5. Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” 2015

Miłośnicy dobrej lektury spotkają się w Częstochowie na Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. Od 21 do 27 września odbędzie się ponad 30 imprez, dla których inspiracją jest słowo.
image

„Czytaj!” to impreza promującą słowo pisane. Fundament pod budowę pozytywnego snobizmu wokół kultury czytania. Argument, który przekona, że czytanie jest atrakcyjną formą aktywności. Słowa żyją. W swoim ogromie układają się w rzędy, układają się w sensy. Ludzie rozbijają te konfiguracje, a one powstają wciąż i wciąż na nowo. I gdzieś tam na styku tych zapasów powstaje sztuka, literatura, kino, teatr… Czytaj! Bo inaczej to co najistotniejsze przemknie ci obok nosa. Bawimy się w dekonstrukcje słów, by zdekonstruować typowe spojrzenie na literaturę. Przekroczyć sztampową formę promocji czytelnictwa. Chcemy uchwycić słowo w ruchu, a nie uwięzione na papierze. Punktem wyjścia jest oczywiście literatura, ale interesują nas jej liczne interakcje z wszelkimi odcieniami sztuki.

 

Organizatorami wydarzenia są niezależni animatorzy i artyści częstochowscy.

 

program:

 

Przed Czytaj! – sobota, 19 września 2015 / Żywa biblioteka

(we współpracy z „Festiwalem sztuki w przestrzeni publicznej ART.eria”)
gdzie: Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
kiedy: godz. 10.00–18.00

Nie oceniaj książki po okładce – porozmawiaj z nią... „Żywe książki” to osoby, które spotykają się ze stereotypami, uprzedzeniami, dyskryminacją i wykluczeniem. CPM w Częstochowie tworzy przestrzeń, w której poprzez rozmowę i zadawanie pytań każdy ma szansę zweryfikować określony stereotyp a w konsekwencji zbudować kontakt społeczny, zaufanie i akceptację.

 

 

 

poniedziałek, 21 września

 

Tłum na chwilę
gdzie: Kwadraty (al. Wolności 1)
kiedy: godz.16.00

Zbieramy się jak najliczniejszą grupą osób w tym samym czasie i miejscu. W tym roku zaczynamy na Kwadratach. Dołączcie do festiwalowego flash-moba. To nic trudnego: wystarczy, że pojawicie się o wyznaczonej godzinie w odpowiednim miejscu z ulubioną książką w ręku i będziecie się świetnie bawić. Spontaniczność i uśmiech mile widziane.

 

Czytelnia szkicowników
gdzie: Biblioteka Publiczna im. dr. Wł. Biegańskiego (al. NMP 22)
kiedy: godz. 17.00

Tradycyjnie rozumiany szkicownik to zszyte, sklejone, zbindowane w formę książki kartki – i tak chcemy go rozumieć i traktować. Szkicownik można czytać jak książkę, ale ogląda się go jak obraz, a obraz z dużą ilością kartek wygląda jak książka. Obraz-książka, książka-obraz? Szkicowniki się ogląda, ale one przecież nie mają zbyt wielu widzów, nie wystawia się ich, należą raczej do osobistej, wręcz intymnej sfery komunikacji artysty z jego odbiorcą. Festiwal „Czytaj!” zachęca, by spojrzeć artystom przez ramię, przeczytać ich szkicowniki i poszukać tam narracji i fabuł.

 

„Inna dusza” – spotkanie z Łukaszem Orbitowskim
gdzie: Biblioteka Publiczna im. dr. Wł. Biegańskiego (al. NMP 22)
kiedy: godz. 18.00

Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim – prozaikiem i felietonistą, który ma na swoim koncie już czternaście książek, kiedyś kojarzonym głównie z prozą fantastyczną i horrorem, dziś coraz częściej postrzeganym jako twórca prozy obyczajowej. Potwierdza to dobitnie jego najnowsza powieść „Inna dusza”. Oparta na faktach opowieść o podwójnym mordercy z Bydgoszczy, to przejmująca historia o dorastaniu i Polsce lat dziewięćdziesiątych, gdzie zło mogło kryć się za każdym rogiem i nakładało różne maski.

 

Zrywając guguły – czytanie performatywne powieści Wioletty Grzegorzewskiej
gdzie: I LO w Częstochowie im. Juliusza Słowackiego (al. T. Kościuszki 8)
kiedy: godz. 20.00

Oficjalnym uroczystym otwarciem piątej edycji Festiwalu będzie intrygujące spotkanie wokół głośnego debiutu prozatorskiego Wioletty Grzegorzewskiej, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike i do Nagrody Literackiej Gdynia, powieści „Guguły”. Proponujemy intermedialną wariację na temat książki w interpretacji Oli Florczyk, w reżyserii Piotra Nity, z muzyką Przemka Ozgi i wizualizacjami kolektywu „Międzymiastowa”.

 

 

 

wtorek, 22 września

 

„13 pięter” – spotkanie z Filipem Springerem
gdzie: Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater (ul. Dąbrowskiego 1)
kiedy: godz. 17.00

We wtorek widzimy się z Filipem Springerem, reporterem i fotografem, współpracującym z największymi polskimi pismami. Jego reporterski debiut, „Miedzianka. Historia znikania”, znalazł się w finale Nagrody im. R. Kapuścińskiego i był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Autor jest także finalistą Nagrody Literackiej Nike. Niedawno ukazała się jego książka „13 pięter”, która jest wstrząsającą opowieścią o ryzyku, z jakim muszą mierzyć się Polacy, aby zdobyć wymarzone lokum.

 

„Norway.today” – spektakl teatru szkolnego 1. LO im. Słowackiego
gdzie: Teatr From Poland (al. Najświętszej Maryi Panny 2)
kiedy: godz. 19.00

Obejrzymy wspólnie przedstawienie zrealizowane przez uczniów częstochowskiego „Słowaka”, wyreżyserowane przez Marka Ślosarskiego. „Norway.today” Igora Bauersimy to niełatwy, ale wciągający mroczny spektakl o poszukiwaniu sensu życia, ucieczce od rzeczywistości w świat internetowych złudzeń i próbach poszukiwania tożsamości.

 

„O szkodliwości…” – spektakl Dariusza Sosińskiego
gdzie: Teatr From Poland (al. NMP 2)
kiedy: godz. 20.00

Monodram Dariusza Sosińskiego, aktora związanego z Teatrem Dramatycznym im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu oraz z niezależnym Teatrem Studio Sonda. To już trzecia wizyta aktora na Festiwalu „Czytaj!”. Tym razem zobaczymy sztukę „O szkodliwości…” wyreżyserowaną przez Marcina Sosińskiego, będącą adaptacją opowiadania Antona Czechowa. Jest to opowieść o relacjach damsko-męskich, problemach z nałogiem, rozrachunkach z rzeczywistością…

 

 

 

środa, 23 września

 

warsztaty literackie z Piotrem Nitą
gdzie: Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego (ul. Pułaskiego 15)
kiedy: godz. 16.00

Niezapisana kartka papieru; puste okno edytora tekstu; pustka w głowie; wątpliwość, czy to, co jest w głowie, jest w ogóle coś warte; wątpliwość, czy da się to zmienić… Zmierzymy się z tymi trudnościami podczas warsztatów literackich. Bądź gotowy na zachęty i pochwały (będą), poznawanie sposobów i patentów na kreatywność (będą) oraz radosne odkrywanie tego, co nowe (to zależy od Ciebie). Warsztat kierowany jest do osób powyżej 15 roku życia. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy przesyłać na mail: adam@czytaj.festiwal.info (w temacie proszę napisać „warsztaty literackie”, a w treści maila: imię, nazwisko, wiek i nr telefonu uczestnika).

 

„Ślepnąc od świateł” – spotkanie z Jakubem Żulczykiem
gdzie: Cafe Belg (al. Najświętszej Maryi Panny 32)
kiedy: godz. 17.30

Naszym gościem będzie Jakub Żulczyk, pisarz, niezależny publicysta, recenzent, felietonista, bloger, „konsument śmieci i wzorowy odbiorca kultury masowej”. Jest uznawany za jednego z najciekawszych pisarzy ostatnich lat. Debiutował powieścią zatytułowaną „Zrób mi jakąś krzywdę… czyli wszystkie gry video są o miłości”. Od tej pory na rynku ukazało się jeszcze pięć książek autora: „Radio Armageddon”, „Instytut”, „Zmorojewo”, „Świątynia” oraz „Ślepnąc od świateł”.

 

„Wakacje z duchami” – literacka taperka Krzycha Niedźwieckiego
gdzie: Cafe Belg (al. Najświętszej Maryi Panny 32)
kiedy: godz. 19.00

Literacko-muzyczno-filmowe spotkania z Krzychem Niedźwieckim to już czytajowa tradycja. Tak, jak w latach ubiegłych, częstochowski gitarzysta, kompozytor i wokalista, zaproponuje nam swoje odczytanie literackiej klasyki przefiltrowane przez filmową adaptację i własną muzykę. Tym razem – kanon literatury młodzieżowej, czyli Adam Bahdaj i jego „Wakacje z duchami”.

 

„Legenda Kaspara Hausera” – projekcja filmu Davide Manuli
gdzie: Regionalny Ośrodek Kultury (ul. Ogińskiego 13a)
kiedy: godz. 20.30

Postać tajemniczego chłopca z początku XIX wieku mocno oddziaływała na kulturę europejską. Legenda Kaspara przerodziła się w źródło inspiracji dla różnych dziedzin sztuki (wiersz Paula Verlaine’a, powieść Jakuba Wassermanna, film Wernera Herzoga, teksty piosenek Grzegorza Ciechowskiego i Susanne Vegi). W 2014 roku powstał film, który jest baśnią-westernem w poetyce techno, a ponad wszystko uniwersalną historią boskiego DJ-a, za którym każdy z nas może powiedzieć „Io sono Kaspar Hauser”.

 

 

 

czwartek, 24 września

 

Czytanie Lema na dwa głosy
gdzie: Lomobar (al. Wolności 2/4)
kiedy: godz. 16.30

Cały czwartek poświęcony będzie najczęściej tłumaczonemu polskiemu pisarzowi przełomu wieków. Zaczynamy od „Bajek robotów” interpretowanych tradycyjnie przez parę aktorów: profesjonalnego i (jeszcze) nie. W tym roku Sebastian Banaszczyk z częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza i Patrycja Potyralska – studentka wrocławskiej PWST.

 

Kryptolemokracja – wystawa ilustracji Anny Kiszki
gdzie: Lomobar (al. Wolności 2/4)
kiedy: godz. 17.30

Wernisaż wystawy pochodzącej z Rybnika studentki III roku malarstwa na ASP we Wrocławiu, uczącej się pod kierunkiem Mariana Waldemara Kuczmy. Prezentowane obrazy są ilustracjami do dzieł literackich najbardziej inspirującego dla niej pisarza – Stanisława Lema. Autorka pokazuje swoją wizualną interpretacje m.in. „Bajek robotów”, „Kongresu futurologicznego” czy najsłynniejszej powieści – „Solaris”.

 

„Czas Fantastyki” – spotkanie z Maciejem Parowskim
gdzie: Lomobar (al. Wolności 2/4)
kiedy: godz. 18.00

Prawdziwy człowiek instytucja: pisarz, krytyk i redaktor, od ponad trzydziestu lat będący jednym z filarów polskiego środowiska fantastycznego. Od 1982 kierownik działu literatury polskiej w miesięczniku „Fantastyka” (później „Nowa Fantastyka”), w latach 1992–2003 również jego redaktor naczelny. Twórca i redaktor naczelny magazynu „Czas Fantastyki”. Ma na koncie m.in. powieści „Twarzą ku ziemi” i „Burza” oraz scenariusze do komiksowych cykli o Funkym Kowalu i Wiedźminie. Zapraszamy nie tylko miłośników fantastyki.

 

„Kongres” – projekcja filmu Ari Folmana
gdzie: Ośrodek Kultury Filmowej, Kino Studyjne Iluzja (al. NMP 64)
kiedy: godz. 20.30

Zapraszamy na filmowe dopełnienie dnia lemowskiego, podczas Festiwalu „Czytaj!”. Izraelski reżyser i scenarzysta Ari Folman, znany z niezwykle ciekawego pod względem artystycznym „Walca z Baszirem”, podjął się próby zekranizowania opowiadania „Kongres futurologiczny”, będącego częścią cyklu „Dzienniki gwiezdne”. Łączący animację z filmem fabularnym „Kongres” to jeden z najciekawszych filmów SF ostatnich lat.

 

 

 

piątek, 25 września

 

Salon poezji z Fundacją Oczami Brata
gdzie: Regionalny Ośrodek Kultury (ul. Ogińskiego 13a)
kiedy: godz. 16.30

Po raz pierwszy na Festiwalu „Czytaj!” zapraszamy na spotkanie z twórczością niepełnosprawnych poetów. Odbędzie się ono w ramach projektu „(Nie)pełnosprawni-aktywni kulturalnie”, organizowanego przez Fundację Oczami Brata. Podobne Salony poetyckie organizowane są zarówno w wielu miastach Polski, jak i poza granicami naszego kraju z inicjatywy aktorki, Anny Dymnej.

 

„Delta Miciński” – cyfrowe czytanie poezji
gdzie: Rue de Foch Pizzeria & Pub (ul. Focha 10)
kiedy: godz. 18.00

Projekt Delta Miciński to pokłosie warsztatów hipertekstu przeprowadzonych przez największego w Polsce znawcę tego tematu Mariusza Pisarskiego, autora książki „Xanadu. Hipertekstowe przemiany prozy”. Uczestnicy warsztatów stworzyli hipertekstowe ścieżki odczytań twórczości jednego z najciekawszych poetów Młodej Polski, Tadeusza Micińskiego.

 

Korporacja Ha!art – spotkanie z wydawnictwem
gdzie: Rue de Foch Pizzeria & Pub (ul. Focha 10)
kiedy: godz. 18.30

Spotkanie wokół nowości krakowskiego wydawnictwa Korporacja Ha!art, popularyzatora literatury awangardowej i nowomedialnej. Gośćmi będą autorki najgorętszych nowości jesieni. Będzie nietypowo, alternatywnie i z niespodziankami. Zapraszamy wszystkich odważnych czytelników.

 

Rutyny i anomalie – wystawa fotograficzna Laury Ociepy i Bogny Stefańskiej
gdzie: Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
kiedy: godz. 20.00

Częstochowianka Laura Ociepa skończyła rodzimą szkołę plastyczną i wyjechała na studia do Warszawy. Polubiła duże miasta. Ciekawią ją historie, które w sobie kryją. W mieście poznała Bognę Stefańską, z którą wspólnie podjęły temat miejskich legend. Antologia „Bękarty Wołgi. Klechdy miejskie” była dla nich punktem odniesienia i inspiracją. Przeniosły na język wizualny wątki, które je zaintrygowały. Elementy opowieści złożyły się na ich własną miejską historię.

 

„Pamiętnik z krainy czarów” – wystawa Michaliny Choroszczak
gdzie: Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
kiedy: godz. 20.00

Cykl „Pamiętnik z krainy czarów” jest dyplomem malarskim obronionym na ASP we Wrocławiu. Powstał w dużej mierze inspirowany „Alicją w krainie czarów” i motywami, które zafascynowały w niej autorkę. W kultowej książce Lewisa Carrolla Alicja ucieka od szarej rzeczywistości w świat nieskrępowanej wyobraźni. Prace Michaliny Choroszczak to seria kart inspirowanych światem przedstawionym przez Carrolla. Forma karty stała się pretekstem do tworzenia własnego, subiektywnego sposobu zapisu świata i emocji.

 

„Straszna książka” – ogłoszenie wyników konkursu
gdzie: Czytelnia Komiksów w Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
kiedy: godz. 20.30

To nowość podczas Festiwalu, mamy nadzieję, że stanie się kolejną tradycją. Konkurs na krótki pasek komiksowy, którego tematem jest „straszna książka” zostanie rozstrzygnięty tuż po wernisażach wystaw.

 

Mikroorganizmy – pokaz multimedialny z muzyką na żywo
gdzie: Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
kiedy: godz. 21.00

Mikroorganizmy to projekt artystów związanych z wrocławską ASP – Wojciecha Pukocza, odpowiedzialnego za wideo oraz Michała Sikorskiego, tworzącego muzykę. Dla artystów malarzy obraz, film i dźwięki są naturalnym środowiskiem artystycznego wyrazu. Dla nich jest to literaturą, narracją, oniryczną opowieścią. Zapraszamy na wyjątkowe połączenie hipnotyzujących głośnych dźwięków i multimedialnego szaleństwa na ekranie. Wszystko to na żywo, na podwórku Willi Generała.

 

 

 

sobota, 26 września

 

Bajki-rozrabiajki – warsztaty dla dzieci
gdzie: Muzeum Częstochowskie, Ratusz, (al. NMP 45a)
kiedy: godz. 10.00

Bohaterowie bajek nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu. Przeskakują z książek do filmów, piosenek i jeszcze dalej. Czasami warto podążyć za nimi. Zapraszamy najmłodszych wraz z rodzicami na czytajową edycję bajek-rozrabiajek. Podczas warsztatów otworzymy worek z pomysłami na to, jak spędzać czas z dziećmi i nadążać za ich zachłanną potrzebą wciąż nowych atrakcji. Zapraszamy do królestwa plastyki, muzyki, teatru i niczym nieograniczonej wyobraźni. Warsztaty dla dzieci wieku 5–10 lat. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy przesyłać na mail: adam@czytaj.festiwal.info (w temacie proszę napisać „warsztaty bajki-rozrabiajki”, a w treści maila: imię, nazwisko, wiek dziecka i kontaktowy nr telefonu).

 

Wióry lecą – warsztaty stolarskie
gdzie: Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
kiedy: godz. 10.00–14.00

Każdy prawdziwy mól książkowy powinien przynajmniej raz w życiu własnoręcznie wykonać półkę na książki. Zapraszamy zatem na warsztaty stolarskie z Wióry Lecą (www.wioryleca.wordpress.com). W czasie zajęć będziecie mieli okazję obcować z narzędziami i pachnącym drewnem. Wspólnie zrealizujemy autorskie projekty, które zabierzecie sobie do domu. Wszystkie materiały będą czekały na miejscu. Polecamy ubierać się w luźny strój roboczy! Warsztat kierowany jest do osób powyżej 18 roku życia. Wstęp na warsztaty jest wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy przesyłać na mail: adam@czytaj.festiwal.info (w temacie proszę napisać „warsztaty stolarskie”, a w treści maila: imię, nazwisko, wiek i nr telefonu uczestnika).

 

Noc w bibliotece – kryminalna gra miejska
start: pl. Biegańskiego
kiedy: godz. 11.00–14.00

Wszystkich lubiących dobre kryminały i łamigłówki zapraszamy na grę miejską opartą na powieści „Noc w bibliotece” Agathy Christie. Będzie się działo, bo oprócz umiejętności detektywistycznych trzeba się będzie wykazać poczuciem humoru i zdolnościami logicznego myślenia. Gra dla osób powyżej 15 roku życia. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia: tomasz@czytaj.festiwal.info (w temacie: „noc w bibliotece”, a w treści maila: imię, nazwisko, wiek, nr telefonu uczestnika).

 

Literatura od kuchni
gdzie: Klubokawiarnia Pestka (al. NMP 37 lok. 17)
kiedy: godz. 16.00

Nazwa wydarzenia została pożyczona ze smakowitej książki Bogusława Deptuły. Autor proponuje w niej swoje własne przepisy na znalezione w klasyce literatury potrawy. Będziemy zatem degustować słynne proustowskie magdalenki z powieści „W poszukiwaniu straconego czasu”, konfiturę z cebuli z wiersza Wisławy Szymborskiej, seler w sosie remoulade z książki „Mapa i terytorium” Michela Houellebecq’a. Zapraszamy wszystkich smakoszy i wielbicieli literatury.

 

„Szum” – spotkanie z Magdaleną Tulli
gdzie: Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater (ul. Dąbrowskiego 1)
kiedy: godz. 17.30

Zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Tulli – polską pisarką i tłumaczką, laureatką Nagrody im. Kościelskich, pięciokrotnie nominowaną do finału Nagrody Literackiej Nike. Jej książki były tłumaczone na kilkanaście języków. Jej ostatnia powieść „Szum” jest wyjątkowo emocjonalna i bardzo osobista. Opowiada o poniżeniu, chłodzie domu rodzinnego i męce, jaką jest przebaczenie.

 

„Czytaj i pisz!” – ogłoszenie wyników konkursu
gdzie: Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater (ul Dąbrowskiego 1)
kiedy: godz. 19.00

Konkurs „Czytaj i pisz!” na recenzję dowolnej książki napisanej w XXI wieku jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem konkursu, podobnie jak całego festiwalu, jest propagowanie czytelnictwa, jako tej części kultury, która jest jedyną alternatywą wobec bylejakości i komercjalizacji życia proponowanego przez media. Już piąty raz spotkamy się z młodymi ludźmi, którzy nie tylko czytają książki, ale robią to bardzo uważnie i krytycznie. W sobotę organizatorzy wydarzenia ogłoszą wyniki.

 

Asi Mina gra haiku
gdzie: Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater (ul. Dąbrowskiego 1)
kiedy: godz. 20.00

Asi Mina – muzyk, pedagog, aktywistka, animatorka kultury zaprosi nas na spotkanie z japońskimi haiku. Lapidarne, ascetyczne formy poetyckie, muzycznie zinterpretowane przez artystkę nie będą łatwe w odbiorze, ale każdemu, kto skusi się na tę podróż, gwarantujemy niezapomniane wrażenia.

 

 

 

niedziela, 27 września

 

Wymiana książki
gdzie: Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
kiedy: godz. 10.00–13.00

Akcja, która rozpoczęła się podczas pierwszej edycji „Czytaj!” i przez cztery lata na dobre zadomowiła się w kalendarium częstochowskich wydarzeń kulturalnych. Prosta wymiana książkami stała się okazją do polowań na ulubione tytuły i pretekstem do porządków w księgozbiorze. Zasada jest prosta: wynosisz ze sobą tyle książek, ile wcześniej przyniosłeś. Nieważna jest tu obiektywna, rynkowa cena danego tytułu. Dzielimy się ideami, a nie towarami.

 

Typogryzmol – warsztaty z Janem Bajtlikiem
gdzie: Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
kiedy: godz. 11.00

Wszystkich lubiących zabawy w gryzmolenie liter – zapraszamy na profesjonalne warsztaty typograficzne. Prowadzący, Jan Bajtlik, to ilustrator, projektant, plakacista, absolwent warszawskiej ASP, laureat m.in. wyróżnienia Bologna Ragazzi Award 2015. Plakaty jego pracy dyplomowej zachęcały do czytelnictwa – „Bądź człowiekiem, czytaj!” (tak, tak, „czytaj!” – przypadek? – nie sądzimy).
Warsztaty dla osób powyżej 15 roku życia. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia: adam@czytaj.festiwal.info (w temacie: „typogryzmol”, a w treści maila: imię, nazwisko, wiek i nr telefonu uczestnika).

 

Piksel Zdrój – wspólne czytanie hipertekstu
gdzie: Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
kiedy: godz. 13.30–15.00

Wspólne czytanie powieści hipertekstowych to już częstochowska czytajowa tradycja. Tym razem zmierzymy się z historią prawie kryminalną – poczytamy w parach albo trójkach „Piksel Zdrój” – kolaboratywną cyfrową powieść wydaną przez Korporację Ha!art.

 

Literatura animowana – przegląd filmów z Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji „O!Pla”
gdzie: micoKLIMAT (al. NMP 29)
kiedy: godz. 17.00

Wspólnie z Ogólnopolskim Festiwalem Polskiej Animacji „O!Pla” zapraszamy na projekcję filmów animowanych inspirowanych literacko. Będzie to doskonała okazja, by przekonać się, jak młodzi, polscy animatorzy po swojemu odczytują ulubioną literaturę, przekładają ją na język filmowy i bawią się w dekonstrukcję słowa.

 

Najprzyjemniejsi – koncert
gdzie: Carpe Diem Klub (al. NMP 29)
kiedy: godz. 19.00

Finał Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” to koncert nowego projektu Marcina Świetlickiego, poety, prozaika, wokalisty, twórcy legendarnych „Świetlików”. Oprócz wokalisty, na scenie wystąpią Michał Wandzilak i Dariusz Dudziński, związani z ważnymi składami alternatywnymi ostatnich lat. Zapraszamy na godzinę mocnego, garażowego grania do wierszy jednego z najważniejszych polskich literatów po 1989 roku.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz