„Leśmian – indyjskie inspiracje” w ramach 13. Nocy Kulturalnej w Częstochowie

17 września o godz. 20.30 w ramach 13. Nocy Kulturalnej odbędą się koncert poetycki „Leśmian – indyjskie inspiracje” i wystawa fotografii podróżniczej Krzysztofa Muskalskiego „Indie″.
image

Koncert poetycki „Leśmian – indyjskie inspiracje” to spotkanie poety Bolesława Leśmiana z poetami indyjskimi – Manikiem Godghate (Grace), Borkarem oraz Aartim Prabhu, to odkrywanie wątków hinduskich w poezji Leśmiana, plątanie języka polskiego i języka Leśmianowskiego z językiem Marathi i Hindi.

Koncert jest szukaniem dźwięku i nastroju poetyckiego w połączeniu dwóch, jakże różnych krajobrazów – słonecznego krajobrazu Indii i mglistego krajobrazu Polski. To Leśmianowskie przedświty, świty, południa, popołudnia i głębokie noce zaślubione z hinduskimi ragami, z których każda jest przyporządkowana konkretnej porze dnia i nocy. To muzyczno słowna podróż do Indii oraz podróż poprzez Polskę Leśmiana. To inspiracja. Projekt zrodził się z miłości do polskiej poezji Mandara Purandare, ciekawości nowego świata muzycznego Waldemara Rychłego i bycia pomiędzy słowem a muzyką Elżbiety Rojek.

 

Koncert w wykonaniu trio – Elżbieta Rojek, Waldemar Rychły, Mandar Purandare oraz poezje Bolesława Leśmiana w zderzeniu z hinduskimi poetami tworzącym w języku Marathi i Hindi. Muzyka z towarzyszeniem instrumentów takich jak harmonium, tabla, dar-buka.
Mandar Purandare – aktor, wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
Waldemar Rychły – kompozytor, muzyk, współtwórca legendarnego Kwartetu Jorgi,
Elżbieta Rojek – aktorka, wokalistka, między innymi Orkiestry Św. Mikołaja, a także wieloletnia aktorka Teatru Gardzienice. 


Wstęp za okazaniem karnetu Nocy Kulturalnej

wystawa fotografii podróżniczej Krzysztofa Muskalskiego „Indie″
Krzysztof Muskalski pasjonuje się podróżowaniem i fotografią artystyczną. Odwiedził wiele zakątków świata. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Fotoklubu RP. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Prowadzi autorską galerię „Czas podróży”.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz