Bielsko-Biała to „Bajkowe Miasto”

Widowisko muzyczne „Bajkowe Miasto” realizowane jest przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia w ramach obchodów 50. urodzin Bolka i Lolka. Jego prawykonanie odbędzie się 7 listopada w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej .
image

Na widowisko „Bajkowe Miasto” składają się specjalnie wykreowane w tym celu piosenki dla dzieci i o dzieciach. Muzykę stworzyła kompozytorka, skrzypaczka, wokalistka, dyrygentka - Dominika Jurczuk-Gondek. Autorką tekstów (oraz pomysłodawczynią i koordynatorką projektu) jest Regina Mynarska, a scenariusz koncertu, który wypełniać będą interaktywne etiudy teatralne stworzyła para uznanych i nagradzanych aktorów Teatr Banialuka – Katarzyna i Włodzimierz Pohl. Będą oni też wykonawcami warstwy wokalnej piosenek, przy akompaniamencie zespołu instrumentalnego, w którym zabrzmią skrzypce, banjo, gitara, akordeon, gitara basowa oraz instrumenty perkusyjne.

 

Tytułowe „Bajkowe miasto” – to zarówno miasto Bielsko-Biała, w którym powstały legendarne polskie animacje, jak i miasto dziecięcych marzeń, istniejące  w wyobraźni każdego z nas. Ten pełen ciepła, radości, dynamiki i optymizmu przekaz z pewnością spodoba się widzom – zarówno najmłodszym, jak i rodzicom i dziadkom. Piosenki przenoszą w świat dziecięcej fantazji i beztroski, ale mówią też  o wartości przyjaźni, rodziny. Koncert zapewni pełną gamę wzruszeń i emocji, nie zabraknie odrobiny magii, dzięki której można dostrzec anioły fruwające nad miastem, albo zaczarowanego kominiarza…

 

Podobnie jak Bolek i Lolek potrafili zamienić zwykłą balię w statek piracki, ze skrzynek zbudować rakietę kosmiczną, czy na łące przeżyć emocje korridy, tak bohaterom naszych piosenek wystarczy odrobina fantazji, by przenieść się w inny świat. Patyk znaleziony w lesie może być mieczem rycerskim, piaskownica – pełnym złota skarbcem księżniczki, a odkurzacz stać się tresowanym smokiem. Mówimy o dziecięcych marzeniach – na przykład, by zostać wynalazcą albo zamieszkać w Bajkowym Mieście - ale mówimy też o troskach i sposobach, jak sobie z nimi radzić. Dlatego jest tu  piosenka o tym, że czasem białe szaleństwo kończy się złamaniem nogi, że czasem jest smutno, bo nie ma się z kim bawić, albo dorośli ciągle się gdzieś spieszą... W takich chwilach szczególnie ważna jest wyobraźnia i pewna doza magii.

 

W późniejszym terminie na terenie Bielska-Białej odbędą się jeszcze dwa koncerty – w Domu Kultury w Kamienicy 26 listopada 2013 godz. 16.00 oraz Domu Kultury w Lipniku 29 listopada 2013 godz. 14.00.

 

 

Więcej informacji oraz wideoclip tytułowej piosenki na stronie www.bajkowemiasto.pl

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook