Polski malarz Jerzy Duda-Gracz w kolekcjach częstochowian

Ekspozycja „Polski malarz Jerzy Duda-Gracz w kolekcjach częstochowian” zorganizowana przez Muzeum Częstochowskie w 10. rocznicę śmierci artysty. Wystawę prezentowana w Galerii Dobrej Sztuki przy al. NMP 47.
image

Na wystawie znalazły się prace ze zbiorów Wilmy Dudy-Gracz, Sabiny Lonty, Andrzeja Patrzyka, Mieczysława Wyględowskiego, Krystyny Krygier, Zespołu Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie, Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej im. bp. T. Kubiny, Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, Klasztoru Jasnogórskiego i Muzeum Częstochowskiego. Można zobaczyć blisko 30 różnorodnych prac z lat 70. i z ostatnich lat życia artysty, a wśród nich grafiki i wielkoformatowe obrazy.

 

Wernisaż odbył się 19 listopada 2014 r. i zgromadził liczne grono miłośników sztuki.


Na ekspozycji odbywają się zajęcia edukacyjne. Muzeum zaprasza dzieci i młodzież szkolną wraz z opiekunami na spotkania przybliżające twórczość częstochowskiego malarza. O szczegóły można pytać pod nr. telefonu 504-757-502 (Dział Edukacji i Wystaw).

 

Jerzy Duda-Gracz urodził się 20 marca 1941 r. w Częstochowie. Edukację artystyczną rozpoczął w rodzinnym mieście w Liceum Technik Plastycznych (obecnie Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego). Następnie studiował na Wydziale Grafiki w filii ASP w Krakowie. Był uczniem Aleksandra Raka i Rafała Pomorskiego. Debiutował w 1970 r., pokazując prace na indywidualnej wystawie w Katowicach. W roku 1976 został powołany na stanowisko profesora malarstwa i rysunku w macierzystej uczelni. Duda-Gracz uprawiał głównie malarstwo olejne i akwarelowe oraz techniki graficzne. Chętnie podejmował tematykę rodzajową. W dorobku artysty znajdziemy też liczne pejzaże i portrety. Twórca nazywany jest moralistą, prześmiewcą, kpiarzem, „krytycznym obserwatorem pełnej absurdów rzeczywistości czasów PRL-u”. Obrazy nierzadko mają rozbudowaną narrację. Ukazani na płótnach ludzie symbolizują grzechy i słabości: lenistwo, opryskliwość, zaściankowość, dewocję, pijaństwo. Artysta posługuje się karykaturalną deformacją, zbliżając się do stylistyki groteski. Duda-Gracz perfekcyjnie opanował warsztat i techniki malarskie, stosował laserunki. O swojej metodzie pracy nad dziełem pisał: „Cieniutko, odrobiną farby, lekko i przejrzyście, niemal budując obraz z laserunków, przecierania i przeświecania podłoża”. Wykonał kilka cykli malarskich, z których najważniejszymi są: „Motywy i Portrety Polskie z lat 1968–1979″, „Motywy”, „Tańce”, „Dialogi Polskie” (1980–1983), „Obrazy jurajskie” (1984–1986), „Obrazy Prowincjonalno-Gminne” (od 1986), „Golgota Jasnogórska” (2000–2001). W latach 1999–2003 powstała seria prac inspirowanych muzyką Fryderyka Chopina. Artysta uczestniczył w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Brał udział w plenerach malarskich. Zmarł w Łagowie podczas jednego z nich, 5 listopada 2004 r.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz