(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy

W czwartek 10 maja w gmachu głównym Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu otwarta zostanie wystawa czasowa „(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy”, której kuratorem jest archeolog Beata Badura.
image fot. materiały organizatora

Miecze z epoki brązu, zwłaszcza tak zwane antenowe, należą do zabytków rzadkich i cennych pod względem naukowym, ekspozycyjnym i materialnym. W Europie odkryto ich około 180, z czego aż 35 w Polsce. Obecnie w krajowych placówkach muzealnych jest ich 15, pozostałe zaginęły podczas II wojny światowej.

 

Wystawa przybliży nieznaną historię jednego z mieczy, odkrytego przypadkowo wraz z dwoma innymi na wschód od wsi Kielcza, w województwie opolskim, w 1922 lub 1923 roku. Miecz w 1929 roku trafił do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (wówczas Oberschlesisches Landesmuseum) wraz z fragmentem głowni drugiego okazu. Trzeci zaginął wkrótce po odkryciu. Miecze wykonano z brązu, czyli stopu miedzi, około 1000–800 lat p.n.e. Pod koniec 1944 roku Niemcy ewakuowali z bytomskiej placówki najcenniejsze zbiory archeologiczne. Po zakończeniu wojny, podczas szacowania strat, okazało się, że wśród zaginionych zbiorów są także miecze z Kielczy. Dopiero w 2014 roku jeden z nich, antenowy, został odnaleziony w Muzeum Powiatowym w Nysie. Z wojennej zawieruchy wyszedł poturbowany – mocno ucierpiały rękojeść i głownia. Wykorzystując przedwojenne zdjęcie z archiwum Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, firma The Farm 51 z Gliwic wykona na zlecenie Muzeum Górnośląskiego komputerową rekonstrukcję miecza. Zostanie ona zaprezentowana na wystawie obok oryginalnego, jedynego w swoim rodzaju eksponatu. Cennemu zabytkowi z Kielczy towarzyszyć będą brązowe miecze ze zbiorów archeologicznych Muzeum.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz