Kultura zmasakrowana, czyli rok 1968 podczas Kina na Granicy

Z okazji 20. Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy” wydana zostanie książka Josefa Škvorecký'ego „Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny”. W ramach projektu „Kultura zmasakrowana. Polska i Czechosłowacja 1968” realizowanego podczas cieszyńskiego przeglądu wydawnictwu towarzyszyć będzie cykl spotkań i debat.
image fot. materiały organizatora

Książka „Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny” zostanie wydana przez Wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2018 wspólnie z Kinem na Granicy z okazji 20. edycji przeglądu. Dzieło Josefa Škvorecký'ego w tłumaczeniu Andrzeja S. Jagodzińskiego to jedna z najlepszych prac o fenomenie czeskie Nowej Fali. To pozycja szczególna w dorobku tego pisarza, nie jest bowiem książką beletrystyczną. To bardzo osobiste, lecz zarazem niezwykle staranne i wnikliwe dzieje czeskiego kina od jego początków do końca Czechosłowackiej Nowej Fali lat sześćdziesiątych. Tę historię kina napisał wybitny pisarz, który przez wiele lat obracał się w filmowym świecie swojego kraju, tworzył scenariusze, znał wszystkich najlepszych reżyserów i nawet grał w filmach – dlatego „poważne” analizy co chwilę ubarwia wspaniałymi anegdotami i dowcipnymi opowieściami zza kulis produkcji filmowej.

 

Największa część książki poświęcona jest wspomnianej Nowej Fali i jej najlepszym, popularnym też w Polsce reżyserom: Věrze Chytilovej, Milošowi Formanowi, Evaldowi Schormowi, Janu Němcowi czy Jiříemu Menzlowi oraz wielu innym.

 

Wydarzenia w ramach projektu „Kultura zmasakrowana. Polska i Czechosłowacja 1968”:

 

Debata I - 27.04.2018, godz.15.00, kawiarnia Avion
Tytuł: Co ma nam dziś do powiedzenia literatura czeska i słowacka lat 60 ubiegłego wieku?


Jak dziś oceniamy twórczość Hrabala, Kundery, Škvoreckiego i innych pisarzy, którzy debiutowali w latach sześćdziesiątych? Czy ich dzieła nadal nas poruszają, czy to już może „muzeum”? A jak na tym tle wyglądają Słowacy?
(rozmowa z tłumaczami i znawcami literatury czeskiej i słowackiej)
Moderuje: Zbigniew Machej
Uczestnicy: Marek Bieńczyk, Joanna Goszczyńska, Andrzej S. Jagodziński, Jan Stachowski.


Debata II - 28.04.2018, godz. 15:00, kawiarnia Avion
Tytuł: Kino pod specjalnym nadzorem


Czechosłowacka Nowa Fala a kino „szkoły polskiej” i późniejsze, „kino moralnego niepokoju” – podobieństwa i różnice. Współczesny odbiór filmów z tego okresu. Czy „szkoła czechosłowacka” i „szkoła polska” miały twórczych kontynuatorów, czy te filmy były inspiracją dla młodszych pokoleń?
(rozmowa z reżyserami filmowymi i filmoznawcami)
Moderuje : Ewa Ciszewska
Uczestnicy: Jan Hřebejk , Martin Šulik, Andrzej Werner, Krzysztof Zanussi.


Debata III - 29.04.2018, godz. 15:00 , kawiarnia  Avion
Tytuł: Mieli być artystami w likwidacji


Lata sześćdziesiąte w Polsce i Czechosłowacji – podobieństwa i różnice. Warunki debiutu młodych twórców. Kultura polska po Marcu 1968 i czechosłowacka po Sierpniu 1968. Losy artystów po 1968 roku.
Moderuje: Andrzej S. Jagodziński
Uczestnicy: pisarz i rabin czeski Karol Sidon , pisarz i dziennikarz słowacki Martin Šimečka, pisarz i reżyser Andrzej Titkow oraz reżyser i pisarz Janusz Zaorski.
Spotkanie z tłumaczem Andrzejem S. Jagodzińskim – 1.05. godz.16.00, Kawiarnia „Kornel i Przyjaciele”
Spotkanie w związku z wydaniem książki Josefa Škvoreckiego Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny.
Prowadzenie: Łukasz Grzesiczak.
----------------------------------------------
Pełna lista wydarzeń towarzyszących, które będą miały miejsce podczas Kina na Granicy dostępne są na https://kinonagranicy.pl/pl/strona/imprezy-towarzyszace

 

20. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie od 27 kwietnia do 3 maja. Więcej na www.kinonagranicy.pl

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz