„Recepta na szczęście doktora Mieczysława Wyględowskiego”

Wystawa „Recepta na szczęście doktora Wyględowskiego” poświęcona jest wybitnemu chirurgowi, wieloletniemu ordynatorowi oddziału chirurgii ogólnej oraz dyrektorowi szpitala im. L. Rydygiera w Częstochowie.
image

Dr Wyględowski to nie tylko wybitny lekarz – to przede wszystkim człowiek kochający życie. Zapalony narciarz i żeglarz. Szczególnie bliski jest mu świat sztuki, kultury i nauki. Przez lata zgromadził niezwykle bogatą i różnorodną kolekcję dzieł sztuki: obrazów, grafik, zegarów, ikon, książek, antyków, pamiątek z licznych podróży… Część z nich zostanie zaprezentowana – obok eksponatów związanych z jego dorobkiem naukowym, działalnością społeczno-polityczną – na wystawie.

 

Dr Mieczysław Wyględowski jest i zawsze był zaangażowany w życie Częstochowy. Przez dwie kadencje był radnym Miejskiej Rady Narodowej, przewodnicząc Komisji Zdrowia. W latach 1991–1997 był Senatorem RP II i III kadencji, gdzie przewodniczył Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej. Od 1997 do 2001 roku był radnym Sejmiku Śląskiego. Działał w zarządzie Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, był członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, prezesem Zarządu Wojewódzkiego PCK w Częstochowie. Jest członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Dowodem aktywnej działalności społecznej Doktora był zorganizowany pod jego kierownictwem Pierwszy Światowy Kongres Polonii Medycznej w Częstochowie w 1991 roku.

 

W 2002 roku mieszkańcy Częstochowy i województwa śląskiego docenili postać wybitnego chirurga, wybierając dr. M. Wyględowskiego do grona 100 najmądrzejszych województwa śląskiego w plebiscycie „Dziennika Zachodniego”.

Dr Mieczysław Wyględowski odznaczony jest m.in. Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, dwukrotnie Złotą Odznaką „Za zasługi dla województwa częstochowskiego”, Złotą Odznaką Zasłużonemu Województwa Śląskiego, Odznaką „Za wzorową pracę w Służbie Zdrowia”, Nagrodą specjalną indywidualną II stopnia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, Odznaką Bene Meritus, Medalem Gloria Medicinae.

 

kurator ekspozycji: Anna Krakowian

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz