Pokaz filmu „Wir sind Juden aus Breslau / Jesteśmy Żydami z Wrocławia” w Muzeum Górnośląskim

Zapraszamy na jedyny w województwie śląskim pokaz filmu dokumentalnego „Wir sind Juden aus Breslau / Jesteśmy Żydami z Wrocławia. Ocalała młodzież i jej losy po roku 1933”. Premiera światowa tego wyjątkowego filmu odbyła się 6 listopada 2016 roku w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu (Europejskiej Stolicy Kultury), a premiera niemiecka – 13 listopada 2016 roku w Berlinie
image fot. materiały prasowe organizatora

Jedyny pokaz filmu „Wir sind Juden aus Breslau / Jesteśmy Żydami z Wrocławia” w województwie śląskim już 23 września w Muzeum Górnośląskim!

„Wir sind Juden aus Breslau / Jesteśmy Żydami z Wrocławia”
– pokaz filmu i spotkanie z reżyserami Karin Kaper i Dirkiem Szusziesem,
towarzyszące wystawie „100 x 100. Nasze Stulecie”

 

Byli młodzi, patrzyli w przyszłość pełni oczekiwań, w Breslau, który zamieszkiwała wówczas trzecia co do wielkości gmina żydowska Niemiec, czuli się u siebie. Potem do władzy doszedł Hitler. Od tego momentu tych żydowskich nastolatków związał wspólny los prześladowań przez nazistowskie Niemcy. Niektórzy zmuszeni byli do ucieczki lub emigracji, inni przeżyli nawet obóz koncentracyjny Auschwitz. Pozbawieni domów, zdołali uciec, rozpierzchnąwszy się na wszystkie strony świata. Budowali swoje nowe życie w różnych krajach. Niemało z nich przyczyniło się w sposób znaczący do założenia i budowy Państwa Izrael.

 

W centrum filmu są właśnie losy 14 ocalałych świadków historii. Oni nie tylko żywo pamiętają tamtejsze środowiska żydowskie w Breslau. Ich późniejsze doświadczenia pokazują imponujący, wielowymiarowy portret tego pokolenia. Niektórzy z nich nawet biorą na swoje barki daleką podróż do miasta urodzenia i udają się do dzisiejszego Wrocławia, gdzie spotykają polsko-niemiecką grupę młodzieży. Szczególnie w czasach rosnącego antysemityzmu film buduje most emocjonalny pomiędzy przeszłością a przyszłością tworzoną, z dużą odpowiedzialnością, przez nas wszystkich.

 

W filmie uwzględnione zostały nowe miejsca zamieszkania bohaterów w Stanach Zjednoczonych, w Izraelu, w Wielkiej Brytanii, we Francji, a nawet w Niemczech. W ten sposób film daje możliwość do wrażliwego pojęcia zasięgu „bycia-rzuconym-w-świat”.

Ważną rolą w filmie odgrywa także odbudowa gminy żydowskiej we Wrocławiu, która od dawna już nie jest niemiecką. Przedstawienie tego wątku pokazuje w sposób bolesny rozmiar katastrofy. Kontrast do przeszłego, nieodwracalnie utraconego, powiększy się w sposób bolesny i z drugiej jednak strony zarysowuje subtelną szansę nowego początku.

 

bohaterowie:
Esther Adler, Gerda Bikales, Renate Lasker-Harpprecht, Anita Lasker-Wallfisch, Abraham Ascher, Eli Heyman, Walter Laqueur, Günter Lewy, Wolfgang Nossen, Max Rosenberg, Pinchas Rosenberg, Mordechai Rotenberg, Fritz Stern, David Toren
oraz polsko-niemiecka grupa młodzieży w Berlinie i we Wrocławiu

 

scenariusz i reżyseria: Karin Kaper i Dirk Szuszies

 

muzyka:
Simon Wallfisch, Patrick Grant, Carlo Altomare
dwie pieśni w wykonaniu Bente Kahan, nagrane w listopadzie 2015 roku podczas koncertu zaaranżowanego przez Bente Kahan w celu wsparcia uchodźców syryjskich:
Ani Ma’aminsłowa z modlitewnika „Rambam” – muzyka tradycyjna, wykonawcy: Tomasz Kasiukiewicz (fortepian), Igor Pietraszewski (klarnet)
Unde Malumsłowa: Tadeusz Różewicz, tłumaczenie z języka angielskiego: Joanna Trzeciak, muzyka: Bente Kahan, wykonawca: Adam Skrzypek (kontrabas)

 

koordynacja projektu: Maria Luft


doradca naukowy: Katharina Friedla

 

Film powstał we współpracy z Fundacją Bente Kahan z Wrocławia.

 

Film pod patronatem:
Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza
Byłego Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnika Premiera ds. Międzynarodowych Władysława Bartoszewskiego (pośmiertnie)

 

Sponsorzy i partnerzy projektu filmowego i warsztatów:
Die Beauftragte der Bundesregierung für Kultur und Medien (Pełnomocnik Rządu ds. Kultury i Mediów), Fundacja Robert Bosch, Auswärtiges Amt (Ministerstwo Spraw Zagranicznych), Polsko-Niemiecka Fundacja na Rzecz Nauki, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży wraz z Fundacją Bethe z programem dotacji „Zachować pamięć”, Tönnjes E.A.S.T., Ursula Lachnit-Fixson-Stiftung, Miasto Wrocław i Fundacja Zukunft Berlin

 


prowadzą: Leszek Jodliński i dr Joanna Lusek
goście: Karin Kaper i Dirk Szuszies





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz