Industriada 2017: rozruch maszyn

Pełna moc tegoroczna Industriada osiągnie w sobotę 10 czerwca, ale rozruch maszyn w wybranych obiektach rozpocznie się już w piątek wieczorem.
image

Chorzów

 

Szyb Prezydent

Oficjalna inauguracja festiwalu odbędzie się przy wieży wyciągowej Szybu Prezydent w Chorzowie. Oprócz warsztatów muzycznych i piątkowej strefy relaksu, ulokowanej wokół wieży, usłyszymy także premierowy koncert multimedialny – INDUstrument. Historia rytmu. To widowisko pod muzycznym kierownictwem Pawła Romańczuka i w scenografii Matyldy Sałajewskiej, opowiada historię złożonej relacji człowieka, przyrody i maszyny. Współtworzą je niezwykłe, specjalnie skonstruowane instrumenty oraz wieża Szybu Prezydent, która ujawni kilka sekretów.


godz. 18.30–21.00

Miłe milszego początki, czyli strefa relaksu przed rozruchem
godz. 21.30

INDUstrument. Historia rytmu – widowisko muzyczne

 

Cieszyn

 

Browar Zamkowy Cieszyn
godz. 19.00; 20.00; 21.00

171 lat warzenia piwa – zwiedzanie nocne browaru
Zobaczymy browar, który od 171 lat warzy piwo, poznamy jego tajemnice i sekrety. Przeniesiemy się do czasów i tradycji monarchii Austro-Węgierskiej.


Bytom


Ec Szombierki
godz. 21.00 Iluminacja
Po kilkuletnim uśpieniu EC Szombierki wraca na Industriadę. Już w nocy z 9 na 10 czerwca unikatowe kominy EC Szombierki rozbłysną światłem symbolicznie informującym o energii, która jest skumulowana w budynku. Otwarcie bram w sobotę 10 czerwca.


Katowice

 

  • Galeria Szyb Wilson

godz. 18.00 X Art Naif Festiwal – wernisaż i koncert Barrio Populo
Wernisaż uatrakcyjniony koncertem francuskiej grupy Barrio Populo. Wystawa Art Naif Festiwal gromadzi najciekawsze prace artystów naiwnych z Polski, Francji, Niemiec, Danii, Finlandii, Włoch, Kanady, Brazylii, Ekwadoru i Peru. To największy taki festiwal w Europie, wydarzenie o unikatowym charakterze.

 

  • Osiedle Nikiszowiec

godz.18.00 Dlaczego Nikisz jest taki niezwykły – spacer
godz.18.00 Pokaz zdjęć – codzienny rytm życia w Nikiszowcu (Dawna Pracownia Fotograficzna Krzysztofa Niesporka pl. Wyzwolenia 9)
godz.18.00–20.00 Maszyna artystyczna czyli mobilny warsztat sitodruku
godz.18.45 Instrukcja obsługi rewitalizacji (po nikiszowiecku) – spacer
godz.19.00, 19.30, 20.00, 20.30 Gdzie bije dzwon – wieczorne wejścia na wieżę kościoła św. Anny (od 18. roku życia, wejście po stromych schodach)
godz.19.45 Malowane historie Nikiszowca – spacer
godz.20.45 Górniczym szlakiem po wieczornym Nikiszowcu – spacer
godz.20.15 Maciej Mutwil i Synapsis – koncert w Centrum Zimbardo, plac Wyzwolenia 5
godz.22.00 Minimum Maximum zespołu Kraftwerk – plenerowe odtworzenie koncertu. Odtworzenie na dużym ekranie, w otwartej przestrzeni industrialnej, na styku osiedla Nikiszowiec i Kopalni Wieczorek, koncertu Minimum Maximum grupy Kraftwerk z 2005 r. Muzyka zespołu związana jest z poszukiwaniem relacji pomiędzy maszyną a człowiekiem, pokazuje wpływ jaki maszyny i urządzenia mają na konkretną jednostkę jak i całe społeczeństwa (miejsce: zabytkowe obiekty straży pożarnej naprzeciw osiedla Nikiszowiec).

 

  • Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia

godz. 9.45–17.00 Co możemy uratować? Projekty i realizacje związane z zachowaniem dziedzictwa przemysłowego – konferencja naukowa
Konferencja daje możliwość spotkania młodzieży akademickiej, zainteresowanej ochroną dziedzictwa przemysłowego, z osobami mogącymi pochwalić się doświadczeniami w realizacji własnych projektów w tej dziedzinie. Spotkanie umożliwia studentom, znającym działania konserwatorskie jedynie z perspektywy wykładów i podręczników, zapoznanie się z prawdziwymi pracami konserwatorskimi oraz towarzyszącymi im wyzwaniami.
godz.18.00 Rozruch maszyn – uruchomienie maszyn przy dźwiękach muzyki Sorry, I‘m Out of Space oraz koncert SIOOS.


Siemianowice Śląskie


Park Tradycji
godz.21.00 Architektura rytmu, Metafizyka ruchu – wernisaż wystaw Marka Stańczyka i Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Architektura rytmu – wielkoformatowa wystawa prac Marka Stańczyka, artysty i dokumentalisty od lat związanego z fotografią obiektów postindustrialnych. Ruch maszyny – powtarzalny, jednostajny, zmienny, nieustanny.
Metafizyka ruchu – wystawa Śląskiej Grupy Fotograficznej, w artystyczny sposób interpretująca ruch, postęp, rytm pracy i sekwencyjność procesu rozwoju i produkcji.
godz.21.45 Pressure up – widowisko. Metaforyczna opowieść o oczekiwaniu, narastającym napięciu, które zwiastuje dynamikę przyszłych wydarzeń. Rosnące ciśnienie można skojarzyć z ciśnieniem atmosferycznym, które wytwarzane jest w kotłach parowych – tych samych, które odegrają istotną rolę w kolejnych odsłonach rozruchu maszyn Industriady. Wydarzenie przygotowane przez Siemianowickie Centrum Kultury, grupę akrobatyczną Line Act oraz perkusistę Marcela Różankę (Oberschlesien).
godz.22.15 Pan Fitzner dogląda kotłów – performance z udziałem zespołu IRA i Lufcika na Korbkę. Performance łączący aktorów, muzykę, efekty świetlne, dymne, multimedia. Wydarzenie odbędzie się bezpośrednio przed koncertem grupy IRA i z udziałem jej muzyków, którzy zapewnią oprawę muzyczną przedstawienia, a także sami staną się swoistymi scenicznymi rekwizytami.
godz.22.30 IRA – koncert. IRA to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zaspołów rockowych w Polsce. W 2016 roku formacja obchodziła 30-lecie pracy artystycznej.
Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia w ramach rozruchu maszyn w Parku Tradycji.

 

Zabrze
Szyb Maciej
godz.20.00 Industrial Chillout – koncert jazzowy Gigi and Her Boysband, „Taniec iskier”, DJ
Świetlne show z wykorzystaniem maszyn i urządzeń. Pokaz będzie zwiastunem wydarzeń, które odbędą się w dniu Industriady. Wartka, dynamiczna akcja. Będą iskry, będzie hałas, będzie dym i dźwięki warsztatu. Pokaz wykonają najlepsi fachowcy – seniorzy zawodowo i emocjonalnie związani ze swoimi maszynami. To okazja, by zobaczyć pracę mistrzów, którzy swą wiedzę przekazali młodszemu pokoleniu. Wieczór uświetni również występ zespołu „Gigi and Her Boysband”; grupy przyjaciół wywodzących się z Jazzowej Asocjacji Zabrze.

 

 

Szczegółowy program i wszystkie pomocne informacje dostępne są na stronie wydarzenia.

 

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz