4. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych

Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych to szeroki przegląd twórczości plastycznej artystów z Bielska-Białej i regionu.
image

Po raz czwarty Galeria Bielska BWA wraz z Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, Fundacją Centrum Fotografii oraz Związkiem Polskich Artystów Plastyków Okręg Bielsko-Biała, organizuje Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych – szeroki przegląd twórczości plastycznej artystów z Bielska-Białej i regionu

 

Festiwal ma charakter interdyscyplinarny, obejmuje kilkanaście kategorii z różnych obszarów sztuki wizualnej, takich jak malarstwo, rysunek, grafikę, plakat, fotografię, rzeźbę, obiekt, instalację, ceramikę, tkaninę, film, wideo i performans. Artyści biorący udział w wystawie mogą zaprezentować jedno dzieło. Na autorów najciekawszych prac czekają nagrody w postaci finansowej (od patronującego festiwalowi Prezydenta Miasta Bielska-Białej), a także w postaci indywidualnych wystaw (Galeria Bielska BWA, Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, Galeria Fotografii B&B, Galeria sztuki PPP).

 

W tegorocznej edycji festiwalu bierze udział 200 artystów z Bielska-Białej i regionu, reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki. Dominuje malarstwo, co jest tradycją w mieście organizującym od półwiecza Biennale Malarstwa Bielska Jesień, jednak różnorodność jest ogromna. Obok malarstwa na płótnie czy papierze pojawiają się instalacje z wykorzystaniem szkła lub emalii na blasze, obok rysunku czy grafiki warsztatowej – różne formy grafiki komputerowej, obok rzeźby z drewna, ceramiki czy w postaci odlewu – obiekty o charakterze konceptualnym, łączące przedmiot ze słowem lub filmem. Obok klasycznej fotografii – różnego rodzaju eksperymenty, w tym prace przenoszące płaską fotografię w trzeci wymiar. Dizajn i sztuki użytkowe reprezentowane są przez bogatą w regionie ceramikę, tkaninę, projekty ubrań, mebli czy lamp. Pojawiają się też efemeryczne instalacje w przestrzeni publicznej oraz performans. Młode pokolenie wypowiada się korzystając z najnowszych technologii: poprzez interaktywne aplikacje, film czy wideo. – mówi o prezentowanych na festiwalu pracach Agata Smalcerz, kurator festiwalu.

 

Wystawie towarzyszyć będzie katalog – wydawnictwo stanowiące kompendium wiedzy o bielskim środowisku plastycznym, zawierające reprodukcje prac i fotografie portretowe ich twórców, noty biograficzne oraz krótkie charakterystyki twórczości.

Autorem logo (z charakterystyczną dłonią z źrenicą oka) od pierwszej edycji festiwalu jest bielski artysta, Piotr Wisła.


W lipcu i sierpniu organizowane będą liczne festiwalowe wydarzenia, wystawy towarzyszące, dni otwartych pracowni, warsztaty.

 

Kuratorką festiwalu jest Agata Smalcerz.

 

program:
wernisaż: piątek, 29 czerwca: 
godz. 17.30 – Galeria Fotografii B&B, ul. 1 Maja 12
godz. 18.00 – Stara Fabryka (Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej), pl. Żwirki i Wigury 8
godz. 19.00 – Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11
godz. 20.00 – Galeria sztuki PPP – ZPAP Okręg Bielsko-Biała, Rynek 27

powiązane organizacje pozarządowe:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz