„Zaświaty” – wystawa malarstwa Karoliny Matyjaszkowicz

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na wystawę towarzyszącą 25. Krajowej Wystawie Rolniczej oraz 17. Dniom Europejskiej Kultury Ludowej.
image Karolina Matyjaszkowicz „Guślarki”

Artystka zafascynowana jest słowiańskimi wierzeniami, podaniami ludowymi, baśniami, legendami, demonologią, co doskonale widoczne jest w jej pracach. Południce, diabły, szeptunki odziewa w ornamentykę utkaną z inspiracji łowickim strojem ludowym, wycinanką. Żywe kolory jej obrazów przenoszą nas w alternatywną rzeczywistość zaświatów, która wcale nie jest mroczna i groźna. U Karoliny Matyjaszkowicz ta pośrednia przestrzeń, miedzy światem żywych i umarłych, jest dynamiczna, miejscami zabawna, barwna, niczym zapaska łowicka. Artystka swoimi dziełami mówi nam o tym, o czym prawie wszyscy zdążyli już zapomnieć – postaci z zaświatów nie zawsze budziły strach wśród ludzi. Odpowiednio traktowane i obłaskawiane żyły w dobrej komitywie z człowiekiem. Przestrzeganie pewnych nakazów i zakazów pozwalało na odpowiednie „ułożenie się” z zaświatami i spokojne życie.

 

Karolina Matyjaszkowicz – urodzona w Łowiczu, w 1980 roku. W 2008 roku ukończyła łódzką Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Tkaniny i Ubioru, kierunek wzornictwo. Pracę magisterską napisała pod kierunkiem prof. K. Czajkowskiej, a pracę dyplomową „Czy to Łódź? Kolekcja tkanin drukowanych inspirowanych pejzażem zurbanizowanym” przygotowała i zrealizowała pod kierunkiem prof. K. Jaguczańskej-Śliwińskiej. Aneks do dyplomu z malarstwa wykonała pod kierunkiem prof. J. Zduniewskiego. Uprawia malarstwo, ilustrację, animację i tworzy muzykę. Jej prace można podziwiać na wystawach zbiorowych, jak również na indywidualnych prezentacjach, których z roku na rok przybywa. Ostatnio Karolina Matyjaszkowicz eksponowała swoje prace w Muzeum w Łowiczu na wystawie „Wianek”. W roku ubiegłym roku malarstwo artystki odwiedziło Muzeum Regionalne w Brzezinach, galerię Gardzienice w Lublinie, Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Wejherowskie Centrum Kultury. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. Marszałka Województwa Łódzkiego w konkursie na najlepsze rozprawy doktorskie, prace magisterskie i dyplomowe tematycznie związane z województwem łódzkim.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz