Teatromania 2016: „Procesy” – Teatr Usta Usta Republika (Poznań)

Poznański Teatr Usta Usta zaprezentuje na tegorocznej Teatromanii przedstawienie pod tytułem „Procesy” inspirowane powieścią Franza Kafki.
image

Najbardziej interesującym spektaklem były „Procesy” Teatru Usta Usta, inspirowane powieścią Franza Kafki „Proces”. Publiczność od początku zostaje wprowadzona w rzeczywistość wykreowaną przez pisarza w książce (...). Widz jest oskarżonym, otrzymuje konkretne miejsce na widowni i nakaz zachowania cisz

Agata Łukaszewicz, „Dziennik Teatralny”, Poznań, 3 stycznia 2014

 

Procesy odbywają się wszędzie i trwają ciągle. Głównie w nas. Jesteśmy oskarżonymi, jesteśmy własnymi prokuratorami, a główną karą, na którą skazujemy się codziennie jest strach. Strach przed utratą pracy, akceptacji, zdrowia, miłości, życia. Dzień po dniu sami sobie budujemy szubienicę, na której w końcu zawiśniemy. Spragnieni sprawiedliwości, która nie nadeszła.  

 

Poznański Teatr Usta Usta założyli w 2000 roku Wojciech Wiński i Marcin Liber, obecnie obaj założyciele realizują osobne działania. Prawie każdy z projektów zespołu to eksperyment związany z sytuacją oraz przestrzenią działania teatralnego. Wrażliwość miejsca to jeden ze znaków rozpoznawczych, a zarazem największych atutów poznańskiej grupy. Inna cecha charakterystyczna zespołu to powracająca w różnych projektach i spektaklach wizja świata pułapki, naznaczonego samotnością, zagubieniem, niespełnieniem i doświadczeniem utraty, postrzeganie świata jako labiryntu przestrzeni zestrojonego z labiryntem ludzkich emocji i sytuacji. Każde z przedstawień Republiki Usta Usta to jednak autorski projekt, stanowiący oryginalną i aktualną w swej wymowie próbę opisania i zinterpretowania otaczającej nas rzeczywistości. To również zaproszenie do podróży przez plątaninę wydarzeń, snów, sytuacji, osób i obrazów pamięci.

 

Exception: Form_Comment::__construct reqire form_id param