15. Zimowa Feriada Artystyczna w Beceku „Dookoła świata”

Bytomskie Centrum Kultury zaprasza na cykl interdyscyplinarnych warsztatów dla dzieci i młodzieży, podczas których będzie można rozwinąć swoje talenty muzyczne, plastyczne, aktorskie poznać nowych kolegów i koleżanki z bytomskich szkół, a wszystko pod okiem charyzmatycznych prowadzących.
image

W tym roku zaproponujemy uczestnikom warsztatów podróż dookoła świata. Czekamy na osoby w wieku od 4 do 20 lat, zajęcia przygotowane są dla różnych grup wiekowych.

 

Dodatkową atrakcją będą bezpłatne projekcje filmowe zaplanowane na 3, 5, 10 i 12 lutego na godz. 12.00, tak aby z seansów mogły również skorzystać dzieci uczestniczące w feriach i półkoloniach organizowanych przez miejskie placówki wychowawcze. Na afiszu filmy familijne – animacje i filmy fabularne, które swoją premierę miały w minionym, 2014 roku, m.in. kinowe wersja kultowej „Pszczółki Mai”.

 

Podsumowaniem dwutygodniowych zmagań warsztatowych będzie huczny Finał Feriady, który odbędzie się 13 lutego, o godz. 18.00.

 

prowadzący: Katarzyna Poloczek i Agnieszka Kozłowska (Gala Perfekcyjne), Mateusz Bonk, Tomasz Drozdek (T.Etno), Sylwia Biernacka (firma Bon Ton), Julia Krzyśków, Gabriela Gąsior, Bronek Lewandowski (Bronix), Bogusław Smyła, Anna Kałuszka

wiek: od 4 do 20 lat

zapisy i rezerwacja na warsztaty:

  • w sekretariacie w godz. od 9.00 do 16.00, tel. 32-389-31-09, wew. 100
  • w kasie BCK w godz. od 16.00 do 19.00, tel. 32-389-31-09, wew. 101

 

Liczba miejsc ograniczona. Cena biletu obejmuje wszystkie spotkania w ramach wybranego warsztatu.

 

PROGRAM

 

I TYDZIEŃ

 

  • „Krótka podróż po Europie” – warsztaty interdyscyplinarne / 2–4 lutego, godz. 9.00–11.30

W programie warsztaty plastyczne, językowe i kulinarne. Zabierzemy Cię do trzech krajów, w trzy dni. Zwiedzimy Anglię, Włochy i Niemcy. Podczas podróży wypijesz herbatę z Królową, staniesz na szczycie Etny, zaprojektujesz kreację. Zapraszamy na świetną zabawę i niezapomniane wrażenia.

wiek uczestników: 6–11 lat

bilety: 20 zł

sala Baletowa

prowadzenie: Katarzyna Poloczek, Agnieszka Kozłowska – kreatywne osoby z wykształceniem pedagogicznym oraz wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi
współorganizator : Gala Perfekcyjne

 

  • „Feriadowy Pokój Gier” / 2–6 lutego, godz. 12.00–18.00 / 9–13 lutego, godz. 15.00–19.00

Podczas spotkań uczestnicy poznają wiele ciekawych gier planszowych, które są interesujące pod względem edukacyjnym, a jednocześnie są świetną alternatywą dla siedzenia przed komputerem. Dzieci i młodzież będą mieli okazję wziąć udział w  turniejach i konkursach przygotowanych przez prowadzącego.

prowadzenie: Mateusz Bonk – współorganizator konwentu Bebok w Bytomiu, organizuje spotkania planszówkowe m.in. w Szkole Podstawowej nr 5 w Bytomiu

wiek uczestników: 11–19 lat

bilety: 10 zł

hol II piętro

 

  • „Smaki Wschodu” – warsztaty kulinarne / 3–6 lutego, godz. 11.45–14.15

Zapraszamy na bliskowschodnią ucztę..., nietuzinkowe drugie długie śniadanie. Podczas zimowej Feriady przeniesiemy się w ciepłe kraje. Przyrządzone i przyprawione potrawy na pewno nas rozgrzeją. Sami nakryjemy do stołu. Przygotujemy posiłki. Zapewnimy różnorodność smaków, zapachów i kolorów. Posmakujemy różnorakiego pieczywa. Przekonacie się, ze kucharzenie może być świetną zabawą. Zapewniamy fartuszki dla wszystkich uczestników oraz sprzęt i przybory kuchenne.

prowadzenie: Gala Artystycznie

wiek uczestników: 7–12 lat

bilety: 25 zł

Akwarium

 

  • „Z dźwiękiem przez świat” – warsztaty perkusyjne / 3–6 lutego, godz. 15.00–18.00

Uczestnicy zajęć poznają różne instrumenty perkusyjne, perkusjonalia, instrumenty etniczne: djembe, bongosy, conga, dun-duny, klawesy, szejkery, cajony, bębny historyczne i inne. Oprócz typowej gry na bębnach warsztat będzie zawierać również:

  1. body percussion – wykorzystanie ciała jako instrumentu perkusyjnego
  2. trash percussion – wykorzystanie „śmieci” i przedmiotów użytku codziennego jako instrumentów perkusyjnych
  3. drum circle – bębny i przeszkadzajki jako narzędzie pracy w grupie

prowadzenie: Tomasz Drozdek – animator społeczno-kulturalny oraz muzyk grający na perkusji, perkusjonaliach, różnego rodzaju instrumentach etnicznych. Zdarza się, że też śpiewa. Jest zaangażowany w kilka przedsięwzięć artystycznych. Korzystając z doświadczeń zdobytych w różnych sferach zawodowych stworzył autorskie warsztaty, w których instrumenty perkusyjne i etniczne są narzędziami animacji grupy.

wiek uczestników: 8–17 lat

bilety: 30 zł

Music Lab

 

darmowe seanse filmowe dla dzieci i młodzieży:

  • 3 lutego, godz. 12.00–13.45, sala To Tu, „Bella i Sebastian”, reż. Nicolas Vanier, 2013
  • 5 lutego, godz. 12.00–13.30, sala To Tu, „Pszczółka Maja”, reż. Alexs Stadermann, 2014

 

II TYDZIEŃ

 

  • „Mandala – zabawa dla każdego” – warsztaty plastyczne / 9–11 lutego, godz. 10.30–12.00

Mandala to rysunek na planie koła, technika plastyczna stosowana w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza „koło życia, cały świat, święty krąg”. Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości. Tworzenie mandali pomaga w odzyskaniu równowagi i harmonii wewnętrznej. Samo rysowanie mandali ma działanie integrujące i terapeutyczne. Rysowanie mandal może być też ćwiczeniem wspierającym rozwój kreatywności i zdolności artystycznych.

Prowadzenie: Sylwia Biernacka - ukończyła studia pedagogiczne na specjalizacji pedagogika społeczna i terapia pedagogiczna. Od 5 lat pracuje z dziećmi w wieku od 3 do 11 lat. Obecnie pracuje jako wychowawca w placówce wsparcia dziennego z dziećmi w wieku od 6 do 10 lat, gdzie prowadzi zajęcia ogólnorozwojowe, korekcyjno-kompensacyjne etc. Posiada również doświadczenie w pracy jako wychowawca kolonijny, animator zabaw dziecięcych. Ukończyła szkolenie dotyczące pracy z dziećmi z trudnymi zachowaniami. Interesuje się pedagogiką Marii Montessori oraz arteterapią.

wiek uczestników: 4–6 lat

bilety: 20 zł

miejsce: Antresola

współorganizator: firma Bon Ton

 

  • „W trzy dni dookoła świata” – warsztaty plastyczne / 9–11 lutego, godz. 12.15–14.15

Niezapomniana przygoda... podróż w trzy dni dookoła świata. Trzy dni, trzy kontynenty: Afryka, Ameryka Północna i Australia. Każdy z nich opowie o swoich mieszkańcach ich kulturze i jej wytworach, zainspiruje do stworzenia czegoś pięknego. Każdego dnia na warsztatach będzie można dowiedzieć się czegoś ciekawego, poznać różne techniki rękodzielnicze, spróbować stworzyć coś nawiązującego do kultury danego kontynentu i świetnie się przy tym bawić, a potem zabrać do domu pamiątkę, która przypominać będzie o tej niezapomnianej przygodzie.

prowadzenie: Julia Krzyśków, która od bardzo dawna prowadzi bardzo różne warsztaty dla dzieci i młodzieży, założycielka Pracowni Frelka. Jest nauczycielką, projektantką, miłośniczką psów i zapaloną rowerzystką. Każda praca jest dla niej twórcza, a szczególnie praca z dziećmi.

wiek uczestników: 5–11 lat

bilety: 20 zł

miejsce: hol II piętro

 

  • „Przygody na głos”  - warsztaty wokalne / 9–13 lutego, godz. 10.00–16.00

Warsztaty dedykowane tym wszystkich, którzy kochają śpiewanie i chcą dowiedzieć się czegoś więcej o swoim głosie: jak go używać, żeby się nie męczyć, jak sprawić, żeby nasze śpiewanie było przyjemnością nie tylko dla nas, ale i dla słuchaczy! Jeśli potrafisz czerpać prawdziwą radość ze śpiewania z innymi, ze współbrzmienia w zespole, z zabawy rytmem, artykulacją, harmonią, nie tylko samą melodią – przyjdź! Chcemy Cię zainspirować do świadomej i kreatywnej pracy nad swoim śpiewaniem! Wokalista też może być muzykiem – jeśli zależy Ci na czymś więcej niż tylko na dobrym wyglądzie na scenie – zapraszamy na grupowe warsztaty śpiewania!

prowadzenie: Gabriela Gąsior – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, nauczycielka śpiewu, instruktorka gospel. Absolwentka katowickiego Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Od wielu lat pracuje z chórami, zespołami wokalnymi i wokalistami o różnym stopniu zaawansowania. Jako chórmistrz prowadziła drużynę braci Golców w telewizyjnym show „Bitwa na głosy”. Wykonuje różne rodzaje muzyki  jednak najbliższy jej sercu jest gospel. Na swoim koncie ma autorski album gospel „Bez Ciebie nie ma mnie” nagrany z zespołem Holy Noiz oraz mini album świąteczny „Dzisiaj basowe niebo jest tu”, który współtworzy wraz ze swoim mężem.

wiek uczestników: 10–20 lat

bilety: 35 zł

miejsce: Akwarium

 

  • „Z gitarą przez kontynenty” – warsztaty gitarowe / 10–13 lutego, godz. 11.00–14.30

Warsztaty poświęcone nauce gry na gitarze w różnych rytmach i stylach muzycznych: tango, walc, blues, rock&roll, polka, samba, bossa nova, heavy metali.  Poznasz zastosowanie gitary podkładowej w konkretnych utworach, używając różnych technik gry: arpeggio, power chordy, fingerpicking. Na zajęciach każdy z uczestników korzysta z własnego instrumentu.

Prowadzenie: Bronek Lewandowski - Bronix - muzyk z wieloletnim doświadczeniem scenicznym i studyjnym. Ma na koncie ponad 2000 występów w prawie wszystkich zakątkach swiata. Z zespołami w których grał , nagrał 16 płyt (Nieznani Sprawcy, The Berets, Łagiewniki Blues Band, Janusz Żywiec Band, Orkiestra Męska, Oberschlesien)  Pedagog , właściciel prywatnej szkoły muzycznej, wykładowca wielu warsztatów. Aktualnie uczy gry na gitarze w CK Karolinka (Radzionków) oraz w Domu Kultury w Piekarach Śląskich, i w swojej szkole muzycznej w Bytomiu (Bronix Music Studio)

wiek uczestników: 12–19 lat

bilety: 30 zł

miejsce: Music Lab

 

  • „Płomienne ruchy z Brazylii”  – warsztaty capoeiry / 10–13 lutego, godz. 11.00–13.00

Wywodząca się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej sztuka walki, której formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnięciach. Istotą capoeiry są elementy tańca wpływające na płynność i nieprzewidywalność ataków. Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się podstawowych ćwiczeń i ruchów.

prowadzenie:Bogusław Smyła – członek Bytomskiego Klubu Capoeira

wiek uczestników: 6–17 lat

bilety: 20 zł

miejsce: sala Baletowa

 

  • „Kafelkowi cudotwórcy i maski wygibaski” / 11–13 lutego, godz. 10.00–12.00

Teatr, taniec, ruch po prostu magia. Wszystko to zaklęte w jednej formie, formie maski. Przyjdź i stwórz maskę z wybranego kontynentu i przenieś całą magię tamtejszej kultury do BeCeKu. Uruchom ręce i fantazję, a czeka cię feriada kolorów, form i faktur. Przynieść ze sobą niepotrzebne przedmioty i tchnij w nie nowe życie. Będzie twórczo i przetwórczo. Stań się częścią tej fantastycznej przygody. Połączmy dawne i współczesne tradycje. Przenieśmy się do Holandii, Maroka, Anglii, Hiszpanii, Portugalii i poznajmy piękno tych wspaniałych kultur. Stwórzmy ceramiczne kafle z wzorami charakterystycznymi dla poszczególnych krain lub zainspirujmy się nimi i stwórzmy własne wariacje. Będzie to nasza osobista pamiątka z podróży dookoła świata. 

prowadzenie: Anna Kałuszka – absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Prowadzi Pracownię, która powstała z pragnienia urzeczywistnienia jej wyobraźni. To właśnie w Pracowni działa wielowymiarowo: od lepienia w glinie, przez budowanie i rysowanie komiksowych historii z grupą Nylon Beuthen, aż po dziecięcy świat Pociecha Pociechy. W ramach Kiermaszu Twórczej Reanimacji Odpadów bierze udział w różnych przetwórczych akcjach. Szeroko pojęty dizajn jest jej pasją i tą pasją dzieli się na co dzień, prowadząc warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od czasu do czasu, gdy świat robi się zbyt poważny, przywdziewa strój Super Gęsi.

wiek uczestników: 7–12 lat

bilety: 20 zł

miejsce: Harcówka

 

darmowe seanse filmowe dla dzieci i młodzieży:

  • 10 lutego, godz. 12.00–13.15, sala To Tu, „Kacper i Emma – zimowe wakacje”, reż. Arne Lindtner Næss, 2014
  • 12 lutego, godz. 12.00–13.20, sala To Tu, „Królowa Śniegu 2”, reż. Alexey Tsitsilin, 2014




komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz