Linia w malarstwie Stefana Gierowskiego

Wystawa malarstwa Stefana Gierowskiego, wybitnego przedstawiciela współczesnej awangardy i nurtu abstrakcji w Polsce.
image Stefan Gierowski, Obraz CCCXLII, 1975, olej, płótno, 110 x 110 cm., źródło: Fundacja Stefana Gierowskiego

Malarz, rysownik i pedagog tworzy nieustannie od lat 50. XX wieku. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace z kilkudziesięciu lat pracy artysty, począwszy od lat 60. aż po pierwszą dekadę XXI wieku.

Bielska ekspozycja skupia się na jednym z aspektów zainteresowania malarza – linii. Obrazy prezentowane na wystawie pokazują, jak przez lata zmienia się charakter linii i jej znaczenie na płótnach artysty. W latach 60. i 80. linia staje się nośnikiem energii – jest światłem, gdzieś biegnie, ma jakąś drogę, do czegoś trafia, w coś uderza. W następnych latach zaczyna dominować kolor. Artysta bada sposób, w jaki poszczególne barwy na siebie oddziałują

 

o wystawie w galerii mówi jej kuratorka Karolina Jezierska-Pomorska.


Dzięki temu, że na wystawie pokazany zostanie wybór prac z niemal całego dorobku artysty, odbiorcy będą mogli w jednym miejscu prześledzić sposób tworzenia i jeden z aspektów poszukiwań wielkiego polskiego abstrakcjonisty.

 

Stefan Gierowski urodził się 21 maja 1925 roku w Częstochowie. W latach 1945–1948 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. Karola Frycza i Zbigniewa Pronaszki. Równolegle ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim pod kierunkiem Wojsława Mole. W 1961 roku został wykładowcą w warszawskiej ASP, gdzie w latach 1975–1981 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa. W latach 1986–1988 był przewodniczącym Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego i członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. W 1986 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Mieszka i pracuje w Konstancinie pod Warszawą.


Wystawa przygotowana we współpracy z Fundacją Stefana Gierowskiego.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz