Wystawa „Matematyka dla każdego”

Od 18 marca w Hali Wystaw „Kapelusz” w Parku Śląskim w Chorzowie można zwiedzać interaktywną wystawę zatytułowaną „Matematyka dla każdego“ przygotowaną przez pierwsze na świecie eksperymentalne muzeum matematyczne Mathematikum w Giessen.
image

Wystawę pokazywano już w wielu krajach Europy, Ameryki i Azji, w Polsce można ją będzie oglądać wyłącznie w Chorzowie. Organizatorami wystawy w Polsce są Goethe-Institut oraz Park Śląski.

 

Wystawa poprzez zabawę wprowadza w świat pojęć abstrakcyjnych i obala mit „nieprzystępnej i trudnej” matematyki, umiejętnie łącząc rozrywkę z rozwiązywaniem zagadek matematycznych. Dwadzieścia eksponatów (różnorodnych gier i łamigłówek) zaprasza do eksperymentowania i zachęca do myślenia. Zwiedzający mogą np. skomponować własny utwór za pomocą systemu muzycznych kości wymyślonego ponad dwieście lat temu przez Mozarta. Wcielić się w asa wywiadu i spróbować złamać szyfr. Zbudować stabilny most bez elementów wspierających wg projektu Leonarda da Vinci przygotowanego dla tureckiego sułtana. Sprawdzić, czy w grze w kości bywają lepsze lub gorsze kostki i od czego zależy wygrana. Skryć się w bańce mydlanej. Ułożyć piramidę, kostkę, tangram lub zmierzyć się z zagadką wież Hanoi. To tylko kilka gier, które czekają w „Kapeluszu” na wszystkich powyżej ósmego roku życia.

 

Grupy zorganizowane zainteresowane oprowadzaniem po wystawie w języku polskim lub niemieckim proszone są o ustalenie terminu zwiedzania telefonicznie w Goethe-Institut w Krakowie (nr tel.: 12-422-58-29).

 

Wystawa otwarta od 18 marca do 8 kwietnia, od pon. do pt., w godz. 9.00-16.00, sob.-niedz. w godz. 11.00-16.00.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz