13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy

Pokazy filmów prezentowanych w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy” będzie można zobaczyć w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich.
image kadr z filmu „Wytrwałość”, fot. materiały organizatora

  • 2 czerwca

„Echa se strychu”, reż. Debbie Goodstein, USA/Polska, 2015, 36 min.

 

  • 9 czerwca

„Na ringu życia”, reż. Uri Borreda, Włochy, 2016, 60 min.

  • 16 czerwca

„Wytrwałość”, reż. Małgorzata Imielska, Polska, 2015, 70 min.

„Wytrwałość” to dokumentalna opowieść o Benie Barenholtzu i jego próbie skonfrontowania się z osobistym doświadczeniem Shoah. Barenholtz jest producentem i dystrybutorem związanym z amerykańskim kinem niezależnym – pracował m.in. z Davidem Lynchem i braćmi Coen – pomysłodawcą kultowych seansów o północy, organizatorem Village Theatre. Do Ameryki trafił po II wojnie światowej, pochodzi z Wołynia. Barenholtz mówi: „Nie chcę być kolejną opowieścią ocalałego z Holocaustu”. Choć jego życie naznaczyła nieprzemijająca rozpacz, to nieustannie podejmuje wysiłek, by wierzyć, że wciąż są ludzie, którzy zasługują na miano człowieka. Że mimo wszechobecnego zła są i tacy, których nazwać można Mensch.

 

  • 30 czerwca

„Humus”, reż. Oren Rosenfeld, USA/Izrael, 2015, 72 min.
Humus – pyszne, pożywne super-jedzenie podbijające Amerykę – ma moc zbliżania muzułmanów, chrześcijan oraz Żydów… na Bliskim Wschodzie, w Ameryce oraz na całym świecie. Humus – to arabskie słowo oznaczające cieciorkę (główny składnik humusu) – wszyscy się do niego przyznają ale nie posiada nikt. W „Humusie” poznajemy trzy główne postaci – ciężko pracującą muzułmankę, zawsze uśmiechniętego Żyda i młodego chrześcijańskiego Araba w ciągłym poszukiwaniu znaczenia. Pomimo historycznych i kulturowych różnic, wszystkich ich łączy… namiętna miłość do humusu! Film przedstawia także Oliviera – francuskiego benedyktyna, który poszukuje prawdziwego i najsmaczniejszego humusu, Aluf Abira – hip-hopowca posiadającego czarny pas 6-ego dan, który ma dość zabawną wizję geopolitycznej mocy cieciorki. „Humus” przedstawia także „Największą porcję humusu” – ostro walczącej o Światowy Rekord Guinessa, który obecnie utrzymuje libański kucharz humusu za porcję o wadze 10,451 kg! Jednak poza konkurowaniem , ponad argumentami za tym, który humus jest najlepszy i nawet ponad religijnymi i politycznymi różnicami, „Humus” pokazuje wzruszające osobiste historie kolorowych mężczyzn i kobiet,którzy żyją swoim życiem kochają swój humus.

Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy

 

liczba miejsc ograniczona

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz