Zakończył się 55 Tydzień Kultury Beskidzkiej

W niedzielę 5 sierpnia zakończył się 55 Tydzień Kultury Beskidzkiej. Ostatni weekend TKB obfitował w wiele wydarzeń.
image MŁODE PODHALE Z NOWEGO TARGU - laureat Złotego Żywieckiego Serca na 49 Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu 2018, fot. Waldemar Kompała/kocurzonka.pl

W sobotę 4 sierpnia w Ujsołach rozpoczęły się dwudniowe jubileuszowe Wawrzyńcowe Hudy. Przed południem odbywały się warsztaty związane ze sztuką ludową oraz spotkanie, podczas którego przedstawiano sposób budowania hud, czyli tradycyjnych wysokich ognisk. Taka huda zapłonęła już po zakończeniu koncertów, o 22.00 obok estrady. Miała 24 metry wysokości, udekorowana była liczbą 40 i kukłą symbolizującą św. Wawrzyńca, z którym wiąże się powstanie tego zwyczaju. Tłumnie zgromadzeni mieszkańcy i turyści podziwiali to niezwykłe widowisko z zapartym tchem. Lekki – na szczęście – wiatr malowniczo roznosił iskry. Strażacy byli jednak na miejscu i zabezpieczali okoliczne zabudowania przed możliwością zaprószenia ognia. Kto widział taką hudę, na pewno na długo ją zapamięta. Na stoiskach można było popróbować regionalnego jadła czy nabyć wyroby rękodzielnicze.

 

W Jabłonkowie trwało 71 Gorolski Święto – święto polskiej społeczności Zaolzia. W niedzielę odbył się korowód, który co roku przemierza ulice miejscowości, zmierzając do Lasku Miejskiego. Przeszły w nim zaloziańskie zespoły, Istebna z Istebnej, a z grup zagranicznych m.in. Perłynka z Ukrainy. Zakończyły korowód wozy alegoryczne ilustrujące różne fragmenty z życia, a można było zobaczyć także stare rolnicze maszyny, w tym młockarnię. Potem w Lasku Miejskim trwały występy, zakończone „Gorolskim karnawałem”, czyli zabawą taneczną. Stoiska gastronomiczne przyciągały zwolenników tradycyjnych potraw.

 

Szczególnie intensywny był ostatni weekend TKB Żywcu. W amfiteatrze pod Grojcem w sobotnim koncercie finałowym Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w krótkich programach wystąpiło 16 zespołów. Przypomnijmy, że Grand Prix (za całość programu) otrzymali ŻYWCZANIE z Żywca. Entuzjazm zgromadzonej publiczności – życzliwej zawsze wszystkim zespołom i wszystkie potrafiącej docenić – tym razem sięgnął zenitu. Wyróżnienia regulaminowe otrzymały grupy: MEZDRA ze Sliwen (Bułgaria) za wykonanie tańców, PERŁYNKA ze Sławuty (Ukraina) za autentyzm prezentacji obrzędu weselnego, ŚWIERCZKOWIACY z Tarnowa (Polska) za wyjątkową pieczołowitość w odtworzeniu obrzędu weselnego i wykorzystanie zapomnianych pieśni, KUD BRANKO RADIČEVIĆ ze Sremskiej Mitrovicy (Serbia) za prezentację zróżnicowanych strojów i mistrzostwo tradycyjnego śpiewu a cappella, KOCAELİ ARMELİT z Izmitu (Turcja) za wykonanie męskiego tańca oraz interakcje pomiędzy muzykami i tancerzami.

 

Międzynarodowa Rada Artystyczna przyznała też Dyplom Specjalny zespołowi AKUTAGAWA HIGH SCHOOL TAIKO CLUB z Takatsuki z Japonii, wyrażając przez to uznanie dla wysokich walorów tej prezentacji. Był to program, który wprawdzie czerpał inspirację z rodzimego folkloru, nie spełniał jednak wymagań regulaminowych, nie mógł więc zostać nagrodzony. Zgodnie z regulaminem zespoły uczestniczące w MSF prezentują najcenniejsze autentyczne wartości kulturowe określonego regionu własnego kraju w tradycyjnym kształcie. Muzyka, taniec, śpiew, stroje powinny być powiązane z obrzędami i obyczajowością doroczną czy rodzinną. Międzynarodowa Rada Artystyczna bierze więc w swoich ocenach pod uwagę m.in.: czystość prezentowania tradycyjnej kultury, wierność w przekazywaniu zwyczajów i obrzędów, autentyczny skład instrumentarium, autentyczność podstawowych elementów choreotechniki oraz ludowej choreografii czy tradycyjny strój lub jego rekonstrukcję odpowiednią do treści programu (z uwzględnieniem zróżnicowania wiekowego i społecznego).

 

Zaś w niedzielę w Żywcu odbyło się podsumowanie Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Laureaci odbierali nagrody. Wystąpiły zespoły, które otrzymały Żywieckie Serca: Złote – MŁODE PODHALE z Nowego Targu, Srebrne – LIPOWIANIE z Lipowej, Brązowe – ISTEBNA z Istebnej; oraz laureaci Złotych Żywieckich Serc w kategorii: instrumentalistów – JAN MICHAŁCZAK z Kościeliska (gra na złóbcokach) i śpiewaków – ZOFIA SORDYL z Korbielowa.

 

Pełne protokoły z konkursów znajdują się na stronie: www.rok.bielsko.pl.

 

Swój puchar dla najlepszego zespołu z Podbeskidzia przyznała jak co roku „Żywiecka Kronika Beskidzka”, a otrzymali go Lipowianie.

 

Dziękując za wysiłek wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego TKB, burmistrz Żywca Antoni Szlagor wręczył Medale 750-lecia Miasta Żywca reprezentującej Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej Monice Kasperek-Zacny i dyrektorowi Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu Markowi Regelowi. Przypomnijmy, że obie wymienione instytucje są współorganizatorami Festiwalu Folkloru Górali Polskich, współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które reprezentowała Dorota Ząbkowska. Głównym organizatorem Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, a współorganizatorami gospodarze kolejnych edycji – w tym roku Miejskie Centrum Kultury i władze miasta Żywca.

 

Obok Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego współfinansowały tegoroczny TKB Urzędy Marszałkowskie Województw Śląskiego i Małopolskiego, a marszałkowie objęli imprezę swoim patronatem. TKB realizowany jest także ze środków miejscowości, w których się odbywa. W tym roku wsparły go ponadto Starostwa Powiatowe w Żywcu, Cieszynie, Bielsku-Białej i Suchej Beskidzkiej. I oczywiście sponsorzy.

 

Dziękujemy za to, że byliście z nami w 2018 roku – i już teraz zapraszamy na 56 Tydzień Kultury Beskidzkiej w 2019 roku, a szczególnie na 50 Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz 30 Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, które zgodnie z zasadą przemienności mają się odbyć w Wiśle.

 

Zespół prasowy 55 TKB:

Małgorzata Słonka, Katarzyna Dąbek, współpraca Katarzyna Pach-Sznepka

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz