Kiedy węgiel był zielony – twórczość Ludwika Holesza

Od 26 kwietnia do 24 czerwca w Muzeum Górnośląskim będzie można oglądać wystawę „Kiedy węgiel był zielony – twórczość Ludwika Holesza”.
image fot. materiały organizatora

Wystawa w nowatorski sposób prezentuje twórczość Ludwika Holesza – znanego artysty z nurtu naïve art. Pokazane zostaną obrazy między innymi z cyklu „Era karbońska”, ale i szkice artysty oraz obiekty paleontologiczne i mezozoiczne. Wystawie będzie towarzyszyć cykl spotkań, podczas których będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, czy wyobrażenie przeszłości Holesza ma odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Artysta interesował się przeszłością i przyrodą, ale także kosmosem, kolonizacją innych galaktyk, lotami międzygwiezdnymi. Obrazy karbońskie różnią się od kosmicznych. Pierwsze, traktowane płaszczyznowo, były inspirowane śladami skamielin, natomiast drugie, traktowane perspektywicznie, to wizja twórcza artysty.

 

Ludwik Holesz pozostawił po sobie ponad 2,5 tys. prac, które znajdują się w zbiorach muzealnych krajowych i zagranicznych w niemal 30 krajach Europy i obu Ameryk. Posiadaczami jego obrazów są takie osobistości, jak królowa angielska Elżbieta czy książę Walii.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz