Wakacje w Willi Kreatywnych Działań

Już po raz trzeci Centrum Promocji Młodych zaprasza w wakacje do Willi Kreatywnych Działań. Tym razem odbędą się warsztaty teatralne, filmowe, szablonowe, rękodzielnicze, fotograficzne, komiksowe, pisarskie oraz projektowania.
image

Warsztaty teatralne / 8–12 lipca, godz. 16.00–18.00

Warsztaty prowadzi Hanna Zbyryt-Giewont – absolwentka Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu a także Studium Choreograficznego w Krakowie. Jako wolny słuchacz ukończyła Specjalizację Pantomimiczno-Taneczną na Wydziale Dramatycznym PWST we Wrocławiu. Współpracowała z Teatrem Pantomimy im. H. Tomaszewskiego we Wrocławiu, Instytutem im. J. Grotowskiego we Wrocławiu, Teatrem im. S. Witkiewicza w Zakopanem, Teatrem Współczesnym im Z. Hübnera w Warszawie. Obecnie współpracuje z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie. 

 

Warsztaty filmowe / 13–14 lipca, godz. 11.00–16.00

Zajęcia poprowadzi Krzysztof Maniak – studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie (2010/2011), a następnie na Wydziale Intermediów ASP w Krakowie, którego jest absolwentem (promotor dr Bogdan Achimescu). Jego prace pokazywane były m.in. na wystawie „Co widać. Polska sztuka dzisiaj” (MSN) czy podczas przeglądu młodej sztuki Rybie Oko 7 w Słupsku. Zdobywca głównej nagrody w kategorii „Sztuki wizualne” w konkursie Programu III Polskiego Radia Talenty Trójki oraz w konkursie Artystycznej Podróży Hestii 2015. W swojej twórczości zajmuje się sztuką wideo, performansem, fotografią. Obecnie kontynuuje edukację na studiach II stopnia na ASP w Krakowie. Mieszka i pracuje w Tuchowie.

 

Warsztaty szablonowe / 15 lipca, godz. 10.00–18.00

Prowadzącym warsztaty jest Monstfur – organizm żyjący na polu sztuki, który żywi się pozostałościami poprzedniej epoki oraz produktami popkultury. Od samego początku głównymi inspiracjami dla niego był szary świat, który po wchłonięciu i przetworzeniu stawał się nową jakością. Swoją sztukę tworzy na zardzewiałych blachach, starych tablicach informacyjnych, murach czy wreszcie płótnach. Jako okaz występuje w tym samym czasie na wszelkiej maści obszarach – od prestiżowych galerii, przez uliczne zakamarki, kończąc na opuszczonych fabrykach. Można go opisać słowami „polski horror” – film klasy B zainspirowany rodzimą rzeczywistością i w niej mający swoją genezę.

 

Warsztaty rękodzielnicze / 23–24 lipca

Warsztaty prowadzi duet Cado – Jola Florczyk i Monika Wieciech – Cado wyraża własne podejście do świata i ludzi. Korzysta z materiałów wyprodukowanych uczciwie, z troską o ekologię i prawa pracowników. Wspiera lokalnych przedsiębiorców i wierzy, że polski produkt może być nowoczesny, piękny, funkcjonalny i jednocześnie ponadczasowy. Projekty duetu Cado są skierowane do osób, które chcą wyglądać naturalnie i czuć się komfortowo, realizując potrzeby indywidualizacji stroju i tworzenia swojego autorskiego sposobu na życie. W Cado nie ma schematów, jest ono płynne, wyraża ideę twórczego zaangażowania i kreowania świata, by był lepszy, bardziej przyjazny i dostępny.

 

Warsztaty fotografii w przestrzeni miejskiej / 6–7 sierpnia, godz. 15.00–20.00

Prowadzącym warsztaty jest Kamil Pawlik – fotograf i entuzjasta street photo. Od wielu lat prowadzi niezwykle popularnego bloga z fotografią uliczną: karmazyniello.info. Ma na swoim koncie kilka wystaw oraz pierwszych nagród w ogólnopolskich konkursach, a od dwóch lat pracuje jako nauczyciel fotografii w szkole średniej. Od 2011 roku nieprzerwanie prowadzi warsztaty fotograficzne w wielu miastach w kraju oraz w Częstochowie, gdzie ma też swoje kółko fotograficzne dla dzieci i młodzieży – Ogrodowa 24.

 

Warsztaty komiksowe / 12 sierpnia, godz. 16.00–19.00

Po zakończeniu zajęć ich prowadzący – Tomasz „Spell” Grządziela – odpowie chętnie na wszelkie pytania i pogawędzi o komiksach jako takich. Jest on jednym z najoryginalniejszych i najbardziej utalentowanych młodych polskich komiksiarzy, który swoje prace publikował m.in. w magazynach „Kolektyw” czy „Profanum”. Scenarzysta i rysownik. Z zawodu grafik w branży gier wideo. Regularnie prowadzi warsztaty komiksowe w swoim rodzinnym Trójmieście. W październiku 2014 roku debiutował doskonale przyjętym albumem Ostatni Przystanek (Wydawnictwo Kultura Gniewu).

 

Warsztaty pisarskie / 28 sierpnia, godz. 16.00–18.00

Prowadząca warsztaty: Sylwia Chutnik – pisarka, felietonistka. Autorka powieści, opowiadań i sztuk teatralnych. Laureatka Paszportu „Polityki” 2008 z dziedziny literatury. Trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike. Doktorantka Instytutu Kultury Polskiej UW.

 

Warsztaty projektowania / 29 sierpnia, godz. 12.00–16.00

Finalnym działaniem szkolenia z zakresu projektowania wizerunku graficznego będzie próba zaprojektowania nowego znaku graficznego Centrum Promocji Młodych oraz wyznaczenie drogi projektowej dla akcydensów. Prowadzący warsztaty to Cezary Łopaciński – absolwent częstochowskiego Liceum Plastycznego. Z zawodu magister sztuki, ukończył Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie na kierunku Komunikacja Wizualna. Projektant freelancer specjalizujący się przede wszystkim w tworzeniu identyfikacji wizualnych dla klientów komercyjnych i sektora kultury. Typograf i ilustrator czerpiący inspirację z graffiti. Organizator i współorganizator imprez kulturalnych. Od blisko dwóch lat mieszka w Łodzi. Mocno związany z łódzkim studiem projektowym „Ortografika”, z którym współpracuje przy komercyjnych projektach. Towarzyszyć mu będzie Łukasz Piskorek – urodzony w 1984 r. w Pszczynie. W 2012 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi, na Wydziale Artystycznym ze specjalizacją Komputerowe Projektowanie Graficzne. Dyplom w pracowni prof. Stanisława Łabęckiego. Jako pierwszy kierunek studiów wybrał politologię ze specjalizacją dziennikarstwo i public relations. W 2006 roku jako dwukrotny stypendysta naukowy, odebrał dyplom licencjacki, po czym wyjechał do Irlandii. Po niemal trzech latach poszukiwań wrócił do Polski, by rozpocząć studia na Wydziale Artystycznym łódzkiej Akademii oraz by objąć stanowisko dyrektora artystycznego w częstochowskim studiu projektowym gk.studio, należącym do grupy Garmond. W 2012 r. wraz z Cezarym Łopacińskim założył interdyscyplinarne studio projektowe We Are Creative Colective. Po ponad roku współpracy przeniósł się do Łodzi, gdzie rozpoczął pracę dla pracowni projektowej Fajne Chłopaki, która nieprzerwanie trwa do dziś.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz