Boże Narodzenie na dworze Piastów cieszyńskich

W Zamku Cieszyn trwa wystawa, na której zrekonstruowano XVI-wieczny stół bożonarodzeniowy, jaki przygotowywano w tym czasie na dworze książąt cieszyńskich.
image fot. materiały organizatora

W XVI wieku rytm życia mieszkańców cieszyńskiego zamku i ich poddanych wyznaczały pory roku oraz rozmaite święta, nie do końca pokrywającymi się z dzisiejszym kalendarzem. Wyznaczały je bowiem stare, pogańskie obrządki, które już w średniowieczu nabrały chrześcijańskiego charakteru. Jednym z najważniejszych było Boże Narodzenie.

 

Świąteczny okres rozpoczynał się w Dniu Świętego Marcina (11 listopada), a kończył w Trzech Króli (6 stycznia). Ukoronowaniem była bożonarodzeniowa uczta, która na dworze książęcym trwała nawet kilka godzin. Czas umilały biesiadnikom występy muzykantów, kolędników, kuglarzy, błaznów, pokazy szermierki, ale i przedstawienia teatralne o tematyce religijnej nawiązujące do biblijnej opowieści o Narodzeniu Pańskim.

 

Na wystawie zrekonstruowano XVI-wieczny stół bożonarodzeniowy, jaki przygotowywano w tym czasie na dworze książąt cieszyńskich. Znajdujące się na nim potrawy nie miały szczególnego – symbolicznego znaczenia. Pojawiały się też podczas innych ważnych uroczystości. Każda z nich była bowiem okazją do zamanifestowania okazałości zamku i pozycji jego właściciela. Całości aranżacji dopełniają – nawiązujące do epoki – dekoracje świąteczne, które dawniej wykonywano z dostępnych o tej porze roku żywych lub suszonych roślin i owoców.

 

Osoby zainteresowane oprowadzaniem po wystawie proszone są o kontakt z Władysławem Żaganem: wzagan@zamekcieszyn.pl, tel.33 8510821 wew. 14.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz