Tysiące podpisów o ratunek dla elektrociepłowni - finał petycji

Jaka będzie przyszłość zabytkowej Elektrociepłowni Szombierki? Gdyby decyzję w sprawie jej rewitalizacji mieli podjąć zwykli mieszkańcy, to werdykt byłby oczywisty - trzeba tchnąć nowego ducha w Industrialną Katedrę!
image Elektrociepłownia Szombierki w budowie, fot. materiały prasowe organizatora

Już w najbliższą niedzielę stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców oficjalnie zakończy zbiórkę podpisów pod petycją o ratunek dla popadającej w ruinę EC Szombierki i ogłosi ile osób poparło tę inicjatywę. Akcja trwała zaledwie półtorej miesiąca. Warto podkreślić, że stowarzyszenie przeprowadza ją w tradycyjny sposób. Niemal wszystkie podpisy zebrano na papierowych kartach. Wobec ulotnej rzeczywistości internetu własnoręczne podpisy tysięcy mieszkańców są niezaprzeczalnym dowodem na to, jak ważne jest zachowanie tego wspaniałego obiektu dla Górnego Śląska.

 

W ramach finału akcji MDM zorganizuje 19 lipca o godz. 18.00 specjalne wydarzenie, które podsumuje całą inicjatywę. W industrialnych wnętrzach bytomskiego Klubu Blender odbędzie się pokaz zdjęć z okresu budowy i początków działalności Elektrociepłowni Szombierki. Komentarza do slajdów udzieli Edward Nowak, autor monografii zakładu i jego wieloletni pracownik, który przedstawi zebranym nieznane wątki historii dawnej Kraftwerk Oberschlesien. Z kolei członkowie stowarzyszenia opowiedzą jak przebiegała zbiórka podpisów i co dalej stanie się z petycją. Na zakończenie wystąpi znakomity bytomski bluesman, Marek Miś.

 

Elektrociepłownia Szombierki jest najbardziej imponującym obiektem na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jej walory przewyższają słynną elektrownię Battersea w Londynie, którą na okładce swojego albumu uwiecznił zespół Pink Floyd, czy łódzką EC1, która zgodnie z deklaracjami premier Ewy Kopacz ma stać się Narodowym Centrum Kultury Filmowej. Twórcami EC Szombierki są Georg i Emil Zillmannowie, autorzy projektów m.in. osiedli Giszowiec i Nikiszowiec. W listopadzie tego roku minie równe 95 lat od uruchomienia zakładu. Niestety w ostatnich latach zabytek stopniowo popada w ruinę, dlatego stowarzyszenie MDM apeluje o jego rewitalizację.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz