„100 x 100. Nasze Stulecie”

Od 16 maja do 9 września w Muzeum Górnośląskim będzie można oglądać wystawę „100 x 100. Nasze Stulecie”.
image

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Muzeum Górnośląskie wspólnie z „Gazetą Wyborczą” postanowiło opisać historię za pomocą przedmiotów, które najbardziej utkwiły w pamięci ludzi wciągniętych w wir wielkiej historii.

 

Często eksponaty prezentowane w muzeum stają się odległe – szyba dzieląca je od zwiedzających sprawia, że nie potrafimy sobie wyobrazić, że dany przedmiot był kiedyś używany, że był elementem dnia współczesnych mu ludzi. Przedmioty, które będą eksponowane w muzeum i zyskają status zabytku, są w istocie pamiątkami – wspomnieniem i przypomnieniem przeszłości zwyczajnych ludzi.

 

Celem projektu jest opisanie stulecia, które upłynęło do roku 1918, z perspektywy zwykłego człowieka i otaczających go przedmiotów, które zapisały się w naszej zbiorowej świadomości. Ta historia zostanie opisana przez pokazanie 100 starannie, choć subiektywnie wybranych przedmiotów pochodzących ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego (Działów: Historii, Sztuki i Etnografii). Każdy z tych eksponatów otrzyma swoją (rekonstruowaną, znaną lub zbadaną) historię. W ten sposób wielka historia (końca I wojny światowej, międzywojnia, II wojny światowej, okresu po 1945 roku i po 1989 roku) zostanie ukazana przez pryzmat jednostkowych losów, historii obiektów, czasami ich właścicieli, którzy wtedy żyli.

 

„100 × 100” to także wystawa, która uświadomi odbiorcom, jak wielowątkowa i elektryzująca była historia Górnego Śląska w tym stuleciu. Zaprezentuje drogę, którą Polska, Górny Śląsk i w oczywisty sposób Europa przeszły od 1918 roku.

 

pomysłodawca projektu: Leszek Jodliński

kurator wiodący: dr Joanna Lusek

zespół kuratorski w składzie: Agnieszka Bartków, Małgorzata Kłych, Leszek Jodliński, dr Joanna Luse

 


Muzeum Górnośląskie w Bytomiu jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz