Teatromania trwa

15. Międzynarodowy Festiwal Teatromania potrwa od 17 do 26 maja. Na scenach zagoszczą wizjonerzy i społecznicy, a na afiszu ciężki pegaz na ciężkie czasy…  
image

17.05 piątek
Bytomskie Centrum Kultury

 • godz. 16.30 „Wędrująca orkiestra” („Wandering Orquestra”) - Wędrująca Orkiestra (Hiszpania)/ polska premiera

Szalona akcja plenerowa artystów współpracujących m.in. z zespołem Kamchatka, który podbił serca bytomskiej publiczności podczas ubiegłorocznego festiwalu. Muzycy przybywają do Bytomia, aby zagrać koncert. Okazuje się jednak, że nie do końca wiedzą, gdzie ów koncert miałby się odbyć, a ich wędrówka przez obce miasto w poszukiwaniu sali koncertowej obfituje w komiczne perypetie.
wstęp wolny

Bytomskie Centrum Kultury

 • godz. 19.00 „Zemsta” – Teatr Polski z Warszawy; reż. Krzysztof Jasiński

Bytomska publiczność będzie miała okazję zobaczyć to przedstawienie tuż po premierze, która miała miejsce 9 marca tego roku. Klasyka polskiej komedii w nowym, świeżym ujęciu i gwiazdorska obsada: w roli Cześnika Raptusiewicza Daniel Olbrychski, Rejenta Milczka zagra Andrzej Seweryn, Podstolinę Joanna Trzepiecińska. Dodajmy, że muzykę do spektaklu skomponował Piotr Rubik.
bilety 60 zł, 50 zł i 40 zł

18.05 sobota
Bytomskie Centrum Kultury

 • godz. 18.30  „Hotel Paradiso” – Familie Flöz (Niemcy)/ polska premiera

Piękna historia opowiadana bez słów, elementy komedii, szczypta nostalgii, ogromne maski i teatr, który udowadnia, że faktycznie zdarzają się spektakle dla widzów od lat 5 do 105. Zespół Familie Flöz pojawił się w Polsce kilka lat temu właśnie za sprawą Teatromanii, prezentując spektakl „Teatro Delusio” i zaczarował naszą widownię, podobnie jak publiczność wielu innych krajów.
bilety 25 zł i 20 zł

Bytom, Rynek

 • godz. 21.30 „Hutnicza symfonia” („Furnace Symphony”) – Theater Titanick (Niemcy)/ polska premiera

Theater Titanick specjalizuje się w robiących ogromne wrażenie widowiskach plenerowych. W Bytomiu zaprezentuje spektakl-koncert „Furnace Symphony” – wizualną symfonię metalu, ognia i dźwięku, znakomicie nawiązującą do przemysłowej historii tego regionu. Artyści zespołu z humorem zestawiają buchające ogniem hutnicze piece i orkiestrę symfoniczną, czego efektem jest nieoczekiwany koncert na dziwnych, ogromnych instrumentach.
wstęp wolny

 

19.05 niedziela
PWST Bytom

 • godz. 17.30  „Zasłyszane na temat świata” („What I Heard About the World") – mala voadora (Portugalia)/ Third Angel (Wielka Brytania)/ polska premiera

Co wiemy o otaczającym nas świecie? Skąd czerpiemy informacje na jego temat? Na jakich podstawach opieramy nasz światopogląd, formułujemy opinie? „What I Heard About the World” to wspólny projekt portugalskiego zespołu mala voadora oraz brytyjskiej grupy Third Angel. Nowoczesny spektakl balansujący na granicy działań performance z wykorzystaniem wykonywanej na żywo rockowopunkowej muzyki jest oparty na nadesłanych przez ludzi z całego świata wiadomościach medialnych. Rzadko zdarza się, aby tak „przyjemnie” oglądało się spektakle będące prawdziwym intelektualnym wyzwaniem.
Bilety 20 zł i 15 zł

Bytomskie Centrum Kultury

 • godz. 20.00  „Harlekin” - Derevo (Rosja)

Założony przez Antona Adasińskiego w 1988 roku zespół Derevo to jeden z najbardziej rozpoznawalnych europejskich teatrów eksperymentalnych, od wielu lat łączący w swoich spektaklach sztukę pantomimy, clownady i tańca. Spektakle Dereva to poetyckie opowieści w bardzo charakterystyczny dla zespołu sposób łączące smutek i humor, poezję i żart, metafizykę i dosadność. Ich „Harlekin” to piękna, uniwersalna, opowiadana bez słów historia, której bohaterem jest tak dobrze znany w naszej kulturze Arlekin, Clown, Błazen, Pierrot, Mr Punch, który – jakkolwiek zwany – powraca w różnych krajach, momentach historii, by bawić pomimo swego smutku. Ale to też opowieść o dojrzewaniu, o godzeniu się z przemijaniem, z tym, że w naszym życiu przeplata się komizm i tragizm, o odkrywaniu tego, co ważne i co może przetrwać wraz z nami. Spektakl był nominowany m.in. do nagrody Total Theatre Award na Międzynarodowym Festiwalu Fringe w Edunburgu w 2010 r.
bilety 25 zł i 20 zł

20.05 poniedziałek
Bytom

 • godz. 17.30  akcja plenerowa: aktorzy Teatru Biuro Podróży oraz młodzież

Akcja – niespodzianka! Artystyczne spotkanie aktorów jednego z najciekawszych polskich teatrów realizujących spektakle plenerowe i młodzieży. Wspólne działanie w plenerze będzie rezultatem spotkań warsztatowych. Do udziału zaprosiliśmy m.in. uczniów Klas Twórczych Gimnazjum nr 1 z Oddziałami integracyjnymi w Bytomiu.
wstęp wolny

Bytomskie Centrum Kultury

 • godz. 19.00  „Maraton" („Marathon”) - Aharona Israel Company (Izrael)/ polska premiera

To pierwszy z trzech izraelskich spektakli, prezentowanych podczas tegorocznej Teatromanii, pokazujący Izrael, jakiego nie znamy z telewizyjnych wiadomości, ale taki, jakim widzą go jego mieszkańcy, czasem młodzi, zbuntowani, dumni, czasem zmęczeni historią i uginający się pod ciężarem traum przeszłości. Tytułowy maraton (na scenie faktycznie widzimy aktorów w morderczym, ciągłym biegu) to metafora naszej codziennej nieustannej gonitwy, by sprostać oczekiwaniom, jakie mają wobec nas inni albo jakie sami przed sobą stawiamy. Uniwersalne sprawy, ale też obraz Izraela z perspektywy jego młodych mieszkańców: dziewczyny, która zmaga się ze stereotypowym obrazem kobiety - nie chce pójść do wojska, chłopaka, który nie wpisuje się w ideał obywatela walczącego za kraj, imigranta, który marzy o lepszej przyszłości dla swojego syna. To również metafora izraelskiego stylu życia, widać tu elementy przesycające mentalność mieszkańców Izraela – nieustanne poczucie zagrożenia, życia w stanie gotowości, desperacką wierność ideom i ideałom własnego narodu. Siłą tego spektaklu jest autentyzm – autentyzm pytań, wątpliwości i wplecionych w spektakl własnych doświadczeń młodych aktorów.
bilety 20 zł i 15 zł

21.05 wtorek
parking Centrum Handlowego Agora Bytom

 • godz. 19.00  „Bracia i siostry” – Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu; reż. Maja Kleczewska

Autorskie przedstawienie jednej z najważniejszych współczesnych reżyserek teatralnych - Mai Kleczewskiej i dramaturga Łukasza Chotkowskiego. Mroczna wizja świata po katastrofie, a zarazem gra z klasyką - nawiązania do „Trzech sióstr” Czechowa i „Braci Karamazow” Dostojewskiego. Maja Kleczewska zdaje się pytać: co pozostało człowiekowi, który stracił wszystko, kiedy wszystko straciło znaczenie? Można jeszcze poszukać sensu istnienia w samym sobie. Ale żeby dotrzeć do tej prawdy, trzeba zejść w głąb własnej duszy i serca, i odpowiedzieć sobie na pytanie: kim jestem. Jeden z najbardziej oczekiwanych spektakli tego roku. Premiera odbyła się 12 stycznia 2013.
bilety 40 zł i 30 zł

22.05 środa
Bytomskie Centrum Kultury

 • godz. 19.00 „Czarodziejski flet” – retransmisja z Metropolitan Opera w Nowym Jorku

Czarująca, ponadczasowa opowieść, baśń Wolfganga Amadeusza Mozarta zaprezentowana w skróconej, anglojęzycznej wersji. Realizacja pod batutą Maestro Jamesa Levine’a, w obsadzie Nathan Gunn, Ying Huang, Matthew Polenzani, Erika Miklosa i René Pape. Dorośli i dzieci zostaną oczarowani przez figlarny humor i zapierające dech w piersiach rozwiązania sceniczne. Uwaga – to pierwszy spektakl operowy z nowojorskiej Metropolitan Opera, który prezentowany był w formie transmisji HD live na całym świecie!
bilety 30 zł

23.05 czwartek
Bytomskie Centrum Kultury

 • godz. 19.00  „Utwór o Matce i Ojczyźnie” - Bożena Keff – Teatr Współczesny ze Szczecina; reż. Marcin Liber

Tekst, który swoją popularność zawdzięcza m.in. scenicznej realizacji Jana Klaty, goszczącej już na Śląsku. Widzowie Teatromanii mają szanse zobaczenia innego oryginalnego ujęcia tego materiału - realizację przygotowaną przez Marcina Libera, reżysera m.in. spektaklu „III Furie”, za który zdobył Laur Konrada na ubiegłorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach. Dialog z historią, mitem macierzyństwa, próba ucieczki od tradycji. Znakomite kreacje aktorskie (m.in. Irena Jun w roli Matki).
bilety 30 zł i 20 zł

24.05 piątek
Bytom, Rynek

 • godz. 17.30 Dance Flash Mob – wspólny taniec z zespołem Home Made Ensemble

Mieszkańcy Tel Awiwu (i pewnie innych izraelskich miast również) spotykają się czasami na plaży, by wspólnie tańczyć quasi folkowe tańce do dźwięków popularnej akurat muzyki. Nie potrzeba do tego specjalnej sali, tanecznego doświadczenia czy szczególnych umiejętności. Niezbędne są tylko chęć zabawy i spotkania. W Bytomiu nie ma wprawdzie plaży, ale zobaczycie, że jest dobra energia i gorący temperament! Wpadnijcie na bytomski Rynek na wspólny folkowy taniec, który poprowadzą artyści zespołu Home Made Ensemble.

Bytomskie Centrum Kultury

 • godz. 19.00 „Betlejem polskie” – Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu; tekst i reż. Wojciech Faruga

Realizacja inspirowana „Betlejem polskim” Lucjana Rydla. Rydlowska idea przeczytania biblijnej opowieści o narodzinach Zbawiciela przez „Polskę tu i teraz” stała się po 107 latach punktem wyjścia dla spektaklu. Co by się stało, gdyby niepokalane poczęcie wydarzyło się dziś? Czy możliwy jest cud? Jak zareagowalibyśmy, gdyby się wydarzył? Kim może być dzisiejsza Maria? Czy będzie to cud ogólnonarodowy, czy raczej cykl doświadczeń indywidualnych? Kolejny spektakl, który publiczność Teatromanii może zobaczyć niebawem po premierze (5 stycznia 2013).
bilety 30 zł i 20 zł

25.05 sobota
Bytomskie Centrum Kultury

 • godz. 17.30 „Zatańczymy” („Shall We Dance") – Home Made Ensemble (Izrael)/ polska premiera

Kolejna prezentacja młodych izraelskich artystów – spektakl niezależnego teatru Home Made Ensemble. Młody mężczyzna o smukłej sylwetce tancerza wita przybyłych na zajęcia taneczne. Opowiada o swoich zawodowych doświadczeniach, tańcu, marzeniach, zaprasza kogoś do powtórzenia za nim kilku prostych ruchów. W jego historii zaczynają jednak pobrzmiewać ponure tony. Przymusowa służba wojskowa, zakwaterowanie ze starszymi kolegami, przemoc. I moment, gdy on sam „odbija” zło – upokarza Palestyńczyków, którzy próbują przejść granicę. Każe im tańczyć. Jego marzenie staje się narzędziem krzywdzenia innych.
bilety 20 zł i 15 zł

 • godz. 19.00 „Anthology” - Acco Theatre Center(Izrael)

Czy o Holokauście można rozmawiać przy lampce koniaku? Nie? A jeśli nie można o nim przestać mówić, przestać myśleć, bo wyniesione z czasów wojny obrazy na zawsze wryły się w pamięć i przenikają wszystko? Doświadczona wojną piękna kobieta zasiada przy fortepianie - gra i snuje zabawne opowieści - o muzyce, historii tanga, stworzeniu świata. Muzyka i syn są dla niej najważniejsze, nadają jej życiu sens. W jej opowieści, w równe anegdotycznej z pozoru formie, pojawiają się obrazy obozowych koszmarów. Wraz z synem groteskowo odtwarza makabryczne sytuacje. Zaraziła go traumami, których doświadczyła, kolejne pokolenie dźwiga - może czasem mimo woli - ciężar historii. Acco Theater Center to jeden z najważniejszych ośrodków teatru alternatywnego w Izraelu. W pracach zespołu eksperymenty artystyczne łączą się z zacięciem społecznym, otwartością i obserwacją świata. Grupa realizuje projekty angażujące artystów pochodzenia zarówno żydowskiego, jak i arabskiego, starając się wspierać współdziałanie i rozwijać wzajemne zrozumienie oraz wzajemną otwartość.
bilety 20 zł i 15 zł

 • godz. 20.00 spotkanie z zespołami Home Made Ensemble oraz Acco Theatre

Plac Sobieskiego (ściana Muzeum Górnośląskiego)
godz. 21.30 „Powtarzaj za mną” („Repite conmigo”) - Delrevés (Hiszpania)
Zapierający dech w piersiach spektakl dziejący się na... ścianie budynku, na której tańczą zawieszeni na linach artyści. Delrevés to niezwykła hiszpańska grupa teatralna specjalizująca się w tańcu wertykalnym. Zespół działa w Barcelonie, a jego twórcy mają bardzo różnorodne doświadczenia zawodowe sięgające od sztuk walki po taniec współczesny i teatr. Swoimi spektaklami przenoszą widzów do magicznego świata, zdają się zaprzeczać istnieniu sił grawitacji, odkrywają nowe aspekty znanej mieszkańcom architektury. Ich taniec na ścianie przeobraża miejską przestrzeń w otwartą scenę. Przedstawieniom Delrevés towarzyszy wykonywana na żywo muzyka oraz projekcje wideo. Spektakl „Repite conmigo” powstał z inspiracji opowieścią o Alicji w krainie czarów: dwoma Alicjami, podwojoną rzeczywistością, lustrem, odbiciem, dwoistością znaczeń.
wstęp wolny

26.05 niedziela
CSW Kronika

 • godz. 18.30 „Mała narracja” – Wojtek Ziemilski

Wojtek Ziemilski to reżyser i artysta wizualny, tworzy prace na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i choreografii. W 2006 roku dowiedział się, że jego dziadek, słynny hrabia Dzieduszycki, przez lata współpracował z SB. Odpowiedział na tę sytuację inscenizacją w formie wykładu, łączącą osobistą opowieść, fakty historyczne, wreszcie wielkie i małe narracje. Opowiada o swoim dzieciństwie, jego wspomnienia mieszają się z prasowymi doniesieniami, refleksje z pismami filozofów, obrazy ze świata współczesnej sztuki z archiwalnymi, prywatnymi zdjęciami. Z tych fragmentów buduje własną historię, własną narrację, próbę odpowiedzi na pytanie kim jest i co jest dla niego ważne. W przedstawieniu artystyczna fikcja przeplata się z rzeczywistością, a prywatna narracja z historycznym komentarzem - wszystko po to, by zmierzyć się z bolesnym tematem pamięci i dokonywanych na niej manipulacji.
bilety 15 zł i 10 zł

Bytomskie Centrum Kultury

 • godz. 20.00 „Pieśni Leara” - Teatr Pieśń Kozła (Wrocław)

Długo wyczekiwane przedstawienie jednego z najbardziej oryginalnych polskich i europejskich zespołów. Teatr Pieśń Kozła łączy w swojej praktyce trening aktorski, fizyczny i wokalny, nieprzerwanie poszukując nowych rozwiązań artystycznych i sposobów wzbogacenia własnych spektakli. W „Pieśniach Leara” zaproponowali ciekawe i odważne połączenie motywów zaczerpniętych z jednego z najważniejszych utworów Szekspira oraz muzyki – na spektakl składają się pieśni wywodzące się z różnych tradycji i kultur, o których w trakcie trwania przedstawienia – koncertu opowiada reżyser Grzegorz Bral. Międzynarodowa premiera „Pieśni Leara” odbyła się na Fringe Festival w Edynburgu w sierpniu 2012 roku. Podczas festiwalu spektakl uhonorowany został aż trzema prestiżowymi nagrodami: Fringe First, Herald Archangel oraz Musical Theatre Matters Award. „Pieśni Leara” zajęły również 1. miejsce w rankingu wszystkich spektakli teatralnych wystawianych w Edynburgu prowadzonym przez The List.
bilety 30 zł i 20 zł

Bytom, Rynek

 • godz. 21.15 „Carmen Funebre” - Teatr Biuro Podróży (Poznań)

Spektakl należący już do klasyki polskiego teatru plenerowego. Choć zrealizowany wiele lat temu, nadal pozostaje dotkliwie aktualną opowieścią o losach wygnańców. Inspiracją do powstania przedstawienia były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu i wojna w Bośni. Podczas pracy nad spektaklem członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. Powstał piękny spektakl, w którym zamiast słów ich historie opowiadane są obrazami – postacie szczudlarzy, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka pozostają na długo w pamięci.
wstęp wolny

Wszystkie spektakle zagraniczne, w których wykorzystano tekst, będą tłumaczone na język polski.

Organizatorzy:

Exception: Form_Comment::__construct reqire form_id param