„Daniel Franek – fotograf żywieckiego folkloru”

Wykonywane z lekkością i swobodą zdjęcia 25-letniego Daniela Franka z Żabnicy przenoszą nas w barwny świat folkloru. Opowiadają o pięknie beskidzkich gór, okolicznych wiosek, strojów, instrumentów, imprez, a przede wszystkim ludzi. Jego prace prezentowane będą w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej od 20 lipca.
image fot. Daniel Franek

Daniel Franek jest zawodowym fotografem z dyplomem czeladniczym. Ukończył też kurs fotografii portretowej i reportażowej w krakowskiej Akademii Fotografii. Zdjęcia robi od 15 roku życia. Jest zdobywcą głównych nagród w konkursach fotograficznych: „Mój Żywiecki Raj” (za zdjęcia krajobrazowe), „Cud Natury” (za fotografię „Hala Zaprzelina”) oraz „Wieś województwa śląskiego okiem obiektywu” (za zdjęcia „Bacówka” i „Łossod”). Współpracuje z różnymi instytucjami, firmami i osobami prywatnymi. Jest nadwornym fotografem Zespołu Pieśni i Tańca im. Józefa Szczotki Wierchy z Milówki. Razem z Różą Kruczyńską prowadzi na jednym z portali społecznościowych stronę Okiem Fotoreportera, gdzie prezentuje swoje zdjęcia szerokiemu gronu odbiorców z kraju i zagranicy.

 

Tydzień Kultury Beskidzkiej jest jego ulubionym góralskim świętem. Kiedy tylko nadchodzi ten najdłuższy w roku tydzień, w stu procentach poświęca się swoim muzom: fotografii i folklorowi. Aby przyjrzeć się rzeczom z bliska i móc powiedzieć coś o drugim człowieku, Daniel Franek potrafi łapać obiektywem wyjątkowe chwile. W efekcie obok jego zdjęć nie da się przejść obojętnie. Każde stanowi wstęp do wielkiej narracji, każde intryguje zdolnością życia.

 

Dajmy się więc porwać – za sprawą niniejszej wystawy – w tę pokazaną fotoreporterskim okiem opowieść o Żywieckich Godach zimową porą, pełnym wiosennej świeżości Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, słonecznym jak lato Tygodniu Kultury Beskidzkiej czy pogrążonych w jesiennej zadumie Posiadach Gawędziarskich. Opowieść o bliskości. O tym, jak obce na pierwszy rzut oka osoby, miejsca, wydarzenia stają się nam bliskie dzięki sztuce fotografii.

 

Agnieszka Kobiałka

 

 

 

 


 

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

Exception: Form_Comment::__construct reqire form_id param