Z życia Romni - kobieta romska wobec kultury i historii

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika zaprasza 9 listopada na wykład Agnieszki Caban.
image Lukáš Houdek, Amare / Nasz człowiek, 2016-2017 (cykl fotografii), fot. Marcin Wysocki

Jak wygląda codzienność kobiet romskich w obliczu wyzwań współczesnego świata, a właściwie kilku składających się na ich rzeczywistość światów?

 

Życie we własnej grupie etnicznej, funkcjonowanie w społeczeństwie większościowym lub na ich granicy, tworzy szereg kontekstów społeczno-kulturowych wartych skomentowania i wyjaśnienia.Tematyka dotycząca kobiet romskich bowiem doczekała się dziś licznych komentarzy, od tekstów naukowych po publicystykę w kolorowych czasopismach. Romowie i ich życie praktycznie od zawsze stanowili atrakcyjny, medialny temat. Przez dekady zmieniał się jednak sposób ukazywania kobiet romskich. Piękna i ponętna Cyganka lub demoniczna wróżka z XIX-wiecznych obrazów, bosa tancerka z polskich estrad lat 60. ubiegłego wieku to dziś najczęściej stawiana za wzór przedsiębiorcza Romni, prowadząca stowarzyszenie i realizująca liczne projekty społeczne, artystka kreująca ze świadomością swój wizerunek, kobieta wyzwolona, żyjąca na granicy dwóch kultur. To tylko kilka z przykładów, które staną się pretekstem do przybliżenia tematyki spotkania.

 

Agnieszka Caban – kierownik Muzeum Dialogu Kultur, oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach. Wiceprezes Radomskiego Stowarzyszenia Romów „Romano Waśt”. Kulturoznawczyni, animatorka kultury, wieloletnia działaczka na rzecz społeczności romskiej. Wykładowca i szkoleniowiec z zakresu historii, kultury Cyganów/Romów, komunikacji międzykulturowej, programów społecznych na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych. Laureatka nagrody im. Heleny Radlińskiej dla animatorów społecznych (wyróżnienie specjalne, 2014). Redaktor książek, podręczników metodycznych, czasopism i artykułów.

 

Wykład odbędzie się w ramach finisażu wystawy HateFree?





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz