Powstrzymać katastrofę. Aktywizm i nieposłuszeństwo obywatelskie

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika zaprasza 7 grudnia na pokaz filmu, warsztaty i panel dyskusyjny poświęcony strategiom ruchów klimatycznych, z udziałem aktywistek i aktywistów.
image Vladimir Turner, „Behind the Fossil Curtain”, 2018, kadr z wideo

Wydarzenie towarzyszy wystawie Najpiękniejsza Katastrofa, którą oglądać można do 4 stycznia 2019.

 

program wydarzenia:

 

16.00

pokaz filmu: Za Kopalną Zasłoną (Behind the Fossil Curtain)

reż. Vladimir Turner, Czechy 2018

W ponurym postapokaliptycznym krajobrazie zagłębia węglowego w północnej części Republiki Czeskiej, działa ruch ekologiczny, którego motto brzmi: „zmień system, a nie klimat”. Sposób w jaki aktywiści ekologiczni są określani przez władzę mianem ekstremistów, ilustruje zdaniem reżysera szerszy problem: państwo tworzy wyimaginowanego wroga, wzmacniając w ten sposób swoją siłę.

Komentarz do filmu o czeskim Obozie dla Klimatu i represjach policji wygłosi Mikuláš Černík.

 

17.00

warsztaty: Zielony anarchizm i nieposłuszeństwo obywatelskie

warsztaty z Martą Senk, aktywistką anarchistyczną

W czasie warsztatów uczestniczki i uczestnicy zapoznają się z podstawowymi kwestiami związanymi z organizacją interwencji na polu ekologii i uczestnictwem w pokojowych demonstracjach. Problemy organizacji, bezpieczeństwa oraz ostawiania biernego oporu zostaną omówione w perspektywie zielonego anarchizmu, na przykładzie działalności aktywistów anarchistycznych w Obozie Dla Puszczy.

 

18.00

dyskusja: Jak działać skutecznie? Strategie dla Ruchu Klimatycznego

udział wezmą: Nils Aggers (Extinction Rebellion, UK), Mikuláš Černík (Limity Jsme, CZ), Monika Sadkowska (Obóz dla Klimatu, PL), Marta Senk (PL)

Odpowiedzią na alarmującą wizję przyszłości planety, jest widoczna mobilizacja aktywizmu ekologicznego zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. Na całym świecie istnieją napięcia wewnątrz i między grupami ekologicznymi w kwestii zakresu, w jakim powinny one współpracować z rządami i organami międzynarodowych. Jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć i jak daleko musimy się posunąć, aby odnieść sukces? I czy w ogóle istnieje sposób, aby zapobiec katastrofie?





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz