Sierpniowe warsztaty dla dzieci w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na warsztaty dla dzieci. We wtorek, 19 sierpnia, o godz. 11.30 odbędą się „Miejskie gry i zabawy dziecięce”, a 23 sierpnia (sobota), o godz. 11.30 będą miały miejsce warsztaty „Średniowieczny lepiglina”.
image fot. materiały prasowe organizatora

  • Miejskie gry i zabawy dziecięce – warsztaty

 

Dzieciństwo od zawsze kojarzone było z zabawą. Przez wieki gry i zabawy dziecięce zmieniały swoje nazwy i formy. Miejsce ich powstania wpływało na ich charakter oraz zasady. Dawniej dzieci pomagały w gospodarstwie domowym, dlatego też większość czasu spędzały na podwórku, gdzie wymyślały własne wersje popularnych gier takich jak klasy, skakanie w gumę, gra w piłkę.

 

W sierpniu ogród przy Muzeum Górnośląskim w Bytomiu zmieni się w dawny plac zabaw. Dzieci poznają, co kryje się pod tajemniczą nazwą „kulanie felgi” i zagrają w klasy na różne sposoby. Będą mogły oderwać się na chwilę od komputera i przenieść się w czasy dzieciństwa rodziców oraz dziadków.

 

Zajęcia towarzyszą wystawie „Kolory miasta w sztuce nieprofesjonalnej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”. W razie niepogody odbędą się wewnątrz muzeum. Zapisy prowadzi Dział Edukacji (tel. 32-281-82-94 w. 127, e-mail: edukacja@muzeum.bytom.pl). 

 

termin: 19 sierpnia (wtorek), godz. 11.30

miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ogród przy ul. W. Korfantego 34

prowadzenie: Urszula Batko

 

 

  • Średniowieczny lepiglina

 

Jak to jest rzeźbić za pomocą gliny, modelować w dłoniach materiał, z którego powstanie trwały przedmiot? Dzieci, które chcą wcielić się w role artystów-garncarzy zapraszamy na warsztaty pobudzające wyobraźnię i kształtujące umiejętności manualne – „Średniowieczny lepiglina”, które odbędą się 23 sierpnia (sobota) o godz. 11.30 w świetlicy muzealnej.

 

Tradycja lepienia z gliny sięga najdawniejszych czasów, a sposoby wykonywania z niej przedmiotów różnią się w zależności od kultury oraz okresu historycznego. Warsztaty będą więc podzielone na dwie części – teoretyczną i praktyczną. W pierwszej uczestnicy poznają techniki garncarskie oraz podstawowe informacje dotyczące gliny, w drugiej – wykorzystają zdobyte informacje w samodzielnej pracy.

 

Dzieci mają potrzebę wyrażania się przez kształt i kolor, a praca z gliną jest dla nich świetną, kreatywną zabawą, umożliwia kontakt z ciekawym materiałem, odkrywanie jego możliwości i rozwijanie zmysłu dotyku. W ten sposób poznają swoje możliwości i talenty, realizują fantastyczne pomysły, cieszą się tworzeniem rzeczy pięknych i niepowtarzalnych. W muzeum będą mogły poczuć się jak w średniowiecznej pracowni, jednocześnie bawiąc się i ucząc.

 

Udział w warsztatach kosztuje 6 zł. Zapisy odbywają się telefonicznie (32-281-82-94 w. 127), mailowo (edukacja@muzeum.bytom.pl) oraz osobiście w Dziale Edukacji MGB.

 

termin: 23 sierpnia (sobota), godz. 11.30

miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach główny, świetlica

prowadzenie: Ewelina Gabała, Małgorzata Kapczyńska





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz