Walentynki po rycersku w Muzeum Górnośląskim

We wtorek, 14 lutego, w walentynki Muzeum Górnośląskie zaprasza na zajęcia dla dzieci i młodzieży „Z rycerzami o miłości”, a także o godz. 16.00 na spotkanie „Kwadrans ze świętym Walentym nie tylko dla zakochanych”. Obydwa wydarzenia, przybliżające dawne ideały miłości, towarzyszą wystawie „Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem”.
image

W czasie warsztatów „Z rycerzami o miłości”uczestnicy poznają kanon miłości dworskiej, nierozerwalnie związanej z rycerstwem. To silnie skonwencjonalizowane, czasem tylko oparte na prawdziwym uczuciu wielbienie wybranki było jednym z elementów „wzorowej biografii” średniowiecznego rycerza. Szlachetna i piękna dama serca, którą mężczyzna wysławiał za jej urodę i najrozmaitsze cnoty, bronił jej czci, pojedynkował się dla niej, jej dedykował zwycięstwa w turniejach rycerskich, była władczynią jego serca. Czy ten średniowieczny ideał miłości jest wciąż aktualny?

 

O godz. 16.00 odbędzie się spotkanie poświęcone świętemu Walentemu – męczennikowi ściętemu w 269 roku. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak to się stało, że został patronem zakochanych, w jakich sprawach zwracali się do niego wierni, od kiedy uznawano go za patrona kochanków i jaki miało to związek z „Sejmem ptasim” Geoffreya Chaucera. Zobaczą ponadto najciekawsze zabytki ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego związane z kultem św. Walentego.

 

Zapisy na zajęcia prowadzi Dział Edukacji (tel. 32-281-82-94 w. 127). Koszt udziału w nich wynosi 5 zł od osoby (bilet wstępu na wystawę) oraz 30 zł od grupy. Na popołudniowe spotkanie wstęp jest wolny.

 

Zajęcia „Z rycerzami o miłości”

14 lutego (wtorek), godziny do ustalenia (zapisy: 32-281-82-94 w. 127)

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji

Koszt: 30 zł/grupa + 5 zł/osoba


Spotkanie „Kwadrans ze świętym Walentym nie tylko dla zakochanych”

14 lutego (wtorek), godz. 16.00

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji
Prowadzący: Beata Badura, Wojciech Kawka

Wstęp wolny

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz