Prażmowskiego dziennik jurajski

Wojciech Prażmowski, wybitny fotografik urodzony w Częstochowie, powraca do rodzinnego miasta. 12 grudnia w Ratuszu będzie promował swój „Dziennik jurajski” – wydawnictwo przygotowane w ramach projektu „Juromania”.
image fot. materiały organizatora

„Dziennik jurajski” to wyjątkowe dwutomowe wydawnictwo, do którego trafiły klimatyczne zdjęcia Wojciecha Prażmowskiego, przywołujące wspomnienia i wrażenia artysty związane z Jurą Krakowsko-Częstochowską. Prażmowski, jeden z najwybitniejszych polskich fotografików, stworzył w nim oryginalny, subiektywny obraz Jury wbrew stereotypom. Zbudował go z fotograficznych detali, przekonując, że Jura to nie tylko charakterystyczne, popularne zamki. Przypomniał związane z nią miejsca, obiekty i ludzi, okraszając ich zdjęcia bardzo osobistymi komentarzami.

 

W książce Prażmowskiego znalazły się wyjątkowe zdjęcia rodzinne, poruszające obrazki z życia jurajskiej prowincji, wykonane w miejscach powszechnie znanych i ważnych tylko dla niego zakątkach. Kilka kart swojego dziennika autor poświęcił także przyjaciołom – częstochowskim artystom, których twórczość malarską czy muzyczną szczególnie ceni.

 

Wyruszając z dworca kolejowego Częstochowa-Aniołów (widnieje na pierwszej fotografii albumu) w podróż po dawnej i współczesnej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Wojciech Prażmowski zachęca odbiorców do samodzielnego poznawania jej uroków. Wrażenia z osobistych eksploracji jurajskich przestrzeni można utrwalić w drugim tomie „Dziennika jurajskiego”, który został pomyślany jako notes z fotografiami artysty. Między nimi każdy może umieścić swoje zdjęcia czy zapiski.

 

„Dziennik jurajski” jest częścią tegorocznego projektu „Juromania”, koordynowanego wspólnie przez Urzędy Marszałkowskie Województwa Śląskiego i Małopolskiego, którego celem jest oryginalna promocja piękna i walorów turystycznych Szlaku Orlich Gniazd. W ramach „Juromanii” w sezonie letnim odbył się szereg imprez przygotowanych przez jurajskie gminy, w tym Częstochowę. W sierpniu na zaproszenie Garnizonu Fortecy Częstochowskiej do Parku Wypoczynkowego „Lisiniec” ściągnęły wojska polskie, pruskie i saskie, które stoczyły pokazową, plenerową, historyczną potyczkę.

 

Dwutomowy „Dziennik jurajski” Wojciecha Prażmowskiego według koncepcji Marka Zielińskiego wydała Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris.

 

Exception: Form_Comment::__construct reqire form_id param