Przypadki i interwencje Jacka Sroki

Portrety trumienne, obrazy tortur rodem z osiemnastowiecznej literatury francuskiej, motywy z Pińczowa, trawestacje motywów europejskiej sztuki, portrety żony – to tylko wybrane wątki z niezwykle bogatej twórczości Jacka Sroki, jednego z najbardziej cenionych polskich artystów współczesnych. Od 21 marca będzie można je zgłębiać w Muzeum Górnośląskim.
image Jacek Sroka, „Pan Krowi”, 2004, własność artysty, fot. Janusz Kozina

Jacek Sroka wezmą udział w wernisażu wystawy, który odbędzie się 21 marca o godz. 18.00 w Muzeum Górnośląskim. Swoją obecność potwierdził również Jarosław Migoń.

 

Na wystawie „Przypadki i interwencje Jacka Sroki” zaprezentowanych zostanie około sto prac artysty (obrazów, rysunków i grafik), począwszy od najwcześniejszych, z lat 80. ubiegłego wieku, po najnowsze – z 2016 roku, które uzupełnią filmy w reżyserii Jarosława Migonia – z pracowni Jacka Sroki oraz film do grafiki „Seksualność ulicy Kwiatów Polskich”.

 

Debiut Jacka Sroki przypadł na lata 80. XX stulecia. Zderzenie z ówczesną rzeczywistością zrodziło w jego artystycznym języku krytycyzm wzbogacony nutą ironii. Niezwykła wyobraźnia, dystans i erudycja pozwoliły mu w wyjątkowy sposób komentować bieżące wydarzenia i podejmować wiele uniwersalnych kwestii, dotyczących chociażby miłości, międzyludzkich relacji, wdzięku, brzydoty, śmierci, strachu czy radości. Poświęcone im prace artysta zamyka w tematycznie opracowanych cyklach, m.in. „Trzynasty dwunasty”, „Cmentarze masońskie”, „Zima stulecia”, „Głowy”, „Sprzęty”, „Interwencja sprzątaczki albo koniec malarstwa”, których nie zabraknie na bytomskiej ekspozycji.

 

W twórczości Jacka Sroki wielkie dramaty zostają sprowadzone do błahostek, zaś poważne problemy dukt pędzla pokrywa plamą ironii. Przewrotny żart oraz skłonność do opatrywania prac autorskim komentarzem zwodzącym widza z pierwotnie obranej drogi interpretacji, uparcie pobudzają do refleksji. Za pozorną drwiną zawsze kryje się bowiem początek ważnej historii.

 

W efekcie twórczość Jacka Sroki wymyka się utartym klasyfikacjom nurtów historii sztuki, ocierając się o ramy nowej ekspresji. Artysta wciąż broni wartości ważnych dla niego jako człowieka i artysty. Ten upór w dążeniu do nieskrępowanej artystycznej pracy utwierdza nas w jednym – w kontakcie z jego pracami „musimy być przygotowani na wszystko”.

 

Ekspozycja przygotowana przez Agnieszkę Bartków jest czwartą wystawą z cyklu „Niezależna sztuka polska lat 80. Przeszłość/teraźniejszość” poświęconego twórcom zaangażowanym w latach 80. w Ruch Kultury Niezależnej.

 

Jacek Sroka urodził się w 1957 roku w Krakowie. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1981 roku uzyskał dyplom w Pracowni Miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana. Do roku 1989 pracował jako asystent w macierzystej uczelni. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. na Biennale Grafiki w Mulhouse (1984), Międzynarodowej Wystawie Miniatury w Toronto (1986), Graphica Atlantica w Reykjaviku (1987), na Biennale Grafiki w Vaasa (1987), Grand Prix na Biennale Grafiki w Seulu (1988), Nagrody im. I. Trybowskiego na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (1994). W 2001 roku został laureatem Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza przyznawanej za najciekawszą wystawę indywidualną prezentowaną w Krakowie. Pięć lat później otrzymał Brązowy Medal Gloria Artis.

 

Wydarzenie towarzyszące wystawie:

26 marca, godz. 12.30 oprowadzanie kuratorskie

22 kwietnia, godz. 12.30 warsztaty dla dzieci „Z dystansem i humorem – opowieści rysunkowe na wesoło”

30 kwietnia, godz. 12.30 oprowadzanie kuratorskie

20 maja warsztaty dla dzieci w trakcie Nocy Muzeów

28 maja, godz. 12.30 oprowadzanie kuratorskie

„Wyobraźnia bez granic” lekcje muzealne połączone z warsztatami plastycznymi dla różnych grup wiekowych (terminy do uzgodnienia)

 

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz