„Z Habdasowej roli” – wystawa prac prof. Michała Klisia

8 lutego w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej otwarta zostanie wystawa fotografii, rysunku, grafiki i malarstwa Michała Klisia „Z Habdasowej roli”.
image

 Z Habdasowej Roli

 

Profesor Michał Kliś to marka sama w sobie. Pisanie o jego dokonaniach jest wielką przyjemnością, są to bowiem zawsze prace przepełnione przede wszystkim autentycznością. Tym razem jednak artysta uczynił krok dalej i zaprosił nas tak naprawdę do swojego serca. Otworzył drzwi wspomnień i wprowadził nas do swojego najbardziej intymnego świata. Można by się oczywiście skupić na finezji i prostocie środków wykorzystanych w grafice, podziwiać rozwiązania kolorystyczne obrazów – bo przecież pan profesor jest w tych dziedzinach mistrzem – czy też chłonąć klimat starych fotografii. Jednak tym razem wszystkie formy przekazu plastycznego zostały użyte, aby przywołać odległy świat dzieciństwa i młodości, które spędził w Łodygowicach.
Profesor Michał Kliś, przedstawiając prace polowe, widoki i miejsca swej rodzinnej miejscowości, pokazuje także konkretnych ludzi, którzy odcisnęli piętno na jego postrzeganiu świata.

Każdy obraz to nie tylko wizja artystyczna malarza czy grafika, ale zapis konkretnego, realnego wydarzenia. Płomienie trawią nie przypadkowe gospodarstwo, ale dom sąsiada, dziadek spoglądający przez okno to jego dziadek, a orzący pole to gospodarz zza miedzy. Pejzaże ukazują widok okolicy, bez trudu można na nich rozpoznać stoki Magurki czy Skrzycznego. Nic tu nie jest przypadkowe, a każda praca opowiada pewną historię. Jak choćby jeden z pierwszych obrazów, za który jeszcze na studiach otrzymał wyróżnienie senatu uczelni. Przedstawia drastyczną scenę: rzeźnik zabija krowę, która żyła przez wiele lat w ich rodzinnym gospodarstwie. Na znak protestu Michał Kliś razem z bratem nie jedli jej mięsa. Takich historii jest wiele i jeżeli będzie okazja, warto poprosić Profesora o komentarz, można wtedy ujrzeć dodatkowe znaczenie poszczególnych dzieł. Jeżeli nie będzie takiej możliwości, to dajcie się, państwo, porwać emocjom, które sprawią, że poznacie świat miniony Profesora, jaki postanowił zachować dla przyszłych pokoleń.
Jest to jego mistyczny świat, o czym najlepiej świadczy grafika umieszczona na okładce tego katalogu. Oto nad polami i górami unosi się klatka fotograficzna, która może symbolizować słońce, ale można też pójść w jej interpretacji dalej, w skojarzenia o sakralnym charakterze.

 

Jacek Kachel

 

Michał Kliś, łodygowianin, urodził się 13 września 1945 r. w Bielsku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach (1969–1974), dyplom uzyskał w Pracowni Plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego. Jest członkiem ZPAP od 1977 r.

W 1995 r. uzyskał tytuł profesora w zakresie sztuk plastycznych, a w 2000 tytuł profesora zwyczajnego. W latach 1993–1999 pełnił funkcję dziekana katowickiego Wydziału Grafiki, a w latach 2001–2005 rektora usamodzielnionej ASP w Katowicach, w latach 2010–2015 członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Od 2017 r. wykładowca w Bielskiej Wyższej Szkole im. J. Tyszkiewicza w Bielsku-Białej.

Brał udział w ponad 150 wystawach w kraju i za granicą, m.in.: międzynarodowych biennale plakatu w Warszawie, Lahti (Finlandia), Brnie i Trnawie (Słowacja), Ogaki, Toyamie, Tokio (Japonia), Osnabrück (Niemcy), Paryżu (Francja), Ningbo (Chiny), Korei i Meksyku; ogólnopolskich biennale plakatu w Katowicach i Rzeszowie; w wystawach grafiki Stowarzyszenia Xylon w Brukseli, Genewie, Fryburgu, a także w Olsztynie, Jeleniej Górze, Bielsku-Białej i Katowicach.

Otrzymał m.in.: Srebrny Medal na Międzynarodowym Biennale Grafiki Użytkowej, Brno, 1986; Złote Medale (1987, 2001, 2011) oraz Srebrny Medal (2017) Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach. Jest laureatem licznych nagród, m.in.: I Nagrody Marszałek Senatu Alicji Grześkowiak za plakat na 20-lecie pontyfikatu Jana Pawła II, I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Zamkniętym na Logo Konferencji Ministrów Spraw Zagranicznych, III nagrody na Międzynarodowym Triennale Plakatu Teatralnego w Sofii (2001), Nagrody Prezydenta Miasta Katowice (2001), Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej Ikar (2001; nominacja za rok 2017), Nagrody Indywidualnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005), Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, a także tytułu Zasłużony dla Gminy Łodygowice (2012). W 2017 roku otrzymał Nagrodę Rektora ASP. Otrzymał godność Kawalera Srebrnej Laski z Czerwoną Różą od kapituły Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jego prace znajdują się m.in. w: Musée des Arts Décoratifs w Paryżu, w Watykanie, Winterthur, Ogaki, Lahti, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Bibliotece Głównej ASP w Krakowie, Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej oraz Muzeum Miejskim w Żywcu.
Jest autorem m.in. logo: firmy Aqua w Bielsku-Białej (2000), Województwa Śląskiego (2001), Europejskiego Centrum Solidarności (2008).

 

Michał Kliś „Z Habdasowej Roli” – fotografia, rysunek, malarstwo, grafika
8.02–23.03.2018

 

Exception: Form_Comment::__construct reqire form_id param