Jabłko – symbol władzy i przedmiot wierzeń ludowych

Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Jabłko w kulturze” w Muzeum Górnośląskim mowa będzie o zaskakującym połączeniu dwóch różnych światów: świata symboliki władzy oraz świata wierzeń ludowych. Zapraszamy w środę, 11 marca o godz. 18.00.
image fot. Witalis Szołtys – MGB

Jolanta Zaczkowska opowie m.in. o jabłku królewskim, które po łacinie zwie się globus cruciger. Zdradzi, kto i kiedy mógł je dzierżyć w dłoni i co na nim widniało zanim pojawił się krzyż. Urszula Batko odpowie z kolei na pytania, dlaczego na wizerunku Matki Boskiej Piekarskiej pojawia się jabłko i skąd się wzięło na świętych obrazach, jaką pełniło funkcję podczas świąt religijnych, przed czym chroniło, a także dlaczego jest tak ważnym owocem w obrzędowości.

Wstępem do tej uczty duchowej niech będzie hasło z „Encyklopedii staropolskiej” Zygmunta Glogera: „Jabłko królewskie, kula złocista z krzyżem na wierzchu, starodawne godło władzy królewskiej i cesarskiej”. Już rzymianie w ten sposób panowanie swoje nad światem oznaczali, oczywiście bez krzyża. Kronikarz polski Gwagnin pisze: „Na ostatek przy koronacyi arcybiskup królowi jabłko złote, okrągłość świata wyrażające w lewą, a w prawą rękę berło daje”. Lustracja skarbca koronnego na Wawelu, w którym przechowywały się insygnia i klejnoty królów polskich, dopełniona w r. 1730, opisuje szczegółowo 5 jabłek królewskich, z których 3 były szczerozłote, a 2 srebrne pozłacane. Jedno tak było opisane: „Jabłko szczerozłote, na niem sfera świata rysowana, z pereł czterech na sztyftach złotych, dwa rubinki pośrodku, z tego krzyżyk na wierzchu złożony”.

Uczestnicy spotkania poznają bogatą symbolikę związaną z polityką i religią, będą też mieli okazję posłuchać gości specjalnych. Podobnie jak podczas poprzednich wykładów, czeka na nich poczęstunek przygotowany przez Piastową Paczkę.

 

harmonogram, marzec 2015 w MG:

4.03 – wykład „W zdrowym ciele zdrowy duch. Kolekcja pocztówek sokolskich”

7.03 – zajęcia dla dzieci „Rysowane opowieści – warsztaty tworzenia komiksów”

11.03 – wykład „Feliks »Manggha« Jasieński – najsłynniejszy model w Krakowie”

11.03 – wykład „Jabłko – symbol władzy i przedmiot wierzeń ludowych”

14.03 – zajęcia dla dzieci „Mozaika – warsztaty artystyczne”

14.03 – wykład „Tajemnice »odkrytych listów« – historia kartek, widokówek i znaczków pocztowych”

18.03 – wykład „Oswajanie krzemieni. Wszystkie siekiery duże i małe”

powiązane miejsca kultury:





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz