Miłość wedle Franza Kafki. Listy do Mileny

Spotkanie poświęcone miłości Franza Kafki i Mileny Jesenskiej, parze, która na nowo wniosła do historii literatury XX w. platoniczną miłość, odbędzie się w środę, 12 kwietnia o godz. 17.00.
image Franz Kafka, fot. Wikimedia Commons

„Dlaczego nie jestem na przykład szczęśliwą szafą w Twoim pokoju, szafą, która patrzy na Ciebie całą, kiedy siedzisz w fotelu czy przy biurku, albo gdy kładziesz się i śpisz” – pisał zakochany Franz Kafka do Mileny Jesenskiej. Jego listy są jednym z najpiękniejszych pomników literackich postawionych miłości w XX wieku. To właśnie im poświęcone będzie kwietniowe spotkanie z cyklu „Artysta i jego muza” w Muzeum Górnośląskim.

 

Ona – początkująca dziennikarka, pełna życia, które już ją zdążyło dobrze poturbować – ma 24 lata, kiedy poznaje 37-letniego pisarza – zalęknionego, rozdartego, jednego z największych w swojej epoce, wieszczącego zagładę.

 

Romans ma charakter epistolarny, realnie widzieli się raptem dwa razy. Darmo snuć przypuszczenia, co by było, gdyby związek nie miał charakteru platonicznego. Po śmierci Milena Jesenská napisała o nim: „Był zbyt proroczy, zbyt mądry, aby potrafić żyć. Zbyt słaby, aby walczyć ze słabościami szlachetnych, pięknych ludzi, którzy nie potrafią podjąć walki ze strachem przed niezrozumieniem, nieprzychylnością, intelektualnym kłamstwem, z góry wiedzący, że są bezsilni i ginący w ten sposób, że hańbią zwycięzcę”.

 

Dwie osobowości, zbyt mądre, by być razem. On ma przewagę – jest mężczyzną, jego praca jest ważna. Ona nie ma tyle szczęścia – jej praca zostanie doceniona ponad 50 lat po jej śmierci. Dziennikarka i tłumaczka zmarła w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück w 1944 roku.

 

 

 

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz