16. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko

Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej, nosząca teraz imię zmarłego w tym roku wybitnego muzyka i wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu Tomasza Stańko, odbędzie się w dniach 15–18 listopada 2018 roku.
image

program:

 

15 listopada 2018 (czwartek)

 

godz.18.00

 

John Surman  /  Vigleik Storaas Duo

John Surman – saksofon sopranowy, klarnet basowy, saksofon barytonowy

Vigleik Storaas – fortepian

Brytyjski Saksofonista i klarnecista John Surman zajmuje ważne miejsce w historii europejskiego jazzu, dzięki oryginalnemu stylowi gry na instrumencie, oraz wyjątkowej umiejętności łączenia muzyki współczesnej z ludowymi tradycjami. Vigleik Storaas to norweski pianista i kompozytor jazzowy. Jest znany ze współpracy z muzykami jazzowymi takimi jak Norma Winstone, Karin Krog, Terje Rypdal, Chet Baker, Jack DeJohnette. Pierwszy raz muzyczne drogi Vigleika Storaasa i Johna Surmana spotkały się w połowie lat 90-tych. Wtedy, również z udziałem Storaasa, John Surman wydał swój album Nordic Quartet (ECM, 1995). Od tego czasu powracają do wspólnego grania, a ich koncerty w duecie to piękny dialog, pełen szlachetnej melodyki i rytmicznych poszukiwań.

 

 

Marcin Wasilewski Trio

nowy album Live (ECM)

Marcin Wasilewski – fortepian

Sławomir Kurkiewicz – kontrabas 

Michał Miśkiewicz – perkusja

Marcin Wasilewski Trio to najbardziej uznane na świecie polskie trio jazzowe, od wielu lat współpracujące z ECM Records. Dzięki talentowi, wrażliwości, wykształceniu i ogromnemu doświadczeniu, potrafią łączyć jazzową tradycję z nowoczesnością. Stworzyli swój niepowtarzalny język i mocne, unikalne brzmienie, które zdobyło szerokie uznanie fanów i krytyków z całego świata.

Na początku ich kariery, we wczesnych latach 9o-tych, gdy grali jeszcze jako Simple Acoustic Trio, zauważył ich Tomasz Stańko. Ich regularna współpraca rozpoczęła się na przełomie 1999 i 2000 roku. Tak powstał Tomasz Stańko Quartet. Razem stworzyli nienagannie działający „working band”, przemierzyli setki kilometrów na trasach koncertowych (w tym trzy tournee po Stanach Zjednoczonych). Stańko wprowadził, wciąż bardzo młodych muzyków do jednej z najważniejszych na świecie oficyn wydawniczych, monachijskiej ECM. Wspólnie ze Stańką nagrali dla niej trzy płyty Soul Of Things (2002), Suspended Night (2004) i Lontano (2006). 

Jako Marcin Wasilewski Trio wydali dla ECM trzy albumy: January (2008 r., nagrodzony Fryderykiem), Faithfull (2011), Spark Of Life (2014), a jesieną tego roku ukaże się kolejny, zatytułowany Live. 

 

______________________________________________________________________

 

16 listopada 2018 (piątek)

 

godz.18.00

 

Wolfgang Muthspiel Chamber Trio

Wolfgang Muthspiel – gitara

Matthieu Michel – trąbka

Colin Vallon – fortepian

Wolfgang Muthspiel uważany jest za jednego z nich najbardziej wpływowych gitarzystów swojego pokolenia. Urodził się w 1965 roku w Austrii. Studiował zarówno gitarę klasyczną, jak i jazzową w Akademii Muzyki i Sztuk Performatywnych w Graz. W połowie lat 80-tych wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby studiować w New England Conservatory. W Berklee School of Music w Bostonie poznał Gary'ego Burtona, który zaprosił go do swojego kwintetu. Przez wiele lat mieszkał w Nowym Jorku, i w tym czasie grał z takimi artystami, jak Trilok Gurtu, Youssou N'Dour, Gary Peacock, Dave Liebman, Peter Erskine i Rebekka Bakken.  Wolfgang Muthspiel po raz pierwszy pojawił się w katalogu ECM  Records w 2013 roku. Był to album  Travel Guide, nagrany w trio,  wraz z dwoma  z innymi gitarzystami, Ralphem Townerem i Slavą Grigoryanem. W 2014 roku Muthspiel zadebiutował w ECM jako lider autorskim albumem Driftwood.

Jego Chamber Trio (Trio Kameralne) to tegoroczny premierowy projekt. Do swojej nowej konstelacji zaprosił dwie wspaniałe muzyczne indywidualności: Matthieu Michela na trąbce i Colina Vallona na fortepianie.

 

Florian Weber Quartet

nowy album  Lucent Waters (ECM)

Florian Weber – fortepian

Linda Oh – kontrabas

Ralph Alessi - trąbka

Dejan Terzic – perkusja

Niemiecki pianista Florian Weber to jednym z najciekawszych pianistów i kompozytorów współczesnej europejskiego sceny jazzowej. Został wyróżniony szeregiem nagród, m.in.: nagrodą Steinwaya za koncert solo na festiwalu Montreux, I nagrodą w konkursie Monaco Jazz; nagrodą WDR za improwizację, a jego debiutancki album Minsarah został nagrodzony niemiecką nagrodą krytyków muzycznych. Wyrazy uznania i przychylność krytyków zjednała mu błyskotliwa droga muzyczna, którą Florian Weber konsekwentnie kroczy. Na scenie i w studio współpracował z takimi muzykami jak Tomasz Stańko, Michael Brecker, Pat Metheny i Albert Mangelsdorff. W 2007 roku zaczęła się bardzo ważna dla jego kariery regularna współpraca z legendarnym saksofonistą Lee Konitzem. Wspólnie nagrali album Deep Lee, a w 2012 roku Live at the Village Vanguard, nagrodzony przez francuski magazyn Jazzman Choc de l 'année, za najlepszy zespół roku. Obok grania z legendami jazzu Florian Weber rozwijał autorskie projekty. Współpracę z ECM Records rozpoczął w 2015 roku, albumem Alba, nagranym w duecie z trębaczem Markusem Stockhausenem. W tym roku wychodzi autorska płyta jego kwartetu, Lucent Waters, z fantastyczną Lindą Oh na kontrabasie i Ralphem Alessim na trąbce.

 

 

______________________________________________________________________ 

 

17 listopada 2018 (sobota)

 

godz.18.00

 

Bill Frisell Solo

Bill Frisell – gitara

Amerykański gitarzysta, kompozytor i aranżer. Od końca lat 80-tych, już jako jeden z czołowych gitarzystów jazzowych na świecie, Frisell stał stał się flagowym muzykiem ECM Records. Grał i nagrywał w różnych konfiguracjach, m.in. jako członek New York City Downtown Scene, gdzie nawiązał długą współpracę z Johnem Zornem. Był także długoletnim członkiem grupy legendarnego perkusisty Paula Motiana od wczesnych lat 80- tych aż do śmierci Motiana w 2011 roku. Od początku nowego stulecia charakter gry Frisella zdominowało „elektryczne” granie, w swoich projektach chętnie eksplorował takie style muzyczne, jak folk, country i Americana. Pełne zanurzenie w muzycznej esencji – to obiecuje każdy występ Billa Frisella.

 

Dave Douglas Uplift feat. Jon Irabagon, Mary Halvorson, Rafiq Bhatia, Bill Laswell & Ches Smith

Dave Douglas – trąbka

Jon Irabagon – saksofon 

Mary Halvorson – gitara

Rafiq Bhatia – gitara

Bill Laswell – gitara basowa

Ches Smith – perkusja

Dave Douglas (ur. 24 marca 1963) –  amerykański trębacz i kompozytor jazzowy, którego muzyka wywodzi się z jazzu, muzyki klasycznej, muzyki ludowej, muzyki elektronicznej i muzyki klezmerskiej. Jego wyjątkowy wkład w muzykę improwizowaną zyskał szerokie uznanie. Jest znany z ogromnej twórczej aktywności. Jego kariera obejmuje ponad 40 autorskich nagrań. Aktualne trwające projekty to: jego własny kwintet; Sound Prints – kwintet współprowadzony z saksofonistą Joe Lovano; Riverside – kwartet współprowadzony z Chetem Doxasem; duet z pianistą Uri Caine; oraz, stworzony w 2015 roku, High Risk – kwartet inspirowanym muzyką elektroniczną. 

Odpowiadając na aktualny klimat polityczny i społeczny w Stanach Zjednoczonych i poza nią, Dave Douglas przygotował nowy projekt, który rzuca wyzwanie sobie i nam wszystkim, aby zastanowić się, w jaki sposób możemy wpłynąć na pozytywne zmiany. Zawiera dwanaście nowych kompozycji Douglasa dla nowego sekstetu – dwanaście utworów na pozytywne działania w 2018 roku – każda z nich podkreśla konkretną sprawę społeczną i odniesienia do organizacji wykonujących ważną pracę. W zespole grają jedni z najciekawszych artystów współczesnej kreatywnej muzyki: saksofonista Jon Irabagon, gitarzysta Rafiq Bhatia, perkusista Ches Smith, basista Bill Laswell, oraz jeden z najbardziej oryginalnych głosów współczenej gitary, zwyciężczyni w swojej kategorii tegorocznej ankiety Downbeat, Mary Halvorson.

 

 

______________________________________________________________________

 

18 listopada 2018 (niedziela)

 

godz.17.00

 

Koncert jazzu tradycyjnego

Jazz Band Młynarski-Masecki

Wbrew obiegowej opinii, jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat XX-stych ubiegłego wieku. Wybitni kompozytorzy tacy jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold zasłuchani w płytach zza oceanu czy z Berlina tworzyli hity na potrzeby filmu, kabaretów, teatrów i rewii a także na zamówienie coraz liczniejszych wytwórni płytowych takich jak Columbia czy Syrena Record. W ten sposób do 1939 roku powstały tysiące kompozycji i nagrań z udziałem wybitnych instrumentalistów oraz śpiewaków i aktorów. Druga Wojna Światowa przekreśliła życiorysy, przerwała ciągłość i zakończyła okres prosperity młodego polskiego show biznesu, ale nie bezpowrotnie.

Marcin Masecki – absolwent Berklee College of Music w Bostonie,  pianista, kompozytor i aranżer,  poruszający się pomiędzy jazzem, muzyką klasyczną i eksperymentalną. Jego drogi muzyczne przecięły się również z Tomaszem Stańko, który zaprosił go na serię koncertów w duecie. W ciągu ostatnich kilku lat Masecki stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i twórczych muzyków młodego pokolenia.

Jan Młynarski – muzyk, kompozytor i wokalista, multiinstrumentalista, znany z wielu projektów, m.in.: Baaba, 15 Minut Projekt, Warszawskie Combo Taneczne.

 

Eddie Palmieri Afro-Caribbean Jazz Sextet

Pianista Eddie Palmieri, laureat nagrody NEA Jazz Master i dziesięciokrotny laureat nagrody Grammy, to lider, aranżer i kompozytor salsy i latynoskiego jazzu. Jego gra umiejętnie łączy jego portorykańskie dziedzictwo ze złożonością wpływów jazzowych: Theloniousa Monka, Herbie Hancocka, McCoy Tynera oraz jego starszego brata, Charliego Palmieri.

Rodzice Palmieri wyemigrowali z Ponce, Puerto Rico do Nowego Jorku w 1926 roku. Urodzony w hiszpańskim Harlemie i wychowany w Bronksie Palmieri nauczył się grać na fortepianie w młodym wieku, a w wieku 13 lat wstąpił do orkiestry swojego wujka, grając timbales. Jego kariera zawodowa jako pianisty rozpoczęła się we wczesnych latach pięćdziesiątych. W 1961 roku, Palmieri założył własny zespół La Perfecta. Stworzył innowacyjne brzmienie, które łączy amerykański jazz z rytmem afro-karaibskim, zaskakując zarówno krytyków, jak i fanów. Opróćz La Perfecta, Palmieri założył jeszcze dwa zespoły: La Perfecta II, and Harlem River Drive,a obecnie prowadzi swój Eddie Palmieri Latin Jazz. Kariera Palmieriego trwa nieprzerwanie od prawie 70 lat, bo w tym roku będzie obchodzić 82-gie urodziny. Ten muzyczny innowator swoją legendę i sławę zawdzięcza odwadze w łączeniu latynoskiej melodyki i taneczności z bezkompromisowością jazzu.

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz