Literacki przewodnik po Górnym Śląsku

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na spotkanie z Marcinem Wiatrem, autorem Literackiego przewodnika po Górnym Śląsku.
image fot. materiały organizatora

Górny Śląsk to miejsce, którego złożoną tożsamość po wielokroć przedstawiano w literaturze – równie wielojęzycznej, wieloetnicznej, bogatej i obejmującej różne gatunki i formy.

 

Dziedzictwo literackie Górnego Śląska, którego opisania podjął się dr Marcin Wiatr, to dorobek między innymi Josepha von Eichendorffa, Maxa Herrmanna-Neisse, Franza Junga, Augusta Scholtisa czy także urodzonych na Górnym Śląsku Óndry Łysohorskiego, Horsta Bienka, Hansa Lipinsky-Gottersdorfa, a także kolejnych pokoleń mniej lub bardziej znanych pisarzy takich jak Ota Filip, Werner Heiduczek, Henryk Waniek, Stanisław Bieniasz, Viktor Kaluza, Peter (Piotr) Lachmann.

 

Bardziej współczesnym obrazem tego, co składa się na literacki pejzaż i koloryt regionu jest proza Janoscha czy poezja mieszkającego tu przez kilka dekad Tadeusza Różewicza. Do Górnego Śląska, choć widząc go z innej perspektywy geografii i historii, odnoszą się w swej twórczości Jaromír Nohavica czy wreszcie pisarze młodego pokolenia jak Szczepan Twardoch. Filmową mitologię historii i losów Górnego Śląska w XX wieku powołał do życia reżyser Kazimierz Kutz. Losy ludzi tu mieszkających porywająco opisała Małgorzata Szejnert w „Czarnym ogrodzie”.

 

Literacki przewodnik po Górnym Śląsku, którego polskie wydanie w 2018 roku ukaże się nakładem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jest dziełem monumentalnym i na pewno, tak jak jej niemieckie wydanie, będzie publikacją ważną i szeroko w regionie komentowaną.

 

Książka pozwala nam na odbycie literackich peregrynacji po Górnym Śląsku. Prowadzi nas do tak ważnych miejsc na literackiej i kulturowej mapie regionu jak Nysa (Neisse), Opole (Oppeln), Gliwice (Gleiwitz), Katowice (Kattowitz), Mysłowice (Mysłowitz), Zabrze, Łubowice (Lubowitz), Cieszyn (Teschen) czy Góra Świętej Anny (Sankt Annaberg), operując opisem i refleksją na temat wybranych przykładów  architektury, krajobrazu i przejawów twórczości i aktywności wielu pokoleń wielojęzycznych Górnoślązaków tej ziemi: Czechów, Niemców, Polaków, Żydów.

 

Podczas spotkania zosranie zaprezentowana zarówno samą publikację (wciąż jeszcze dostępną tylko w wersji niemieckiej), jak i jej Autora dr. Marcina Wiatra.

 

Marcin Wiatr, pochodzi z Gliwic. Jest historykiem i germanistą. Pracuje w Instytucie im. Georga Eckerta ds. Międzynarodowych Badań Podręcznikowych w Braunschweigu.

 

Marcin Wiatr, „Literarischer Reiseführer Oberschlesien. Fünf Touren durch das barocke, (post)industrielle, grüne, mystische Grenzland” („Literacki przewodnik po Górnym Śląsku. Pięć wycieczek  po pograniczu barokowym, postindustrialnym, zielonym i  mistycznym”),  Potsdam 2016.

 

prowadzący: Józef Krzyk





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz