Ensemble Les Sauvages

28 września odbędzie się koncertu cyklu Kameralne Czwartki. Zespół Ensemble Les Sauvages wykona utwory dawnych, barokowych mistrzów, których jubileusz śmierci lub urodzin przypada na bieżący 2017 rok.
image fot. materiały organizatora

Zespół Ensemble Les Sauvages tworzą studentki oraz absolwentki prestiżowych polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Przyjaźń oraz wspólne zamiłowanie do muzyki połączone z ciągłym dążeniem do perfekcjonizmu postanowiły wprowadzić w swoje życie zawodowe, stawiając sobie za cel dzielenie się radością ze wspólnego muzykowania ze słuchaczami oraz promowanie muzyki dawnej i przybliżanie jej jak najszerszemu gronu odbiorców – od wysmakowanych koneserów po ludzi, którzy pierwszy raz stykają się z takim instrumentarium na ich koncertach. To wszystko składa się na swoisty spektakl muzyczny, dający publiczności możliwość poznania kulturowej spuścizny dawnej Europy. Muzyka jest przeplatana opowieściami o instrumentach, kompozytorach i ich dziełach. Koncertują zgodnie z duchem dawnych czasów, czyli na kopiach barokowych instrumentów – flecie traverso, klawesynie, lutni, teorbie oraz gitarze barokowej. Stale powiększają swój repertuar o nowe pozycje oraz doskonalą swój warsztat pod okiem najznakomitszych mistrzów. Sięgają po utwory klasyków epoki baroku, jednak przede wszystkim starają się „wydobywać” kompozytorów mniej znanych, zapomnianych; prezentując dziedzictwo wszystkich krajów europejskich.

 

Podróż rozpoczniemy we Włoszech od Claudia Monteverdiego – słynnego mistrza, któremu przypisuje się powstanie pierwszej opery i który wniósł wiele w rozwój muzyki wokalnej. W tym roku obchodzimy 450. rocznicę jego urodzin. Scherzi musicali to zbiór żartobliwych pieśni o zróżnicowanym charakterze. Za sprawą Telemanna (250 rocznica śmierci) zapoznamy się z muzyką niemiecką na flet i klawesyn. W tym miejscu warto wspomnieć o związkach tego kompozytora z Polską – pobyt w Pszczynie oraz Żarach. Barbara Strozzi, której udała się trudna sztuka zaistnienia w świecie zdominowanym przez mężczyzn to następny punkt repertuaru, a zarazem powrót do muzyki wokalno-instrumentalnej. Kolejnym przystankiem na mapie jest Francja – to tutaj klawesyn święcił swoje największe triumfy jako instrument solowy. Kompozycją Michela Corrette'a nawiążemy do nazwy naszego zespołu. Powrót do muzyki niemieckiej nastąpi za sprawą C. F. Abla – ponownie usłyszymy w roli głównej flet. Ostatnie utwory zapewnią nam powrót do tradycji włoskiej – będą to słynne sonaty Domenico Scarlattiego oraz Sinfonia per un addio – utwór skomponowany w XX wieku (przez Włocha), inspirowany twórczością włoskich mistrzów, m.in. Vivaldiego, w transkrypcji na klawesyn solo klawesynistki Magdaleny Bąk.

 

skład zespołu:

Paulina Horajska – sopran

Julia Obrębowska – flet traverso

Magdalena Bąk – klawesyn





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz