Wystawa prac Cecylii Szerszeń „Rozważna i romantyczna”

Muzeum Częstochowskie zaprasza do do Pawilonu Wystawowego w Parku Staszica na wystawę prac Cecylii Szerszeń pt. „Rozważna i romantyczna” z okazji jubileuszu 50-lecia twórczości artystycznej.
image

Cecylia Szerszeń ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie oraz studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie uczyła się malarstwa w pracowniach prof. Hipolita Polańskiego i prof. Tadeusza Brzozowskiego. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1969 roku. Uprawia malarstwo sztalugowe, tworząc w technice olejnej, akwarelowej i pastelowej. Ulubionym tematem malarki jest pejzaż.

 

Wielokrotnie uczestniczyła w ogólnopolskich plenerach malarskich (m.in. w Kazimierzu Dolnym, Zakopanem, Wiśle, Baranowie, a także w kolejnych edycjach pleneru Jurajska Jesień oraz Pleneru Miejskiego organizowanego przez Częstochowski Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków), a jej prace prezentowano na ponad dwustu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Artystka należy do Częstochowskiego Okręgu ZPAP, czynnie uczestnicząc w pracach związku oraz biorąc udział w plenerach i wystawach środowiskowych.

 

Obrazy Cecylii Szerszeń znajdują się w zbiorach Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum w Ciechanowie, Muzeum w Siemianowicach, Muzeum w Lesznie, Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, BWA w Sandomierzu, w Urzędzie Miasta Częstochowy oraz w zbiorach watykańskich. Znacząca część prac znajduje się w zbiorach kolekcjonerów prywatnych w kraju i za granicą. Artystka wielokrotnie przekazywała swoje obrazy na aukcje charytatywne na rzecz szkół czy szpitali i na aukcje wspierające rozwój kultury.

 

Cecylia Szerszeń jest laureatką wielu wyróżnień oraz nagród, m.in. w Ogólnopolskim Olimpijskim Konkursie Sztuki (Warszawa, 1980) oraz na Międzynarodowej Wystawie Sztuka w Obronie Środowiska (Warszawa, 1989). Otrzymała też nagrody Wojewody Częstochowskiego, Prezydenta Częstochowy oraz prestiżowe odznaczenie – srebrny medal Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006).

 

27 kwietnia o godz. 17.00 odbędzie się wernisaż.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz