XXVII Posiady Gawędziarskie oraz XXIX Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych

W sobotę i niedzielę (17 i 18 listopada) w Jeleśni i Milówce odbędą się XXVII Posiady Gawędziarskie oraz XXIX Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych.
image Kapela Beskidek, fot. D. Kocemba/ROK B-B

Głównym celem konkursu jest popularyzowanie autentycznej muzyki i twórczości ludowej, a także ożywianie i podtrzymywanie ludowego muzykowania i tradycji gawędziarstwa.

 

Podczas imprezy będzie można zobaczyć na żywo najlepszych muzykantów i gawędziarzy z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz górali babiogórskich i kliszczackich, którzy zaprezentują archaiczne i współczesne góralskie melodie i gawędy.

Usłyszymy najstarszych ludowych artystów. Wśród nich gawędziarki: Zofię Sordyl z Korbielowa, Helenę Sobel z Wieprza , oraz skrzypka Władysława Byrtka i multiinstrumentalistę Antoniego Gluzę ze Szczyrku. Zaprezentują się również najmłodsi laureaci konkursów z poprzednich lat, m.in. kapele Fundacji Braci Golec z Jeleśni i Milówki i oraz m. in. kapela Mali Grojcowianie z Wieprza.

 

Najlepszych nagrodzonych muzykantów i gawędziarzy usłyszymy ponownie podczas koncertu laureatów, który odbędzie się w Domu Ludowym w Wieprzu 25 listopada (niedziela) o godz. 15.00. Z kolei w niedzielę, 2 grudnia o godz. 15.00 wybrani laureaci zaprezentują się podczas Gali Gawędy i Muzyki Ludowej, która odbędzie się w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

 

Program:

 

  • 17 listopada (sobota), godz. 10.00, Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni – konkurs we wszystkich kategoriach wiekowych

 

  • 18 listopada (sobota), godz. 12.30, Muzeum „Stara Chałupa” w Milówce – konkurs we wszystkich kategoriach wiekowych

 

  • 25 listopada (niedziela), godz. 15.00, Dom Ludowy w Wieprzu – koncert laureatów

 

  • 2 grudnia (niedziela), godz. 15.00, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej – Gala Gawędy i Muzyki Ludowej - występ uczestników

 

Organizatorami imprezy są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki w Radziechowach-Wieprzu, Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni oraz Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji kultury.