„Kolory i czerń” Anny Demianiuk i Katarzyny Żaczek

Od 27 kwietnia w Galerii Sztuki ROK w Bielsku-Białej można oglądać wystawę „Kolory i czerń”. Kolory odnoszą się do prac Anny Demianiuk, a czerń do twórczości jej instruktorki w bielskiej Kubiszówce, Katarzyny Żaczek.
image

„Wielobarwne i porywające są prace młodej 25-letniej mieszkanki Mesznej – Anny Demianiuk. Jarmarcznym pięknem sprawiają, że nie możemy obok niej przejść obojętnie, wciąż odkrywamy i przezywamy je na nowo. Nieustannie zadziwia brokatowe piękno dynamicznych kompozycji. Wywołuje zamyślenie i uśmiech. To działanie sztuki naiwnej”czytamy w katalogu wystawy wypowiedź drugiej z artystek. Anna Demianiuk od trzech lat działa w Kubiszówce w grupie Atelier. Dwukrotnie brała udział w Art Naif Festiwal w katowickim Nikiszowcu. Trzy jej prace były prezentowane na wystawie 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 w Galerii Bielskiej BWA. Za te dokonania otrzymała wyróżnienie starosty bielskiego dla osób tworzących i reprezentujących nieprzemijające wartości świata kultury na terenie powiatu bielskiego w 2017 roku. W IV 2018 otrzymała wyróżnienie w Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut z Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora w Nowym Targu. Wydaje się, że największym potencjałem młodej artystki jest wyjątkowa wrażliwość.

 

Jej artystyczna mentorka, Katarzyna Żaczek, pochodzi ze Szczyrku Podmagury, z artystycznej góralskiej rodziny. Studiowała w Instytucie Sztuki cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ponadto jest absolwentką arteterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim w Katowicach oraz podstawowego kursu psychoterapii w Krakowskiej Szkole Terapii Psychoanalitycznej. Sama była wychowanką Kubiszówki. Ekspozycję można oglądać do 8 czerwca.

 

 

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz