Tajemnica s/tworzenia według Stanisława Kwaśnego

Do 30 sierpnia w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej prezentowana jest wystawa „Tajemnica s/tworzenia według Stanisława Kwaśnego”.
image

Stanisław Kwaśny jest szczególną osobowością. Nie tylko twórcą, ale również szerzycielem kultury i inicjatorem wielu działań artystycznych. Podczas warsztatów rzeźbiarskich uczy następne pokolenia. Przekazuje głęboki rodowód Frasobliwego, aby nadal skłaniano przed Nim głowy, zdejmowano czapki i zanoszono do Niego modlitwy. Aby nadal inspirował do podejmowania refleksji nad sobą. Artysta przyczynia się w końcu do tego, że tradycja Frasobliwego nie zniknie z polskiej ziemi. Niech nadal, dzięki beskidzkiemu twórcy, Frasobliwy wzrusza i dodaje ludziom siły w trudach codziennego życia!

Ks. Paweł Śmigiel

 

Stanisław Kwaśny – człowiek pełen pasji, charyzmy i pogody ducha. Bogaty i różnorodny jest dorobek twórczy artysty z Mesznej. Obejmuje rzeźbę w drewnie i kamieniu oraz plastykę obrzędową. Warte szczególnej uwagi są jego kapliczki oraz szopki, również dużych rozmiarów, plenerowe. Znakiem rozpoznawczym stały się rzeźby przedstawiające wesołe, pyzate aniołki. Ale dzisiaj nie wykonuje ich już tak dużo jak dawniej. Teraz ulubionym tematem Stanisława Kwaśnego jest Chrystus Frasobliwy. Chętnie rzeźbi też postacie Matki Boskiej i świętych, tworzy kompozycje wielopostaciowe, nie stroni od tematyki regionalnej i rodzajowej. Wykonuje ponadto maski diabłów, kolorowe fantazyjne ptaki, wielobarwne ule. Długo polichromował swoje prace, stosując jasne, wesołe barwy. Teraz docenia również piękno surowego, szczególnie twardego drewna, które nazywa żartobliwie „upartym”. Zazwyczaj nawiązuje do tradycyjnej rzeźby ludowej, m.in. poprzez charakterystyczną deformację postaci i świadomie kreowaną
prostotę przekazu. Jego dzieła znajdują się w galeriach, muzeach etnograficznych, w kościołach, u kolekcjonerów sztuki ludowej. Jest laureatem licznych konkursów, w tym ogólnopolskich i międzynarodowych, rzeźbiarskich, zabawkarskich, a także na rekwizyty obrzędowe. Prowadzi warsztaty i plenery rzeźbiarskie. Od 1992 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Został uhonorowany wieloma nagrodami, w tym Nagrodą im. Oskara Kolberga.

 

Katarzyna Dąbek

 

fot. Artur Strąk

 

kliknij w grafikę poniżej  aby zobaczyć katalog wystawy

 

 


ROK w Bielsku-Białej jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz