„1725 m n.p.m.” – BesKitu

Co góralskie przyśpiewki i obyrtki mają wspólnego ze sztuką współczesną? Na pozór niewiele, ale zmieniło się to za sprawą grupy studentów krakowskiej PWST Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, która przygotowała nowatorski projekt artystyczny inspirowany kulturą Beskidu Żywieckiego, zatytułowany „BesKitu”.
image fot. materiały organizatora

Co tak wyjątkowego znajdziemy w jej projekcie? To hybryda. Zawsze zastanawiało mnie, skąd bierze się potrzeba tak starannego separowania kultury tradycyjnej od współczesnej, chcę przełamać ten podział. Poza tym, od zawsze chciałam połączyć śpiew, taniec, grę aktorską i muzykę w jedno„ – mówi Joanna Chułek – autorka projektu. Podkreśla także, że najważniejsze dla niej będą reakcje publiczności, dlatego prócz samego spektaklu, przeprowadzi serię rozmów twórców i aktorów z publicznością oraz warsztaty wokalno-taneczne dla młodzieży, dorosłych i seniorów. – Bez tych konfrontacji projekt byłby niepełny, liczy się dla nas przede wszystkim odbiór publiczności, a nie jednokierunkowy przekaz – zapewnia.

 

Projekt był autorskim konceptem Joanny Chułek, pomysłodawczyni i twórczyni spektaklu. Choreografia powstała we współpracy z tancerzami. Joanna Chułek ma już na swoim koncie szereg sukcesów na scenach polskich i zagranicznych. Jest laureatką nagrody artystycznej Marszałka Województwa Śląskiego „Złote Maski” za choreografię do spektaklu „Heimsuchung/Nawiedzenie” (spektakl był prezentowany kilkanaście razy w Polsce, Niemczech, Rosji, na Węgrzech). Obecnie można ją zobaczyć w spektaklach dyplomowych pt."Superbohaterów 10/9" w reż. Błażeja Peszka) oraz „Working title EGO” w choreografii i reżyserii Jensa Van Daele. Na co dzień pracuje w katowickim Teatrze Żelaznym, jest stypendystką Marszałka województwa śląskiego w dziedzinie kultury.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz