Wystawa: „Witamy w nanoświecie”

Wielu osobom nanotechnologia kojarzy się z odległą przyszłością, nad której kształtem pracują obecnie naukowcy. Nic bardziej mylnego. W przyszłości ta dziedzina wiedzy będzie tak powszechna i naturalna jak możliwość korzystania z prądu czy telefonów komórkowych, jednak już dzisiaj obecna jest w naszym życiu.
image

Sterylne i samoodkażające się ubrania lekarzy, odporne na działanie ognia i rozdarcia kombinezony strażaków, materiały i lakiery zabezpieczające samochody przed uszkodzeniem, kuloodporne drzwi, ciepłe i jednocześnie przewiewne stroje dla sportowców czy leki niszczące źródło choroby niewywołujące skutków ubocznych – to tylko nieliczne przykłady zastosowania nanotechnologii.

 

Wystawa „Witamy w nanoświecie” przybliża zagadnienia związane z nanotechnologiami i pokazuje świat atomów i cząsteczek.

Wiedzę o nowych technologiach i badaniach naukowych zwiedzający wystawę mogą zdobyć dzięki zabawie na interaktywnych stanowiskach wykonanych przez młodzież uczestniczącą w międzynarodowym programie Irresistible. Wystawa zachęca do zrozumienia roli nauki we współczesnym życiu, promuje odpowiedzialne badania naukowe i pozwala pojąć świat wokół nas.

 

W projekcie brała udział młodzież z całej Polski, a za kształcenie uczniów i organizację wystawy odpowiadały Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Wydział Chemii UJ. Na wystawie prezentowanych jest 46 eksponatów wybranych spośród 294 prac.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz