Autsajderzy i „przeklęci”. Wojaczek i inni

Poeci kontestatorzy będą bohaterami najbliższego spotkania z cyklu „Górny Śląsk – świat najmniejszy”.  
image fot. materiały organizatora

„Poeci przeklęci” (z francuskiego: poètes maudits)… Pojęcie znane już w XIX wieku, choć można je odnieść także do nazwisk (i zjawisk) znacznie wcześniejszych. Stosuje się je na określenie poetów, którzy na ogół świadomie odrzucali obowiązujące w danej epoce normy obyczajowe, przyjęte modele istnienia w świecie literackim i kontaktowania się z odbiorcami.

 

Życiorysy tych artystów były burzliwe i na ogół krótkie, czasem kończone samobójstwami. Pozostając niejako „obok” społeczeństwa, narażali się na niezrozumienie i odrzucenie, sławy i uznania doświadczając nieraz dopiero po śmierci. Tak tworzyły się legendy i mity, chętnie podejmowane przez kolejne generacje pisarskie i czytelnicze. O zjawiskach tych opowie prof. Marian Kisiel – literaturoznawca z Uniwersytetu Śląskiego, krytyk i poeta. Ponadto wystąpi Andrzej Kowalczyk – aktor Teatru Rozrywki.

 

Do kategorii „poetów przeklętych” świetnie wpisuje się urodzony w Mikołowie Rafał Wojaczek (1945-1971), autor zaledwie dwóch tomików wydanych za życia, a jednak do dziś chętnie czytany i komentowany. A może jednak jego legenda nieco przygasła a postawa autsajdera i skandalisty nie budzi już dzisiaj takich emocji jak przed laty, nie rodzi rzesz naśladowców? Porozmawiamy o tym z Dagmarą Drzazgą – dziennikarką, dokumentalistką i wykładowczynią uniwersytecką. Jej najnowszy film, „Martwy sezon” (w tytule zawarta jest aluzja do debiutanckiego tomiku Wojaczka), mierzy się z twórczością i legendą poety. Zapraszamy na chorzowską premierę tego filmu.

 

 

 


Teatr Rozrywki jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz