Wystawa szopek krakowskich

Muzeum Zagłębia zaprasza na wystawę szopek krakowskich z kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Ekspozycja prezentowana będzie od 15 grudnia do 28 stycznia, w Pałacu Mieroszewskich.
image

Szopka krakowska to sztuka, która wprowadza odbiorcę w klimat Bożego Narodzenia feerią barw, postaci i elementów konstrukcji, tworzy niesamowitą i niezapomnianą atmosferę. Anna Szałapak, autorka publikacji „Szopka krakowska jako zjawisko folkloru krakowskiego na tle szopki europejskiej” pisze, że jest to „jedna z najciekawszych form upamiętniania narodzin Syna Bożego (…). Stała się ona, obok Lajkonika i hejnału z wieży Mariackiej, jednym z symboli i największych atrakcji współczesnego Krakowa”.

 

Konkurs Szopek Krakowskich organizowany jest od 1937 roku, z przerwą w okresie II wojny światowej. Idea, jaką podjęli miłośnicy tradycji krakowskich kontynuowana jest po dziś dzień i stale się rozwija. Obecnie organizatorem konkursu jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. 

 

Cechą, która wyróżnia te niezwykłe konstrukcje jest architektura budowli. Bogato zdobione, wielopoziomowe, symetryczne i misternie wykonane dzieła to kunszt pracy szopkarzy, którzy swą wiedzę, doświadczenie i  pasję przekazują z pokolenia na pokolenie. W szopkach prezentowane są ciekawie połączone elementy zabudowy inspirowane architekturą Krakowa, np.: wieże Kościoła Mariackiego, Wieża Zegarowa Katedry Wawelskiej czy kopie pomnika Tadeusza Kościuszki na koniu. Szopki nie rzadko są zelektryfikowane i zmechanizowane, co zwiększa efekt końcowy i sprawia, że konstrukcja staje się bardziej atrakcyjna.

 

Szopka ożywa nie tylko ze względu na montaż kolorowych światełek i dźwięków, ale przede wszystkim dzięki umieszonym w niej postaciom. Poza główna sceną Bożego Narodzenia, w szopce krakowskiej występują również postacie historyczne i fikcyjne, związane z kulturą i historią miasta, takie jak: postać Stańczyka, para w strojach krakowskich, kwiaciarka krakowska czy Lajkonik.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz