90 lat kina. UP Lichtspiele, Bajka, Amok (1928-2018)

90 lat temu, w sobotę 8 grudnia 1928 roku, otwarto w Gliwicach kolejne kino. Początkowo nosiło nazwę U.T. Lichtspiele (od Union-Theater), by po roku zmienić ją na bardziej prestiżową U.P. Lichtspiele (od Union-Palast), co przypieczętowało charakter kina pałacowego.
image

Po drugiej wojnie światowej budynek przeszedł pod zarząd państwowy. Działalność wznowiono w czerwcu 1945 roku zmieniając nazwę na Bajka. Tu przez kilkadziesiąt lat odbywały się Dni Filmu Radzieckiego, kultowe Konfrontacje czy też liczne premiery filmowe z udziałem twórców. W 2006 roku nieruchomość nabyło miasto Gliwice. Obiekt powierzono Gliwickiemu Teatrowi Muzycznemu, obecnie Teatrowi Miejskiemu, przeprowadzając gruntowną modernizację. 2 października 2009 roku przeniosło tu działalność kino studyjne Amok, mieszczące się do tej pory przy ul. Wyszyńskiego 5, w budynku Urzędu Miasta. Jest to zatem trzecie kino w tym miejscu, obecnie jedyne tradycyjne kino w mieście.

 

program:
19.00 – powitanie, kilka słów o historii obiektu i kinach: UP Lichtspiele, Bajka, Amok
ok. 20.00 – „Mocny człowiek” z akompaniamentem na żywo w wykonaniu Super Tria (Maciej Maleńczuk, Robert Tuta, Jakub Rutkowski)
ok. 21.30 – złota niespodzianka, poczęstunek i lampka wina

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz