Mocne i stylowe, czyli nowe cykle filmowe „Kina na Granicy”

Przekraczanie granic to jeden z tematów tegorocznego „Kina na Granicy” - dosłownie w cyklu „Emigranci, imigranci” i w przenośni w „Fashionerzy i fashionistki”. Nie zabraknie także okazji do dyskusji z twórcami. Swój udział zapowiadają m.in. Agnieszka Holland, Kasia Adamik oraz Leszek Żurek i Małgorzata Zajączkowska.
image fot. materiały prasowe organizatora

Od 28 kwietnia do 3 maja roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbędzie się 19. edycja Kina na Granicy. Co roku w wydarzeniu bierze udział kilka tysięcy widzów, którzy przez 6 dni zobaczyć mogą ponad 100 filmów kina środkowoeuropejskiego, wziąć udział w koncertach, wystawach i autorskich spotkaniach z twórcami. Najważniejszym punktem programu Kina na Granicy są retrospektywy i autorskie cykle tematyczne. W tym roku będzie można zobaczyć przegląd najważniejszych filmów FAMU, Karoliny Gruszki, Allana Starskiego czy Milana Lasicy.

 

Podczas Kina na Granicy pojawi się również temat emigrantów, imigrantów i uchodźców. To jedna z najżywiej prowadzonych dyskusji społecznych w ostatnich latach.

 

W cyklu „Emigranci Imigranci”chcemy pokazać, że filmowo temat nie jest wcale nowy. Jak kino portretowało „uchodźców” z ojczyzny w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, jedną czy dwie dekady temu? Jak z tą tematyką zmagamy się dzisiaj? Pokażemy życie Polaków, Czechów i Słowaków na obczyźnie, ale także spojrzenie z perspektywy osób przyjeżdżających do naszych krajów. – wyjaśnia Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy KnG.

 

W cyklu zobaczymy takie filmy jak „Polak potrzebny od zaraz" (Ken Loach), „Lea" (Ivan Fíla), „Kolja” (Jan Svěrák) czy „Obce niebo” (Dariusz Gajewski).

 

Nie zabraknie też propozycji nieco lżejszej. Jedna z festiwalowych sekcji poświęcona będzie modzie - tabloidyzacja mediów sprawiła że temat mody jest jednym z najchętniej poszukiwanych tagów w Internecie, mediach społecznościowych. Chcemy pokazać, że moda, oryginalne stylizacje, kroje i fasony, towarzyszyły kinu od zawsze – dodaje Łukasz Maciejewski.

 

W programie tej sekcji m.in.: „Akademia Pana Kleksa” (Krzysztof Gradowski), „Człowiek z marmuru” (Andrzej Wajda), „Gra” (Jerzy Kawalerowicz), „Bejbi Blues” (Katarzyna Rosłaniec) oraz „Milan Čorba“ (Martin Šulík), „Protektor“ (Marek Najbrt) czy „Kouř“ (Tomáš Vorel).

 

Do 31 marca trwa internetowa przedsprzedaż. Karnet zamówiony w tym terminie kosztuje 150 zł i obejmuje pełen pakiet startowy, tj. wstęp na wszystkie filmy oraz koncerty, katalog, koszulkę oraz ekologiczną torbę. Cena karnetu zamówionego po 31 marca roku wyniesie 170 zł. Więcej na www.kinonagranicy.pl.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz