„Miasta Górnego Śląska i Zagłębia. 1939-1945” – nowa wystawa na Zamku

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową pt. „Miasta Górnego Śląska i Zagłębia. 1939-1945”. Będzie ona prezentowana w Zamku do 30 marca. Autorami wystawy są prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek i dr Mirosław Węcki.
image fot. materiały prasowe organizatora

Ekspozycja powstała ze znajdujących się w zasobie Archiwum Państwowego w Katowicach materiałów ikonograficznych, dotyczących II wojny światowej. Warto podkreślić, że zbiór ikonograficzny i dokumentowy powstały w latach 1939-1945 jest najbogatszym tego typu w Polsce i po raz pierwszy udostępnianym w takim zakresie.

 

Głównym celem, jaki postawili sobie twórcy tej wystawy jest pokazanie II wojny światowej w całej złożoności życia codziennego w trzech strefach. Pierwszą stanowiła część byłego niemieckiego Górnego Śląska, drugą tzw. polski Śląsk (w przedwojennym województwie śląskim), natomiast trzecia to obszar wchodzący przed wojną w skład województwa kieleckiego i krakowskiego, włączony do III Rzeszy (nazywanym przez Niemców wschodnimi terenami wcielonymi). Opisuje ona wojenną rzeczywistość poszczególnych miast: Katowic, Chorzowa, Gliwic, Zabrza, Bytomia, Tarnowskich Gór, Bielska, Cieszyna, Pszczyny, Rybnika, Chrzanowa, Olkusza, Sosnowca, Będzina i Żywca.

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz