Jan Lebenstein. In memoriam...

Wystawa prezentuje prace na papierze Jana Lebensteina, jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku.
image fot. materiały organizatora

Rok 2019 r. jest wyjątkową okazją do upamiętnienia tego niezwykłego, głęboko oryginalnego twórcy, mija bowiem równo 20 lat od jego nagłej śmierci i 60 lat od jego emigracji do Francji.

 

Jan Lebenstein był nie tylko doskonałym malarzem i grafikiem o charakterystycznym, unikatowym stylu, ale także jedną z najważniejszych postaci polskiej, emigracyjnej sceny artystycznej w Paryżu. Lebenstein ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego. W 1959 r. otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu, co pozwoliło mu wyjechać do Francji, gdzie zamieszkał na stałe. W swojej twórczości inspirował się m.in. sztuką i kulturą starożytnych cywilizacji, naturą czy odkryciami paleontologicznymi. Był blisko związany z polskim środowiskiem emigracyjnym skupionym wokół Kultury i pallotyńskiego Centrum Dialogu: za namową założyciela Centrum Dialogu, ks. Józefa Sadzika, Jan Lebenstein wykonał m.in. ilustracje do Apokalipsy wg św. Jana w tłumaczeniu Czesława Miłosza czy też witraż poświęcony Apokalipsie w domu ojców Pallotynów. Był również blisko związany z innymi wybitnymi postaciami polskiej sceny emigracyjnej, m.in. Aliną Szapocznikow czy Romanem Cieślewiczem.

 

Na wystawie prezentowane są prace na papierze artysty, w tym litografie pochodzące z cyklu „Karnet niekompletny” (1966) oraz litografie, które w 1973 r. zostały zaprezentowane na wystawie indywidualnej Lebensteina w słynnej paryskiej Galerie Lambert.

 

Wystawa Jan Lebenstein. In memoriam nawiązuje do wystawy o tym samym tytule, którą Galerie Roi Doré prezentowała w poprzednich latach w Paryżu (2014), Nowym Jorku (2014) oraz Sanoku (2018).

 

tekst: dr Magdalena Sawczuk – kordynator wystawy ze strony Galerie Roi Doré





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz