Cykl międzypokoleniowych warsztatów twórczych, „Są dzieci skórzane, są dzieci wełniane”

Cykl międzypokoleniowych warsztatów twórczych, „Są dzieci skórzane, są dzieci wełniane”, których finałem jest spektakl na podstawie bajki Uriego Orleva „Babcia robi na drutach”. Zajęcia odbywać się będą od 18 dp 27 lipca w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, w godz. 10.00-15.00 (poniedziałek-piątek). Nabór na warsztaty jest już zamknięty.
image

W lipcu w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziale Muzeum w Gliwicach, rozpocznie się cykl warsztatów Program Kreatywnej Adaptacji „Są dzieci skórzane, są dzieci wełniane”. Ich efektem będzie spektakl teatralny – adaptacja bajki Uriego Orleva „Babcia robi na drutach” - którego premiera odbędzie się w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Projekt rozpoczyna casting na tytułową babcię. Uczestnikami działań będą dzieci ze świetlic środowiskowych w Gliwicach oraz uczniowie gliwickich szkół.

 

Interdyscyplinarny program kreatywnej adaptacji to cykl kilkudziesięciu warsztatów z różnych  dziedzin sztuki – teatru, filmu, muzyki i plastyki. Ich uwieńczeniem będzie spektakl - adaptacja bajki „Babcia robi na drutach” Uriego Orleva.


Uri Orlev (Jerzy Orłowski) to izraelski prozaik, autor książek dla dzieci i tłumacz. Urodził się w Warszawie w 1931 roku. Podczas II wojny światowej został przesiedlony wraz z rodziną do getta warszawskiego. Po stracie matki, wraz z bratem wywieziony został do obozu w Bergen-Belsen, gdzie spędził prawie dwa lata. Po zakończeniu wojny wyemigrował do Palestyny. W 1962 przeprowadził się do Jerozolimy, gdzie mieszka do dziś. Jako pisarz zadebiutował w 1956 roku. Jest autorem ponad trzydziestu książek, które przetłumaczono na 38 języków. Książka „Babcia robi na drutach" napisana została w 1980 roku, była przetłumaczona na wiele języków, w tym na język polski w 2009 roku. Uri Orlev jest m.in. laureatem Nagrody im. Janusza Korczaka oraz Nagrody im. Hansa Christiana Andersena.

 

Gliwickie przedsięwzięcie, realizowane w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, będzie pierwszą w Polsce próbą wystawienia tego tekstu na scenie teatralnej, a sam autor ma pojawić się na premierze.

 

Przedstawienie ma powstawać metodą improwizowaną. Uczestnicy pracować będą także nad scenografią, kostiumami, oprawą wizualną i muzyczną. W projekt zaangażowani są artyści - kompozytor i multinstrumentalista Patryk Zakrocki, animatorka i artystka wizualna Alicja Jodko (założycielka Dziecięcej Wytwórni Filmowej pionierskiego, autorskiego warsztatu animacji dla dzieci) oraz Katarzyna Goczoł scenografka, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Treść bajki „Babcia robi na drutach” to poruszająca historia o nieakceptacji, niezrozumieniu „wełnianych” dzieci przez ich „skórzanych” rówieśników oraz dorosłych w małym miasteczku jakich na świecie tysiące. Babcia stwarza świat z włóczki, a jej wełniani wnukowie w homogenicznym społeczeństwie wyróżniają się. I dlatego słowa wypowiedziane przez nią: „Są dzieci skórzane, są dzieci wełniane”, broniące odmienności, pełne szacunku wobec tego co inne, stały się mottem muzealnego projektu. Ta piękna opowieść o „innych”, którzy nie przystają do otoczenia niesie ponadczasowy, uniwersalny przekaz skierowany przeciwko dyskryminacji i wykluczeniu.

Premiera spektaklu będzie miała miejsce we wrześniu 2017 r. na deskach Teatru Miejskiego w Gliwicach. Prace stworzone przez uczestników będą miały swoje odsłony także w internecie.

 

Projekt dofinansowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

 

 

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz