Wystawa „Zapytaj Mokoszy”

Tym razem w starym budynku czeladzkiej elektrowni energię będą niosły kobiety. Zastanawiasz się w jaki sposób? Zapytaj Mokoszy!
image

Mokosz jest pradawną słowiańską boginią kojarzoną z Matką Ziemią, troskliwą opiekunką zbiorów. Związana z ziemią bogini zmusza do zatrzymania się, spojrzenia w dół, przyjrzenia się korzeniom i poznania swoich przodkiń. Rok 2018 ustanowiony Rokiem Praw Kobiet, w którym to odbywa się setna rocznica uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych, jest doskonałą okazją do refleksji na temat naszej herstorycznej przeszłości, zwłaszcza w jej lokalnym wymiarze (herstory to widok dziejów z feministycznej perspektywy).

 

Podstawą stworzenia narracji wystawy „Zapytaj Mokoszy” jest historia najsławniejszej mieszkanki Czeladzi – Katarzyny Włodczykowej, w XVIII w. uznanej za czarownicę i niesłusznie skazanej na śmierć. Współcześnie promowany wizerunek wiedźmy na miotle na pewno skrzywdziłby prawdziwą Włodczykową, a to właśnie jej historii posłuchamy na wystawie. Ekspozycja pozwoli poznać życiorysy także innych ważnych postaci regionu, m.in.: Doroty Kątskiej, Marii Zofii Garbińskiej, Fanny Lamprecht, Izabelli Stachowicz-Czajki, Natalii Stypułkowskiej odgrywających szczególną dziejową rolę. Te zapomniane biografie tworzą obraz samorządnego Zagłębia Dąbrowskiego oraz budują grunt do uniwersalnych wniosków.

 

Panteonowi lokalnych bohaterek towarzyszyć będą wybitne artystki sztuki współczesnej. Prezentowane dzieła nie tylko przypomną postacie dzielnych Zagłębiowiczanek, będą one także analizować sytuację współczesnych kobiet, odnosząc się do znanego, tradycyjnie rozumianego kobiecego uniwersum z jego mistycznymi i symbolicznymi znaczeniami.

 

Na wystawie będzie panował pełny matriarchat, „Zapytaj Mokoszy” stworzy nową krainę narracji historycznych, opartych głównie na herstory. Ten nowy obszar będzie ciekawy, pełen odważnych bohaterek, frapujący i nie zawsze łatwy do zwiedzania.

 

Podczas warsztatów towarzyszących wystawie uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi opowieściami i stworzyć własne herstoryczne światy. Na mniej odważnych odbiorców będzie czekać okazja do samodzielnego stworzenia tradycyjnie kojarzonych z kobiecym rzemiosłem makatek oraz zagłębiowskich rózg weselnych.

 

Zaproszone artystkiAgnieszka BastrzykKatarzyna BalickaBogna BurskaIwona DemkoMonika DrożyńskaElżbieta JabłońskaJoanna KawickaAnna Maria KarczmarskaViolka KuśKarolina MatyjaszkowiczKatarzyna MirczakElżbieta NiewiadomskaAnna RuleckaIiu SusirajaKlaudia Urbanek-KękuśChór Czarownic.

 

Prowadzący warsztatyMonika DrożyńskaAnna RuleckaKatarzyna Kata i Wiktor Łoś.

 

Otwarcie wystawy towarzyszyć będzie festiwalowi Industriada 2018.

 

Obecnie trwa zbiórka pieniędzy na realizację ekspozycji, honoraria dla artystek i jej montaż, za pośrednictwem portalu Polakpotrafi.pl (zobacz tutaj >>>).

 

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz